Hacı Bişkin / Duvar

Cezaevlerinde uyuz salgını: Tüm vücuduma yayıldı...

Cezaevlerindeki hijyen sorunu nedeniyle birçok koğuşta uyuz salgını yaşanıyor. Maltepe ve Şanlıurfa cezaevlerindeki mahpuslar hastalığa rağmen sağlığa erişim haklarının ellerinden alındığını söylerken cezaevinde kalan bir mahpus, "Hastalık tüm vücuduma yayıldı" dedi. Aralarında sağlık emekçilerinin de bulunduğu 39 kurum da mahpusların hijyen sorunuyla ilgili ortak imzalı bir çağrı metni yayımladı.

...

Açlık grevi sona erdi: Eylem nedeniyle 8 kişi yaşamını yitirdi

Avukatlarının Öcalan ile yaptığı görüşmenin ardından 3 binin üzerinde eylemci açlık grevini sona erdirdi.

 

HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in öncülüğünde Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması amacıyla başlayan süresiz dönüşümsüz açlık grevleri sona erdi. Çoğunluğu hapishanelerde tutuklu ve hükümlülerden oluşan 3 bin 235 kişinin sürdürdüğü eylem nedeniyle bu güne kadar 8 kişi yaşamını yitirdi.

Cezaevinde kadınlara ped araması: Kızım iç çamaşırıyla görüşe girdi!

Cezaevlerinde yakınlarıyla görüşe giden kadınlar cinsiyetçi uygulamalara karşı tepki gösteriyor. 'İçerisinde uyuşturucu olabilir' denilerek pedlerinin bile arandığını ve onur kırıcı muamele gösterildiğini söyleyen kadınlardan biri şunları söylüyor: "Kızımın kıyafetinde ince taşlar vardı. Aramada bir şey olmamasına rağmen kış günü görüşe iç çamaşırı ile girdi."

***