T24

"Bir defa bile duruşmaya götürülmedim, 21 yaşında 21 yıl hapis cezası aldım"

Burhaniye T Tipi Hapishanesi'nde bulunan tutuklu öğrenci Alişan Taburoğlu hapishanedeki sevk ile mahkemedeki yargılama sürecinde yaşadığı sorunlar hakkında bir mektup kaleme aldı. Taburoğlu, bir davasında kimlik tespiti yapılmadığını fiziksel olarak mahkeme salonuna hiç götürülmemesine rağmen hapis cezası aldığını iddia etti. Parasız eğitim talebinde bulunduğu söyleyen Taburoğlu, "Bir defa bile duruşmaya götürülmedim, 21 yaşında 21 yıl hapis cezası aldım" dedi.

Hapisteki 142 gazeteci ve kapatılan basın yayın organları listesi..

15 Temmuz sonrası ilan edilen OHAL ile pek çok gazeteci tutuklanırken, çok sayıda medya kuruluşu da kapatıldı

 

5 Kasım günü, Cumhuriyet gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu'nun da aralarında bulunduğu 9 yazar ve yöneticisi tutuklandı. Tutuklanan gazeteciler “PKK/KCK ve FETÖ/PYD terör örgütleri adına suç işledikleri” iddiasıyla gazetenin dört diğer çalışanıyla birlikte 31 Ekim’de gözaltına alınmışlardı.

Sincan 1 Nolu F Tipi’nden mektup var!

Dersim’in Kayıp Kızları ve Hay Way Zaman gibi yakın tarihin leş çamaşırlarını ortaya döken ve mutlaka izlenmesi gereken filmlerin yönetmeni Kazım Gündoğan, Sincan F Tipi Hapishane de ağırlaştırılmış müebbet yatan ağabeyinden bir mektup almış. (F Tipi’nin ne olduğunu gerçekten az biraz hissetmek, öğrenmek için lütfen ayrıca F Tipi adlı filmi de izleyin.) Halil Gündoğan’ın son çalışması olan “Türkiye ve Sosyalist Devrim Gerçekliği” isimli kitap taslağına keyfi olarak el konulmuş durumda.

Kandıra T Tipi Kapalı Cezaevi'nde işkence, kötü muamele ve imtiyaz isyanı

Kandıra T Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu ve hükümlülere bazı imtiyazlı mahkûmlar tarafından işkence yapıldığı ileri sürüldü

Kocaeli'de bulunan Kandıra T Tipi Kapalı Cezaevi'nde kalan mahkûmlar, 12 kişilik koğuşlarda 20 kişi kaldıklarını, gardiyanların mahkûmlara 'hayvan' muamelesi yaptığını ve bazı imtiyazlı mahkûmların diğer tutuklu ve hükümlülere işkence uyguladığını, hatta bu yüzden Yasin Karaoğlan isimli mahkûmun durumu protesto için açlık grevinde hayatını kaybettiğine yönelik bir mektubu Başbakanlık İletişim Merkezi'ne gönderdiklerini belirttiler.

Şerê giran*– Türkiye Cumhuriyeti cezaevlerinde bir Kürt tutsak olmak

‘Müzakere süreci başladığından beri cenazelerin artık gelmemesine ‘en büyük kazanım’ diyenler, cezaevlerindeki bazıları ölüm sınırına gelmiş tutsakları neden görmezden geliyor?’

22 Ekim 2013

Saat 12.30: KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, Türkiye Cumhuriyeti ile Kürt siyasal hareketi arasında 10 aydır yürütülmekte olan müzakere sürecinin sonuna gelindiğini açıkladı.

Sayfalar