Görülmüştür Köşe Yazısı

"Bedeni ölmüyorsa ruhunu öldür"

Gazete Karınca


Devlet cinayet işler mi?

Elbette işler, milyonlarca kez işlemiştir de…

Burada devletin ya da derin devletin işlediği somut cinayetlerden söz etmeyeceğim. Bunlar başka bir yazının konusu olabilir. Bu yazıda devletin somut olmayan cinayetlerinden söz etmek istiyorum. İnsana yapılan kast ile öldürmek anlamına gelen cinayetlerinden söz etmek istiyorum.

Devlet nasıl insan öldürür?

Demirtaş'a ve özgürlük eşitlik idealiyle hapiste olan tutsaklara özgürlük

#FreeThemAll #FreeDemirtaş #FreeYüksekdağ
#Freeözgürlükeşitlikmücadelesindeesir düşentümsiyasitutsaklar 
...

POLİTİK MAHPUSLAR TAHLİYE BEKLİYOR
Demirtaş'a Özgürlük kampanyası başladı. Destekliyorum. Ve Sayın Selahattin Demirtaş'la birlikte özgürlük eşitlik idealiyle mücadele ederken tutuklanan tüm siyasi mahpuslara özgürlük diyorum. 

Zeynep Bebek Büyüdü Hapishane Sırası Kardeşi Mehmet'te...

Arzu Ceylan Oral, 17 Ağustos 2014 tarihinde, kucağındaki 6 aylık bebeği ile birlikte Gaziosmanpaşa’daki evinde kendisini almaya gelecek polisleri bekliyordu. Hakkında yakalama kararı çıkarılan Oral’ın suçu, 2006 yılında Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ile birlikte Lübnan’a asker gönderilmesine ilişkin tezkere ve türban yasağına karşı yapılan iki basın açıklamasına katılmaktı.

İnsan Hakları Komisyonu’ndan skandal karar: İşkence iddiasını Emniyet’ten dinleyecek

Ankara Emniyeti’nde Dışişleri Bakanlığı bürokratlarına işkence yapıldığı iddiaları ve Şubat ayında kaçırılan 6 kişi, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nun gündemine geldi.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Türkiye’de kaçırılan kişiler ve gözaltında işkence olduğunu belirterek, Halfeti’de ve Ankara Emniyeti’ndeki işkence iddialarının komisyon tarafından araştırılması gerektiğini söyledi.

Hapishanelerde hangi mektuplar neden kaybedilir

KEPSUT NOTLARI 1 | Kaybolan postalar herkesin bildiği sır...

  Ateş düştüğü yeri yakarmış. Bu yazı dizisi, ateşin düştüğü yerde başlayıp her yeri yaksın, kavursun ve yangını görülecek kadar büyütsün temennisiyle yazılmaktadır. Ateş büyüsün her yeri sarsın ki yangını söndürmek için hepimiz seferber olalım. Kimimiz kovayla kimimiz hortumla bir damla suyun bile yangını söndürmeye katkısı olacağını düşünerek seferber olalım.

Elektronik Kelepçeli Özge Doğan: Hayatımıza Görünmeyen Kelepçeler Hâkim

Üniversite öğrencisi Özge Doğan, 15 Mayıs’tan beri sağ ayağındaki elektronik kelepçeyle yaşıyor.
Evrim Kepenek İstanbul - BİA Haber Merkezi 24 Haziran 2019
***

“Sokakta kimisi ‘Ayağındaki spor aleti mi yürüyüşünü mü sayıyor?’ diye soruyor. Kimi ‘Çok yakışmış, yeni moda mı’ diyor. Oysa ayağımdaki devletin bana taktığı bir pranga. Ben bunun insanlara ne olduğunu anlatırken, Türkiye’deki özgürlüklere dair de farkındalık yaratmış oluyorum. Benim için adaleti dillendirmenin bir aracı.”

Elazığ Yüksek Güvenlikli Hapishaneden İşkence Haberleri Geliyor

Görülmüştür Ekibine gerek tutsakların yollladıkları mektuplarda, gerekse tutsak aileleri aracılığıyla sıklıkla hapishanelerde yaşanan hak ihlallerine ve işkenceye dair haberler geliyor. Bunlardan Elazığ Yüksek Güvenlikli Hapishanede tutsaklara yaşatılan zulme dair haberleri ve tutsak mektuplarını yayınlamıştık.

İşkence Görenlere "Sağlam Raporu" Veren Doktorlar

Urfa Emniyeti’ndeki işkenceyi duymuşsunuzdur, 90’lı yıllardan kalma yöntemlerle en az 54 kişiye işkence yapıldı.

İşkenceyi yapan polisler hakkında soruşturma açıldı, akıbeti de tahmin edilebilir. Ancak işkence suçunu sadece emri veren ve yerine getirenle sınırlamak doğru değil. Bu suça göz yumduysa, belgelemediyse gözaltı muayenesini gerçekleştiren doktorlar da suçun ortağı olur.

Hukuk devleti mi? Devlet hukuku mu?

24 Eylül 1996 da, Diyarbakır Cezaevinde 10 genç tutuklu [Mehmet Kadri Gümüş, Cemal Çam, Hakkı Tekin, Mehmet Aslan, Mehmet Nimet Çakmak, Kadir Demir, Rıdvan Bulut, Ahmet Çelik, Edip Derikçe. Erhan Hakkı Perişan] gardiyanlar ve askerler tarafından, demir çubuklar ve sopalarla başları ezilerek vahşice, hunharca katledildi, 24 sanık da yaralandı… O zaman ‘Demokrasi Gazetesinde’ yazıyordum… Başlığı: Devlet devlet olmaktan çıkarsa!” olan bir yazı yazdım… Daha sonra başlığın ‘uygun’ bir başlık olmadığını fark ettim… Aslında yazının başlığının: Devlet işte bu!

Sayfalar