Gazete Duvar

Cezaevinde unutulan HDP'li!: Erdal Bektaş

Türkiye’de yargının halini ortaya koyan sayısız olumsuz örneğe bir yenisi de geçtiğimiz günlerde eklendi. HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı iken gözaltına alınarak tutuklanan ve 9 ay boyunca cezaevinde kalan HDP PM üyesi Alp Altınörs, aynı dosyadan tutuklu bulunduğu kişilerle birlikte serbest bırakılırken Altınörs ile aynı koğuşta kalan ve yine aynı dosyadan tutuklu bulunan Erdal Bektaş tahliye edilmedi.

Dünya Tabipler Birliği: Hekimler, mahpusların beden aramasına katılmamalı

Dünya Tabipler Birliği, cezaevlerindeki “beden boşluğu aramaları”na hekimlerin katılmaması gerektiğini belirtti.

Dünya Tabipler Birliği (DTB), mahkum ve tutuklulara yönelik “beden boşluğu aramaları”nda, hekimlerin yer almaması gerektiğini belirtti. Hekimlerin aramalarda yer almasının, mesleğin etik standartlarının ihlal etme olasılığı taşıdığına dikkat çekildi.

DTB, Ekim 2016’da Tayvan’da düzenlenen 67’nci Genel Kurulu’na, mahkumlara yönelik, “beden boşluğu aramaları”na ilişkin açıklamasını güncelledi.

”Sol gözümü kaybettim. Cezaevinde steril bez olmadığı için gözümü ‘yara bandı’ ile kapatıyorum.”

4 yıldır cezaevinde kalan Cengiz Oktay: ”Sol gözümü kaybettim. Cezaevinde steril bez olmadığı için gözümü ‘yara bandı’ ile kapatıyorum.”

‘Örgüt üyeliği’nden 8 yıl 9 ay hapse mahkum edilen 27 yaşındaki Cengiz Oktay, Balıkesir Bandırma 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutuluyor. Geçirdiği kaza sonucu sol gözü görme yetisini giderek kaybeden Oktay, cezaevinde steril bez olmadığı için yara bandı ile gözünü kapatıyor.