Görülmüştür Köşe Yazısı

10 Aralık İnsan Hakları Haftası Haksızlıklarla Başlıyor

 

 

Haklarımız Var (mı)?

10 Aralık İnsan Hakları Gününde hangi temel hakların ne şekilde ihlal edildiğini derlerken, bu ihlallerin geç de olsa kabul edildiği mahkeme kararlarından da bahsettik.

Ayça Söylemez

İstanbul - BİA Haber Merkezi

10 Aralık 2019, Salı 00:00

* Çizim: 26 yıldır hapishanede olan yazar ve çizer Ahmet Bilge’nin bianet için çizdiklerinden.

HAPISHANELERDEKİ İŞKENCELERE SON VERİLSİN!

 

"Yapılan saldırı sırasında tutsak Dilek Geçgin’in vajinasına tekme atılmıştır. Tutsakların hücreye atılmasından sonra kaldıkları koğuş arama adı altında talan edilmiş, tutsakların kişisel eşyalarına el konulmuştur. Yapılan bütün bu saldırı ve işkenceler sırasında hapishanenin 2. Müdürü orada bulunmuş ve saldırı bizzat 2. Müdürün gözetiminde yapılmıştır."

GÖZ - ALTI!

Sabahın 5 buçuğu. Kar maskeli polisler, uzun namlusu silahlarla, bir grup kadın gazetecinin evini bastı Ankara’nın orta yerinde. Ev zırhlı araçlarla sarıldı. Saatler sürdü ev araması. “Suç unsuru” olarak evden 3 adet kitap ele geçirildi! Gazeteci Berivan Altan gözaltına alındı.

Kitap Yasakları

Türkiye tarihi itibariyle kitaplarla hep sorun yaşamış bir ülke oldu. Özgür düşünceye pranga vurmak hiç eksik olmadı. Yapılan araştırmalara göre: son yıllarda cezaevlerine girememiş kitapların çeşitliliği değme kütüphanelere taş çıkaracak nitelikte. “Küçük Prens’ten Robinson Crusoe’ya, Toprağın Şarkısı’ndan Vakayiname’ye, Seher’den Sefiller’e, Türkçe Sözlük’e birçok kitabın cezaevlerine girmesine izin verilmedi. Kiminin bir gerekçesi bile yok, kimi “şifreli ve kontrolsüz haberleşme” ihtimali doğurabilir diye, kimi kurum güvenliğini tehlikeye düşürebileceği sebebiyle cezaevlerine alınmıyor.

Sayfalar