Resmiye Vatansever

Kadın Tutsaklar: “Silivri zindanında da susmayacaktık, susmadık”

H. Merkezi: Silivri 9 Nolu Hapishane’den Yeni Demokrat Kadın’a gönderilen mektupta Silivri tutulan kadın tutsak Partizanlardan Resmiye Vatansever ve Deniz Tepeli çocuk tecavüzcülerinin aklanmasını hedefleyen yasa tasarısına dair hücrelerini yıkarak yaptıkları eylemleri aktardılar. Daha önce YDK’nın sitesinde yayınlanan haber şu şekilde:

Müebbetlik Tutsaklar Resmiye Vatansever ve Deniz Tepeli Yasakları Yazdı

 

"Görülmüştür’ün etkinliklerini takibediyoruz. Wernicke Korsakoff hastalarının kampına katılımı da duyduk. Bu türden çalışmalar çok önemli. Bizde tahliye olan tutsaklara yaklaşımlarda ciddi duyarsızlıklar var. Bu duyarlılığın az da olsa sürdürülmesi bile sevindirici.

Silivri’den yansıyan “Tutsaksan, devrimciysen, kadınsan her türlü işkenceyi hak ediyorsun”

Fiziki müdahaleleri de erkek personel yapıyor. Ben iki kez bu şekilde saldırıya uğradım.. Hakkımızı aradığımızda gardiyanlar bize ‘biz devletiz, devlete ayıp olmaz’ vb. şeyler de söylüyorlar. Erkek personelle tartıştığımızda ‘kadınların bize gücü yetmez” diyorlar.

İki Müebbetlik Kadın Tutsaktan mektup var

"Bu nedenle de hem acıyı henüz tatmamış çocukların sevinci gibi, hem de ömrünü asırlık bir yaşama sığdırmış ve esen tüm katliamlarını yaşamış ihtiyar çınarın metaneti ve olgunluğu ile yaşayacağız yeni yılın sevincini. Saatler 12’ye yaklaşırken biz hücrelerimizin balkonlarında olacağız. Zılgıtlar alkışlar ve türküler söylerken kavgada yitirdiğimiz yoldaşlarımız ve en çok da çocuk ölüler geçecek aklımızdan. Sonra bu hapishanenin geleneği haline getirdiğimiz tüm kutlamalarda olduğu gibi uzak hücrelerdeki arkadaşları bu coşkuya biz davet edeceğiz."

Resmiye Vatansever yazdı: "İnsan bir kere hapishaneyi tanıdıktan sonra tutsakları unutamaz"

“Düzenli mektuplar yollayıp almasak da, tutsaklıkla ilgili sendeki duygular her zaman yansıyor. Özellikle 19 Aralık ve sonrasını yaşamış olanlarda da bu duyguların daha yoğun olduğunu hep fark etmişimdir. İnsan bir kere hapishaneyi ve devletin zindanlardaki yüzünü tanıdıktan sonra tutsakları asla unutamaz, aklından çıkartamaz gibi geliyor bana.”

işkencede “Şilan’ın memelerini sıktılar. Cinsel organına vurdular. "

“işkenceciler vücudunda iki kurşun olan Şilan Çetiner’i elleri bağlı ve oturur vaziyette beklettiler. Şilan’ın gömleğinin düğmelerini açarak memelerini sıktılar. Cinsel organına vurarak “üreyemeyeceksiniz” türü sözler eşliğinde küfürlere ve işkenceye devam ettiler.”

 

Merhaba Sevgili Arkadaşlar,

 

Kadın Tutsaklar Ekibimize yolladığı mektupta "Çıplak protesto"yu anlatıyor

Merhaba Sevgili Arkadaşlar,

Sizleri kucaklıyor çalışmalarınızda kolaylıklar ve başarılarınızın devamını diliyoruz. Son dönemde bu hapishanede tırmanışa geçen saldırılarla ilgili sizleri bilgilendirmek için yazıyorum.

Bu hapishanedeki siyasi kadınlar olarak, çıplak arama saldırılarına karşı giysilerimizi çıkarma protestoları yapmaya başladık.