Kaos GL

Mahpus Esra Arıkan, meme ameliyatı engellendiği ve dilekçeleri işleme konulmadığı için açlık grevine başladı

Fotoğraf: Esra Arıkan vasisi Merve Arkun ile birlikte, Yıldız Tar/Kaos GL

Mahpus Esra Arıkan, dilekçeleri işleme konulmadığı ve meme büyütme ameliyatı engellendiği için açlık grevine başladığını duyurdu.

Esra Arıkan, vasisi Merve Arkun’a tutulduğu Bakırköy Kadın Hapishanesi’nde yaşadıklarını telefonda anlattı ve 17 Ekim’den itibaren açlık grevine başladığını duyurdu.

Meğer LGBT tutsakların kötü muamele şikayeti yokmuş!

Eskişehir H Tipi Cezaevi’nde inceleme ziyaretleri başlattıklarını belirten Metiner, cezaevi ziyaretleri kapsamında LGBT mahkûmlarla da görüştüklerini “kötü muamele ve işkence gibi bir şikayet duymadıklarını” söyledi.

Duvar gazetesinden Hülya Karabağlı’nın haberine göre, “çıplak arama”dan kaynaklı genel bir şikayet olduğunu söyleyen Metiner, “güvenlik gerekçesiyle çıplak arama yapıldığını” ifade etti.

"İnsan hakları düzeyini görmek istiyorsanız hapishanelere bakın”

“55 Fotoğraf ve 55 Mahpus Sergisi"ni hazırlayanlardan İnsan Hakları Aktivisti Adil Okay, “İnsan hakları düzeyini görmek istiyorsanız hapishanelere bakın” dedi.

Görülmüştür Ekibi ve Redfotoğraf Grubu tarafından hazırlanan “55 fotoğraf ve 55 mahpus” sergisi İFSAK'ta açıldı.

Çalışmada yer alan eski tutsak, yazar ve insan hakları aktivisti Adil Okay, çalışmaya ilişkin KaosGL.org'un sorularını yanıtladı.

“LGBTİ’lere Ayrı Cezaevi, Toplu Tecrit”

LGBTİ örgütleri, avukatlar ile AKP ve CHP milletvekilleri “LGBTİ’lere ayrı cezaevi” projesini değerlendirdi: "Toplu tecrit", "toplama kampı", "fişleme", "AİHM’e aykırı"...
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, farklı cinsel yönelim ve cinsiyet kimlikleri olan hükümlü ve tutukluların barındırılması amacıyla müstakil cezaevi için başlatılan proje çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Açlık Grevindeki Trans Mahpus: Ölmek İstemiyorum!

60 gündür açlık grevinde olan trans mahpus Avşa yaşadığı cinsel saldırıları, şiddeti, sürgünleri anlattı: 60 gündür açım ve ölmek istemiyorum. Çünkü ben daha yeşeremeden cezaevine girdim.
Bafra T Tipi Cezaevi’nde uğradıkları hak ihlallerinden dolayı açlık grevine başlayan translardan biri olan Avşa, Kaos GL Derneği’ne bir mektup yazarak yaşadıklarını anlattı.