Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi

7 Aydır Hapishanede İşkenceye Uğrayan Uğur Yeloğlu Hafızasını Yitirdi

7 Aydır Hapishanede İşkenceye Uğrayan Uğur Yeloğlu Hafızasını Yitirdi

27 yaşındaki Uğur Yeloğlu,hakkında yürütülen bir soruşturma sebebiyle 7 aydır hapishanede. Ocak 2018’de tutuklanan Yeloğlu, sırasıyla Mardin E Tipi ve Urfa T Tipi Hapishanesi’ne gönderildi. Yaşadığı psikolojik problemler sebebiyle zaman zaman nöbet geçiren Yeloğlu, tutsaklığının ilk 2 ayını hücrede geçirdi ve işkenceye uğradı.

Tutsaklar İçin Ne Yapabilirsiniz ?

Hepimizin dikkatini çekmiştir son dönemlerde hapishanelerden oldukça fazla hak ihlali haberleri geliyor. Özellikle OHAL’in ilanından sonra hapishanelerde yapılan hak ihlalleri iyice ayyuka çıkmış durumda. Peki biz bu haberleri sadece haber olarak okuyup geçiyor muyuz yoksa hapishanelerde kalan arkadaşlarımızın dayanışmaya ihtiyaçları olduğunu hissedip bir şeyler yapmam gerekiyor diye mi düşünüyoruz.

Tek Tip Elbise Dayatmasına İzin Vermeyeceğiz!

Pazar günü yayınlanan ve hapishanedeki devrimci tutsaklara tek tip kıyafet uygulamasını dayatan yeni KHK’ya karşı, Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi (TDİ) ve Tek Tipe İzin Vermeyeceğiz Platformu, bugün Bakırköy Kadın Hapishanesi önünde bir eylem ve basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklama öncesi Hapishane çevresi polis ablukasına alınarak eyleme katılmak isteyenlere ve tutsak ailelerine GBT adı altında taciz eden polis, eylemde pankart açılmasını ve döviz taşınmasını engellemeye çalıştı. Engellemelere ve yasaklamalara rağmen basın açıklamamızı gerçekleştirildi .

Elazığ Hapishanesinden Tutsakların Kamuoyuna Çağrısı

Elazığ T Tipi Hapishanesi'nde kimlik dayatmasının ardından Elazığ 2 No'lu Yüksek Güvenlikli Hapishanesi'nde de kimlik dayatması başladı. Tutsaklar 1 ayı aşkın süredir hücrelerinden dışarı çıkarılmıyor tüm hakları gasp ediliyor.Tutsakların "devrimci basın ve kamuoyuna" başlıklı mektubunu olduğu gibi paylaşıyoruz:

“Devrimci Basına ve Kamuoyuna;

Elazığ 2 No’lu Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’ne 2017 Nisan ayında sürgün edilerek hapishanenin ilk “misafiri” olduk.