Mezopatamya Ajansı

Van F Tipi Cezaevi Müdürü: Pilot bölge seçildik tel örgüyle kapatılacak

Van Barosu avukatları, F Tipi Cezaevi'nde ölüm orucunda olan MLKP’li tutuklu Kadir Karabak ve Esat Naci Yıldırım'ın durumlarına ilişkin görüştükleri cezaevi müdürünün kendilerine, cezaevlerinin pilot olarak seçildiğini ve avlularının üzeri tel örgüyle kapatılmaya devam edileceğini söylediğini aktardı. 
 
Van F Tipi Cezaevi'nde 66 gündür ölüm orucu eyleminde olan MLKP davasından tutuklu Kadir Karabak ve Esat Naci Yıldırım'ın durumları ile ilgili Van Barosu avukatlarından Hamza Çiftçi, Rabia Özgökçe ve Mahmut Kaçan, cezaevi yönetimi ile görüştü. 
 

Kadın tutuklulara 'sizi öldürürüz' tehdidi

Urfa 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi'nde kalan kadın tutuklular, gönderdikleri mektupta askerlerin ölüm tehditlerine maruz kaldıklarını anlattı.

 

Urfa 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi'nde kalan kadın tutuklular, ajansımıza gönderdiği mektupta yaşadıkları hak ihlallerini aktardı. Cezaevinde görevli askerlerin ölüm tehditleri ile karşı karşıya kaldıklarını belirten kadın tutuklular, kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu.  

 

Kadın tutuklular, gönderdikleri mektupta cezaevinde yaşananlara dair şu bilgileri paylaştı:

 

Bayburt'ta ziyaretçilere otel yasak.. Yakınlarının elini sıkmak yasak!

Bayburt M Tipi Kapalı Kadın Cezaevi’ndeki tutuklular, yakınları aracılığıyla karşılaştıkları hak ihlallerini aktardı. Yoğun baskı altında olduklarını aktaran tutuklular, açık görüşmede yakınlarının ellerini tutmalarının dahi engellendiğini belirtirken, fiziki ihtiyaçlarının giderilmesine dahi izin verilmediğini bildirdi. Sürekli hücre ve iletişim cezalarına maruz kaldıklarını, yemeklerin çok sınırlı verildiğini aktaran tutuklular, avukata erişemediklerini ve İnsan Hakları Derneği’nden (İHD) bir heyetin acilen cezaevine ziyarette bulunmasını istedi.

Kırıklar’da koğuşlara baskın

Tutuklu Bünyamin Sürme, Kırıklar 1 No’lu F Tipi Cezaevi’ndeki koğuşlara gardiyanların üst üste baskın yaptığını aktardı. Sürme, “Saldırıların artması halinde açlık grevine başlayacağız” dedi. 

 

Son günlerde hak ihlalleriyle gündeme gelen İzmir’in Buca ilçesinde bulunan Kırıklar 1 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde, gardiyanların jandarma eşliğinde üst üste koğuşlara baskın yaptığı belirtildi. 

 

‘SALDIRILAR ARTARSA AÇLIK GREVİNE BAŞLAYACAĞIZ’ 

 

Sayfalar