Hamdullah Kesen

Gergerlioğlu: 260 bin tutuklu var ama Adalet Bakanlığı kadrosuna ait 8 doktor var

ADANA – Cezaevlerinden artan hak ihlalleri ve hasta tutukluların karşılaştığı engellere ilişkin konuşan HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Cezaevlerinde 260 bin kişi var. Ama Adalet Bakanlığı kadrosuna ait 8 doktor var" dedi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili ve Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, cezaevlerindeki hak ihlalleri ve devletin hasta tutuklulara yönelik tutumunu değerlendirdi.

 

Tahliye olan gazeteci Kürkçüler ve Tarsus cezaevlerindeki ihlalleri anlattı

18 aylık tutukluluk sürecinde sistematik hak ihlallerine maruz kaldığını ifade eden Özgür Toplum Dergisi çalışanı Fahrettin Kılıç, "Keyfi uygulamalarla tutsaklar ceza içinde cezayı yaşadı. İnsan hayatının hiçe sayıldığı bir ortamı gördüm. Bununla ilgili de zaten savcılığa suç duyurusunda bulundum" dedi. 

İskenderun'da tutuklulara zorla Türk bayrağı öptürülmeye çalışılıyor

ADANA/MERSİN – İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevi'ne sevk edilen tutuklulardan Ebedin Aktaş’ın babası Diyadin Aktaş, "Tutukluların Türk bayrağını zorla öpmeleri isteniyor. Bunu kabul etmeyen tutuklular gardiyanların saldırısına uğruyor ve çırılçıplak bir şekilde tek tek hücrelere konuluyor” dedi.

Cezaevinde köpekli arama

ADANA - Baskı ve ihlallere karşı süresiz-dönüşümlü açlık grevinin sürdüğü Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nde tutuklu odalarında aramalarının köpeklerle yapıldığı belirtildi. Avukat Turgay Bek, duruma tepki gösteren tutuklulara “Bomba arıyoruz” yanıtının verildiğini söyledi.