Hacı Bişkin

Mahpustan telefon: Anneciğim imdat...

 

Bolu Cezaevi'nde tutulan Ömer Umut Karataş adlı mahpus kendisine defalarca işkence yapıldığını anlattı. Telefonla annesini arayan Karataş, "Anneciğim imdat... Sesimi duyurun" dedi. 

***

 

DUVAR – Bolu Cezaevi’nde tutulan Ömer Umut Karataş buraya geldiği günden beri sürekli ceza infaz kurumu memurlarının fiziksel şiddetine maruz kaldığı gerekçesiyle defalarca sesini duyurmak istedi. En son iki hafta önce yine darp edilen Karataş, annesi Nigar Karataş’ı aradı: “Anneciğim imdat… Sesimi duyurun…”

Sırrı Süreyya Önder İle Söyleşi

"Tarihsellik bakımından yeni dönemin anası 12 Eylül’dür. Bu bakımdan ‘O zaman şöyleydi, şimdi böyle’ belirlemeleri beyhudedir. Bu böyle olduğu için halkın idrakinde buralar bir ‘ıslah ve ceza’ kurumu olarak asla görülmez. Bu millet cezaevine çok kutsallık atfetmiştir. Hz. Yusuf makamı, Taş Medrese, zindan vb. İmrenilecek bir yer olmaması gereken yere bir paye ve rütbe verilmişse eğer halk irfanındaki ‘adaletsizlik’ kanaatinin büyük payı vardır..."

***

Türkiye’de Roman mahpus olmak: Damgalanmaktan çekiniyorlar

DUVAR – Türkiye cezaevlerindeki mahpus sayısı son yılların en büyük sayısına ulaşmış durumda. 2017 yılı itibariyle hapishanelerde 224 bin mahkûm bulunuyor. Bu sayı arasında kadınlar, LGBTİ’ler, yabancılar, engelliler, çocuklar, işçiler, öğrenciler, hasta mahpuslar ve ağırlaştırılmış müebbet almışlar da var. Bir de cezaevlerinde kalan Roman mahpuslar var.

83 yaşındaki kocasının gözaltından çıkmasını bekledi, tutuklama haberi geldi

 Siirt’te evine yapılan baskınla gözaltına alınan 83 yaşındaki Hacı İsa Sezek 25 gündür emniyette tutulduktan sonra tutuklandı. Sezek’in 22 yaşındaki kızı Ayşe Sezek babasının ciddi sağlık problemleri olduğunu belirterek, “Annem 93 yaşında tam 25 gündür babamın yolunu gözledi” dedi…