Gazete Şûjin

Antep L Tipi’nde gardiyanlardan tutsaklara: Elbiselerinizi alacağız, tek tip giyeceksiniz

Türkiye cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri artarak devam ediyor. Hak ihlalleri işkence boyutuna ulaşırken, tutsaklara keyfi bir şekilde çeşitli bahanelerle disiplin cezaları veriliyor. Mahkemelere gidiş gelişlerde ve hastane sevk edildiklerinde çıplak aramadan geçirilen tutsaklar, sürgünler sırasında ringlerde işkenceye maruz bırakılıyor.

Ring aracındaki tutsağın saçlarını bıçakla kestiler, hücreye hapsettiler!

Mersin'in Tarsus ilçesinde bulunan Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevindeki işkenceler ve hak ihlalleri artarak devam ediyor. En son gelen haber de işkencenin boyutunu bir kez daha gözler önüne serdi. 15 Ağustos’ta Adana’da gözaltına alındıktan sonra tutuklanarak Tarsus T Tipi’ne gönderilen Birhat Yalçın isimli tutsağın, ring aracında askerler tarafından saçlarının kör bir bıçakla kesildiği ve günlerce hücrede tutulduğu öğrenildi.

Af Örgütü Zeynep Celaliyan'ın serbest bırakılması için kampanya başlattı

Doğu Kürdistan'ın Kırmaşan kentinde tutuklanan ve yaklaşık 11 yıldır İran cezaevlerinde bulunan Kürt kadın siyasetçi Zeynep Celaliyan'nın sağlık sorunları endişe verici boyutlara ulaştı. Zeynep, İran rejiminin "itiraf videoları" karşılığında tedavi edilmeyi reddettiği için hastaneye nakledilmiyor. Tahran'daki Xoy Cezaevi'nde tutuklu bulunan Zeynep, cezaevi idaresinin baskı, işkence ve itiraf karşılığında tedavi etme şantajını protesto etmek için Mart 2017'den bu yana ilaç almayı da reddediyor.

Epilepsi olan tutsağın raporu saklanıyor, mahkemeye gönderilmiyor!

Elazığ T Tipi'nde bulunan Ahiret Turan isimli tutsak, epilepsiden kalp rahatsızlığına kadar birçok sağlık sorunu yaşıyor. Yargıtay'ın cezasını bozmasına rağmen hala tutuklu bulunan Ahiret'in sağlık raporları saklanarak mahkeme heyetine gönderilmiyor. Sürekli olarak mahkemesi ertelenen Ahiret, sağduyulu kesimlerden cezaevlerine yönelik duyarlılık bekliyor.

Van T Tipi Kapalı Cezaevi raporu: 25 kişi yaralı

VAN – Van T Tipi Kapalı Cezaevinde tutuklu ve hükümlülere yönelik saldırıların ardından cezaevinde incelemelerde bulunan İHD ve ÖHP, cezaevlerinde yaşanan halk ihlalleri ve keyfi uygulamalar raporlaştırdı. Hukukçular, jandarma ve gardiyan saldırısında 25 tutuklu ya da hükümlünün yaralandığını ve yaşam koşullarının olmadığını belirtti.

Tarsus Kadın cezaevinde Bu defa da Tek Tip Elbise Dayatması

MERSİN – Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nde işkenceler devam ederken, hayata geçirilmek istenen ‘tek tip elbise’ uygulamasının şimdiden tutuklu ve hükümlü kadınlara dayatıldığı öğrenildi. Cezaevinde kalan Şilan Çetiner, ablası Ceylan Atuklu’ya gönderdiği mektupta, tek tip elbise dayatmasını asla kabul etmeyeceklerini belirtti.

Sayfalar