Zete

İHD: Türkiye genelinde 721 hasta mahpus var

İnsan Hakları Derneği İzmir Şubesi, Türkiye genelinde 282’si ağır olmak üzere toplam 721 hasta mahpus bulunduğunu söyledi ve hasta mahpusların serbest bırakılmaları çağrısında bulundu.

İHD, “Sandıklarınız sizin olsun, biz hasta mahpusların özgürlüğünü istiyoruz” derken, Türkiye genelindeki hasta mahpuslarla ilgili rakamı da verdi. Buna göre, 282’si ağır 721 hasta mahpus başta olmak üzere tedavi edilmedikleri için verilere giremeyen diğer tüm hasta mahpuslar Türkiye cezaevlerinde tahliye edilmeyi bekliyor.

Veli Ağbaba: Elbistan Cezaevi’nde çıplak arama işkencesi sürüyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Kahramanmaraş Elbistan E Tipi Cezaevi’nde tutuklu ve hükümlülerin ziyaretine giden kadın ziyaretçilerin ‘çıplak arama’ şikayetini Meclis gündemine taşıdı.

Veli Ağbaba, Adalet Bakanı Kenan İpek’e, “Bahsi geçen kadınlara dayatılan bu uygulamanın gerekçeleri nedir” diye sordu. Ağbaba, Adalet Bakanı’na şu soruları yöneltti:

Son 15 yılda tutuklu ve hükümlülerin sayısı yüzde 234 arttı

2015 yılında cezaevlerinde bulunan hükümlü ve tutuklu sayısı 164 bin 461’e ulaştı.

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün açıkladığı verilere göre; 1999 yılında bu sayı, 67.581 iken aynı yıl çıkarılan af ile 2000 yılında hükümlü ve tutuklu sayısı, 49.512’ye düşmüştü. 15 yıl içerisinde Türkiye’nin nüfusunun yaklaşık yüzde 24 artarken, tutuklu ve hükümlü sayısının yüzde 234 oranında arttı.

Taksi parası olmadığı için hastaneye gidemeyen tutuklu, yatağında ölü bulundu

Manisa T Tipi Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda dün gece rahatsızlanan, çağrılan 112 Acil Servis ekibinin iğne yapıp gittiği mahkum 31 yaşındaki Abdullah Akgün, uykuya daldığı yatağında sabah koğuş arkadaşları tarafından ölü bulundu.

Cezaevindeki mahkumlar, Abdullah Akgün’ün dönüş parası olmadığı için hastaneye tedaviye gidemediğini ileri sürdü.

Maltepe Çocuk Cezaevi hakkındaki TBMM raporu açıklandı

TBMM İnsan Hakları Komisyonu, Maltepe Cezaevi’nde akran şiddetine maruz kalan Onur Önal’ın ölümünü raporlaştırdı.

Rapora göre, 324 tek kişilik odanın 102’sinin kilidi bozuk. Raporda, “Ünite içerisinde çocukların tek kaldıkları odaların kapılarının kilitlerinin bozuk olması ciddi bir güvenlik zafiyeti oluşturmaktadır” denildi ve kilitlerin bir an önce onarılması ve fiziki kontrollerinin sık aralıklarla yapılması gerektiğine dikkat çekildi.

Cezaevi Alt Komisyonu, Ceyhan Cezaevi raporunu tamamladı

Meclis Cezaevi Alt Komisyonu, yaklaşık 7 ay sonra iki çocuk mahkumla ilgili tecavüz iddiasının yer aldığı Adana Ceyhan Cezaevi raporunu oyluyor.

TBMM İnsan Hakları Cezaevi Alt Komisyonu 29 Mayıs tarihinde Adana Ceyhan M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu ile Ceyhan Açık Ceza İnfaz Kurumuna ilişkin inceleme raporunu yaklaşık 7 ay sonra yarın yapacağı toplantıda oylamaya sunacak.

Cezaevinde 50 kişilik koğuşlarda 90 kişi kaldıkları için isyan etmişler

İzmit’in Kuruçeşme mevkiinde, D-100 karayolu kenarında bulunan C Tipi Cezaevi’nde dün akşam gerçekleştirilen isyanın, 50 kişilik koğuşlarda 90-100 kişinin kalma gerekçeli şikayetlerin yanıtsız bırakılması ve kötü koşulların iyileştirilmemesinden kaynaklandığı ifade edildi.

C Tipi cezaevinin 600 kişilik olmasına rağmen 900 tutuklu ve hükümlünün bulunduğu da anlaşılırken, tutuklu ve hükümlülerin yakınları da bugün cezaevine akın etti.