Mezopatamya Ajansı

Tedavisi yapılmayan mahpusun görme kaybı arttı

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, Bolu F Tipi Cezaevi’nde kalan Yıldırım Demir’in yaşadığı görme kaybının tedavisi yapılmadığı için her geçen gün arttığına dikkat çekti.

 

Cezaevlerindeki hasta tutuklular için eylemlerini sürdüren Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi üyeleri, eylemlerinin 201’inci haftasında bu kez Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan hasta mahpus Yıldırım Demir’in durumuna dikkat çekti. 

 

Tutsakların İmzir Cezaevi raporu: Güneşi engellemek için asılan çarşafa bile el konuldu

İzmir 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan Ufuk Keskin isimli tutuklunun koğuşuna güneş girmesini engellemek için astığı çarşafa “amaç dışı”  kullanım gerekçesiyle el konuldu. 
 
İzmir 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan tutuklular, geçtiğimiz Nisan-Mayıs ayları arasında yaşanan hak ihlallerini raporlaştırdı. Raporda, 10 tutuklu hakkında toplamda 32 ay “ziyaretçi yasağı”,  7 ay “iletişim cezası” ve 43 gün “hücre” cezası verildiği belirtildi. 
 
Mektup aracılığıyla gönderilen rapor şöyle:
 

27 gündür açlık grevinde olan ağır hasta tutuklu Dicle Bozan, Elazığ Kadın Kapalı Cezaevine sevk edildi.

İMenemen R Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan ve 27 gündür açlık grevinde olan ağır hasta tutuklu Dicle Bozan, Elazığ Kadın Kapalı Cezaevine sevk edildi.

 

İzmir’in Menemen ilçesinde bulunan Menemen R Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan ağır hasta tutuklular Ergin Aktaş, Yusuf Bulut, Kuzey Suriyeli Dicle Bozan ve Ehmedê Xemî (18), tedaviye ulaşma haklarının kısıtlanması, maruz kaldıkları ayrımcılık ve uygulamalar nedeniyle 20 Nisan’da başlattıkları açlık grevi eylemlerini sürdürürken tutuklulardan Bozan'ın sevk edildiği öğrenildi.

Sayfalar