Evrensel Gazetesi

CHP’li İlgezdi: Annesiyle cezaevinde kalan çocuklar mahkum değildir

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Adalet Bakanlığına cezaevinde anneleriyle kalan çocuklar için çağrıda bulundu.

***

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Adalet Bakanlığı tarafından cezaevinde annesiyle kalan çocuklara yönelik başlatılan ‘ev tipi cezaevi’ projesi hakkında açıklamalarda bulundu.

Eren Erdem, hakkında yürütülen yargılamaya tepki olarak açlık grevine başlıyor.

Gazeteci Barış Yarkadaş, CHP PM Üyesi Eren Erdem’in yaşanan yargılama süreci nedeniyle yarın açlık grevine başlayacağını duyurdu. Eren Erdem'den de sosyla medya hesabından bugün hem parti meclisi toplantısına ilişkin hem de açlık grevi ile ilgili açıklama yaptı.Eren Erdem, CHP'nin 31 Mart yerel seçimlerinde belediyelerde gösterilecek adayların oylandığı parti meclisi (PM) toplantısı ile ilgili şu ifadeleri paylaştı: "Dün gerçekleşen PM toplantımıza katılıp oy kullanamamış olmanın büyük üzüntüsünü yaşıyorum.

‘Düşler tutsak edilemez’ sergisi Mannheim'da 1 Mart'a kadar ziyaretçilere açık

Almanya Mannheim'da Türkiye cezaevlerinde yatan siyasi tutuklularla dayanışmak için fotoğraf sergisi açıldı. Sergide “Görülmüştür” ekibine siyasi tutukluların Türkiye cezaevlerinden gönderdiği mektuplar, fotoğraflar, resim ve karikatür çalışmalarından açılan stant ilgiyle karşılandı.

Cezaevindeki çocuklar yazdı: Tokat attılar, çaresiz hissettim

Cezaevinden yeni tahliye olan çocukların yazdıkları özgürlüklerinden mahrum bırakılan çocukların yaşadıklarına ışık tutuyor.

 

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü'nde binlerce çocuk cezaevlerinde büyüyor. İnsan Hakları Derneği (İHD) Hapishane Komisyonundan ve Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı aracılığıyla cezaevinden yeni tahliye olan çocukların notlarına ulaşıldı.

Kâmil Sümbül'ün “Ana Esas Duruşa Geç” adlı kitabı hakkında

Müslüm Üzülmez, Kâmil Sümbül'ün Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi’nde kaldığı günleri anlattığı “Ana Esas Duruşa Geç” kitabını yazdı

“Geçmiş asla ölü değildir; geçmiş, geçmiş bile değildir.” (William Faulkner)

Unutmamak ve unutturmamak için yazmak lazım, ama bazı şeyleri yazmak çok zordur. Hele yazarın kendi yaşamından kesitleri oluşturuyorsa bu yazılacaklar hiç de kolay değil; yazarın yaşadıklarını, ilişkilerini, düşüncelerini, geçmişini bir film şeridi gibi gözünün önünden geçirip kendisiyle yüzleşmesi gerekir.

Adli kontrol kıskacı büyüyor: Üç ayda yaklaşık 17 bin kişilik artış!

Adli kontol altında Temmuz ayında 389 bin 497 kişi varken, bu sayı eylül ayında 406 bin 451 kişiye ulaştı.

 

Temmuzda 389 bin 497 kişi adli kontrol kıskacı altındayken bu sayı eylül ayında 406 bin 451 kişiye ulaştı.

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Denetimli Serbestlik Daire Başkanlığı’nın Eylül 2018 verilerine göre Eylül ayı itibariyle 614 bin 901 kişi denetimli serbestliğe tabii durumda.