Sendika.org

Bakırköy hapishanesindeki mahpuslar üç aydır muayene edilmiyor

Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndaki mahpuslar üç aydır hem revir hem de diş polikliniğinde tedavi edilmiyor. Sürekli kullanmaları gereken ilaçları olan tutukluların ilaçları verilmiyor, gerekçe olarak da yeniden muayene olmaları gerektiği ve ondan sonra ilaçlarının yazılabileceği söyleniyor. Ancak mahpuslar aylardır doktora muayene olamıyor.

Peter Pan ve Küçük Prens “tehlikeli” denilerek cezaevine alınmadı

Diyarbakır D Tipi Cezaevi idaresi Peter Pan, Tom Sawyer, Küçük Prens adlı kitapları, ‘kurumun güvenliğini tehlikeye düşürebileceği’ gerekçesiyle vermedi.

Diyarbakır D Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde kalan Mahsum Koyun isimli tutukluya gönderilen, “Karanlık Çökerken Umutsuzluğa Karşı İyimserlik”, “İktidar Seçkinleri”, “Robinson Crosue”, “Küçük Prens”, “Ali Baba ve Kırk Haramiler”, “Peter Pan”, “Tom Sawyer” ve “Kanatların Gölgesinde Şengal Dile Gelirse” adlı kitaplar, “kurumun güvenliğini tehlikeye düşürebileceği” gerekçesiyle verilmedi.

Yüzde 77 engelli Ufuk Kişin tutuklandı, engelli raporu hiçe sayıldı

İzmir’de 19 Aralık günü HDP yöneticilerine yapılan operasyonda gözaltına alınan yüzde 77 oranında vücut fonksiyon kaybı olan Ufuk Kişin, annesi ve babası tutuklandı.

***

İzmir’in çeşitli ilçelerinde HDP yöneticileri ve üyelerine yapılan operasyonda aynı aileden baba Nurali Kişin (56) , anne Fidan Kişin (53) ve çocukları Ufuk Kişin (30) tutuklandı. Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, yüzde 77 oranında vücut fonksiyon kaybı olduğuna dair sağlık raporu olan Ufuk Kişin’in örgüt propagandası ve üyeliği gerekçe gösterilerek tutuklandı.

CHP’li Şenal Sarıhan’dan 25 Kasım-1 Aralık hak ihlalleri raporu

 

CHP Ankara Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkan Vekili Şenal Sarıhan 25 Kasım-1 Aralık arasında yaşana insan hakları ihlalleri ile ilgili raporunu açıkladı.

Raporunda, Nuriye Gülmen’e açlık grevinin 269. gününde örgüt üyeliği iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası verilirken tahliye edildiğini ve Semih Özakça’nın ise tüm suçlardan beraat ettiğini belirten Sarıhan, dokunulmazlıklarının kaldırılması istenen 121 yeni milletvekili fezlekesinin daha Meclis’e geldiğini kaydetti.

Sarıhan’ın raporu şu şekilde:

Diyarbakır Cezaevi’ndeki tutuklu ve hükümlü çocuklara darp ve cinsel istismar

Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde yaşları 15 ile 17 arasında değişen 20’ye yakın çocuğun kaldığı koğuşta cezaevi idaresince mümessil olarak belirlenen B.Ç. ve yardımcısı B.G.’nin koğuştaki çocukları darp ettiği, tehdit ederek cinsel istismarda bulundukları ortaya çıktı.

Hapishane yasaklarında son perde: Henüz basılmamış dergiler yasaklandı

Van Hapishanesi, üç derginin bundan sonra yayınlanacak tüm sayılarını da yasaklayarak henüz çıkmamış dergileri yasaklamış oldu. Cumhuriyet ve Özgürlükçü Demokrasi gazetelerinin de bazı sayıları yasağa takıldı

 

Van F Tipi Cezaevi’nde üç derginin “bundan sonra yayınlanacak sayılarının da hükümlü ve tutuklulara verilmesinin uygun olmayacağı kanaatine varıldı”. Van’dan bianet’e yazan Mecit Şahinkaya, Cumhuriyet gazetesinin 9-25 Nisan’da verilmediğini, Özgürlükçü Demokrasi gazetesinin de 16 Nisan tarihli nüshasının verilmediğini yazdı.

Kadın mahpuslardan “Özgür Gündem Zindan” gazetesi

Mardin E Tipi Hapishanesi’ndeki kadınlar tüm yazı ve görselleri elle hazırlanan 8 sayfalık Özgür Gündem Zindan’ı çıkardı. Gündeme ilişkin haberlerin ve köşe yazılarının olduğu, hapishane içindeki hak ihlallerinin aktarıldığı, röportajların yer aldığı gazete Özgür Gündem’in “Gerçekler karanlıkta kalmayacak” sloganının anlamını pekiştirdi.