Görülmüştür Köşe Yazısı

Hapishanedekiler AKMHP’nin koronavirüs kobayı mı?

 

 

 

 

COVID-19 ile mücadele eden ülkelerin deneyimleri, bu illetin hapishanelerden uzak tutulamadığını, geç gelen ve adil olmayan tedbirlerin ise felakete yol açabileceğini gösteriyor.

***

Küresel koronavirüs salgınını dizginleyebilmek için her hükümet, bir dizi önlem aldı, almaya devam ediyor. Dünyanın her yerinde okullar, çoğu işyeri kapatıldı, karantina, izolasyon ve sokağa çıkma yasakları devreye sokuldu.

Fakat bu tedbirlerin işe yaramadığı durumlar var.

İnfaz değil ‘insafsızlık’ düzenlemesi: Suçluya af var, tweet atana yok

 

 

Korona salgını nedeniyle cezaevlerinden tahliyelerin bir an önce başlaması amaçlanıyor. Cumhurbaşkanı’na sunulan infaz düzenlemesi için kamuoyunda tepkiler oluşmuş, Recep Tayyip Erdoğan da kapsam hakkında rahatsızlıklarını dile getirmişti. Kamuoyunun en çok tepkisini çeken konular arasında ise ‘cinsel istismar’ ve ‘uyuşturucu’ suçları vardı. Erdoğan da bunları ‘kırmızıçizgisi’ olarak ele almıştı.

ETRAFINDAN DOLAŞILACAK

"AF” YASA TASARISINDA EŞİTSİZLİK... HAPİSHANELERDE TOPLU ÖLÜMLERE DAVETİYE...

 

 

 

 

 “Geçenlerde gazetede vardı. AİHM kafeste kapalı kalan bir hayvanın mahkemesi için şu karara gitti; ‘hiçbir canlı 20 yıldan fazla kapalı bir yerde tutulamaz’ dedi. Ama bu ülkede herhalde bizi canlıdan saymıyorlar ki, bu davayı emsal bile gösteremiyoruz.” (Gülazer Akın. Elazığ Kadın Hapishanesi.)

                     ***

Ölüm Koridoru

 

 

 

 

 

 

 

 

Siyasi tutukluları korona infazına terk ederken, uyuşturucu tacirleri, çeteler, cinsel saldırganların serbest bırakılmasını kimseye açıklayamazlar.

***

Daha yolun başındayız. Test sayılarına, hekim ve sağlıkçıların korunması için gerekli donanımların hâlâ sağlanmamış oluşuna bakılırsa öngörülemeyen bir zaman dilimine sıkışmış durumdayız. Bir rakamla ifade etmenin mümkün olmadığı bu süreçte dillendirilen tek rakam 65.

HAPİSHANELERDE SINIRSIZ ŞİDDET, HAK İHLÂLLERİ, BASKI(LAR), YASAK(LAR), KEYFİ ZORBALIK(LAR), İNTİHAR(LAR), HASTA TUTSAK(LAR) VE...

 

 

 

 

HAPİSHANE(LERİN) HÂL(LER)İ

 

 

“DURUM(UMUZ)”

 

ZİNDAN(LAR)IN KAPASİTESİ

 

CEZASIZLIK POLİTİKASI

 

SINIRSIZ ŞİDDET

 

HAK İHLÂLLERİ

 

BASKI(LAR)

 

YASAK(LAR)

 

KEYFİ ZORBALIK(LAR)

 

İNTİHAR(LAR)

 

HASTA TUTSAK(LAR) ZULMÜ

İbrahim Gökçek ve Helin Bölek bir deri bir kemiğe dönüş(türül)müşler.

 

"Gitar çalan, mikrofon tutan eller işlevlerini yitirmiş, sesleri çıkamayacak hale gelmişler. Vicdanlar susmuş, sessizlik yayılıyor her yana… Yarın geç olduğunda bu yükün altından nasıl kalkacağız?"

 

***

Şimdiye kadar Grup Yorum ve ölüm/açlık grevleriyle ilgili yazmaya bir türlü elim gitmedi. Aylardır, İbrahim’in, Helin’in eriyişlerinin, taleplerinin kabulüyle biteceği inancımı korumaya çalıştım.

Sayfalar