Gezite

Özgür tutsakların sağlığı

Cezaevlerinde, yaklaşık 562 hasta tutsağın 60’a yakını ölüm sınırında ve acilen tahliye edilmeleri gerekiyor.

“Özgürlüğünden yoksun bırakılan her bireye insan haklarının gerektirdiği gibi davranılmalıdır” maddesi Avrupa Cezaevi Kuralları’nın ilk sırasında yer almaktadır. Hapsedilme; aynı zamanda bir insan hakları konusu olarak ele alınmaktadır. Bununla birlikte;  özgürlüğünden mahrum bırakılmış bireylere ek bir cezalandırma yapılamayacağı vurgulanmıştır.

Ağırlaştırılmış müebbet: Ceza mı, işkence mi?

Geçtiğimiz sene intihar eden bir müebbet hükümlüsü, Şakran Kadın Hapishanesi’ndeki tutukluların hayatını sarsıcı bir şekilde değiştirdi. Adalet Bakanlığı intiharı engellemek için çok parlak bir fikir buldu.

Şakran Kadın Hapishanesi’nde 9 Mayıs 2014 tarihinde bir kadın hükümlü intihar etti. Ardından Adalet Bakanlığı başka intiharları (!) engellemek için çaresiz bir talimat gönderdi. O talimat bu yazının vesilesidir.

F Tipinde yaşamak

Umut Daşdemir İlk başta giriş işlemleriniz tamamlanır. Sonrasında sizi bir odaya alırlar. O odanın havası çok farklıdır. Size ilk olarak orada “böyle yaparsan işte böyle olursun” hissi verilir. Odanın duvarları kanlıdır.

İki yıla yakın F tipinde yaşamış (Tekirdağ 2 nolu F tipi) biri olarak bu yazıyı yazıyorum. Nedir F TİPİ yaşamı? Buradaki “yaşam” ironiktir. Yaşam yoktur, çünkü sizi oraya öldürmek için koyarlar.