Zeynep Kuray

Silivri Cezaevi’nde tutukluya işkence

Silivri 9 Nolu Cezaevi’nde, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’nın yanı sıra, İsmail Akkol ve Gülten Matur’un aylardır tecritte tutulmasını protesto eden siyasi tutsaklara işkence yapıldığı iddia edildi. Salih Kanza, cezaevinden gönderdiği mektupta, hak gasplarına ve tecride karşı haziran ayından bu yana havalandırmalarda yaptıkları oturma eylemine saldıran gardiyanlar tarafından her gün darp edildiklerini aktardı.

Tutuklanan Boğaziçili öğrencilerin aileleri: Çocuklarımızın yeri cezaevi değil, Boğaziçi kampüsüdür

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hedef göstermesinin ardından gözaltına alınan ve tutuklanan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin aileleri bir araya geldi. İstanbul Tabip Odası’nda basın açıklaması yapan ailelere çok sayıda siyasetçi, kitle örgütü temsilcisi ve diğer öğrencilerin aileleri destek verdi.

Cezaevindeki Behiç Aşçı sohbet hakkını kullanamıyor

Burhaniye T Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından Behiç Aşçı gönderdiği mektupta yaptığı 293 günlük ölüm orucu sonucunda verilen sohbet hakkının yeniden gasp edilmesine tepki gösterdi. Aşçı, konu hakkında itiraz yaptığı İnfaz Hakimliği’nin mevzuatı yok sayıp ret cevabı verdiğini aktardı.

Silivri Cezaevi’nde falaka iddiası

Cezaevlerinde, artan hak ihlalleri iddiasına bir yenisi daha eklendi. Siyasi tutukluların aileleri, çocuklarına olan falakanın uygulandığını öne sürdü. Bu annelerden biri olan Ayfer Altun, Silivri 9 No’lu Cezaevi’nde tutuklu bulunan 18 yaşındaki oğlu Umut Gündüz Altun ve hücre arkadaşlarının gardiyanlar tarafından falakaya yatırıldığını belirtti. 28 Aralık 2017 tarihinde oğlunu ziyaret ettiğinde yaşananları öğrendiğini söyleyen anne Altun, “Çocuklarımızın can güvenliği kalmadı” dedi.

30 yıllık bir direnişin yıldönümü: TAYAD

Yıllardır siyasi tutsakların sesi olan Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TAYAD) kuruluşunun bugün 30. Yıldönümünü. “12 Eylül faşizmine karşı birlikte direndik. 90’ların kontrgerilla saldırılarına karşı direndik. 2000’lerin F Tipi tecrit saldırılarına direndik. AKP faşizmine karşı direnmeye devam ediyoruz” şiarıyla, bugün Şişli Kent Kültür Merkezi’nde saat 17.00‘de gerçekleştirilecek 30’uncu yıl gecesi öncesi, TAYAD Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Keskin ve TAYAD üyesi Naime Emlik Kara BirGün’e konuştu.

Sayfalar