Zeynep Kuray

Cezaevindeki Behiç Aşçı sohbet hakkını kullanamıyor

Burhaniye T Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından Behiç Aşçı gönderdiği mektupta yaptığı 293 günlük ölüm orucu sonucunda verilen sohbet hakkının yeniden gasp edilmesine tepki gösterdi. Aşçı, konu hakkında itiraz yaptığı İnfaz Hakimliği’nin mevzuatı yok sayıp ret cevabı verdiğini aktardı.

Silivri Cezaevi’nde falaka iddiası

Cezaevlerinde, artan hak ihlalleri iddiasına bir yenisi daha eklendi. Siyasi tutukluların aileleri, çocuklarına olan falakanın uygulandığını öne sürdü. Bu annelerden biri olan Ayfer Altun, Silivri 9 No’lu Cezaevi’nde tutuklu bulunan 18 yaşındaki oğlu Umut Gündüz Altun ve hücre arkadaşlarının gardiyanlar tarafından falakaya yatırıldığını belirtti. 28 Aralık 2017 tarihinde oğlunu ziyaret ettiğinde yaşananları öğrendiğini söyleyen anne Altun, “Çocuklarımızın can güvenliği kalmadı” dedi.

30 yıllık bir direnişin yıldönümü: TAYAD

Yıllardır siyasi tutsakların sesi olan Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TAYAD) kuruluşunun bugün 30. Yıldönümünü. “12 Eylül faşizmine karşı birlikte direndik. 90’ların kontrgerilla saldırılarına karşı direndik. 2000’lerin F Tipi tecrit saldırılarına direndik. AKP faşizmine karşı direnmeye devam ediyoruz” şiarıyla, bugün Şişli Kent Kültür Merkezi’nde saat 17.00‘de gerçekleştirilecek 30’uncu yıl gecesi öncesi, TAYAD Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Keskin ve TAYAD üyesi Naime Emlik Kara BirGün’e konuştu.

Hasta tutsak Fatma Tokmak’ın tedavisi savaş konseptine takıldı

27 Eylül 2015  -İSTANBUL 
"Her ay iğne olmak için hastaneye götürülen Tokmak, iki hafta önce hastaneye giderken ellerinin göğüs hizasında kalacak şekilde sıkıca kelepçelendiğini ve öylece ring araca bindirildiğini anlattı. Tokmak, “Kelepçeleri öyle bir sıktılar ki ellerim kan topladı. Samatya Devlet Hastanesine getirildiğimde bir asker ordusuyla doktor muayene odasına sokuldum."

KOMUTANLAR TEDAVİLERİ ENGELLİYOR!

Kanser hastası Çelik'in tedavisi engelleniyor

İleri derecede mesane kanseri hastalığına yakalanan hükümlü Cengiz Sinan Halis Çelik'in ilaçları temin edilmediği için üç aydır tedavisine başlanamıyor.

ZEYNEP KURAY

Cezaevinde önce epilepsi sonra da mesane kanserine yakalanan kardeşin için Adalet Bakanlığı’ndan Cumhurbaşkanına kadar devletin tüm kademelerine mektup yazan Sevim Çelik, kardeşini derhal tedavi edilmesini istedi.

Sayfalar