'6 aylık bebeği çıplak şekilde x-ray cihazından geçirdiler'

MERSİN - İnfazı 6 ay ertelenerek Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi'nden tahliye edilen 9 aylık hamile Remziye Baskak, yürümekte zorluk çektiği halde kelepçeli halde götürüldüğü revirde kontrollerinin yapılmadığını belirterek, "Bir hafta önce cezaevine getirilen bir tutuklu ve 6 aylık bebeği çıplak bir şekilde x-ray cihazından geçirildi" dedi. 

Tutuklu annesi anlattı: Önce işkence sonra süngerli oda

DİYARBAKIR - Kırıkkale F Tipi Kapalı Cezaevi'nde hücrelerde kalan tutukluların, elleri arkadan kelepçelendikten sonra işkenceye maruz bırakıldığı, ardından da süngerli odalara kapatıldığı bildirildi. 

Kırıkkale F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutuklulara dönük işkence ve kötü muamele iddiaları ortaya atıldı. Ailelerin vermiş olduğu bilgiye göre, OHAL’le artan keyfi uygulamalar sürerken, gardiyanlar tarafından odalara baskın düzenlenip, tutuklular işkence ve darp ediliyor. 

Cezaevleri 12 Eylül dönemi gibi

Hatay’da İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevi’nde çıplak aramaya maruz kalan tutukluların darp edildiği, halay çeken tutuklulara görüş cezası verildiği belirtildi. Dihaber’de yer alan habere göre kardeşi Çekdar Mimkara ile cezaevinde görüşen Tevbun Mimkara, kardeşinin cezaevi girişinde çıplak aramayı kabul etmeyen tutukluların darp edildiğini söylediğini anlattı. Mimkara, “Kardeşim bazı tutuklu yakınlarının cezaevinde sorgulandığını ve tutuklulara keyfi disiplin cezası verildiğini söyledi. Yemeklerin çok kötü olduğunu, koğuşlarının sürekli basılarak, arama yapıldığını belirtti.

Kırıklar 1 Nolu F Tipi Cezaevi'nde kitaplara el konuldu

İZMİR – Kırıklar 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan siyasi tutukluların kitaplarına el konuldu.

İzmir'de bulunan Kırıklar 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi'nde kalan siyasi tutsakların tüm kitaplarına el konuldu. Kargo ya da görüşçülerin götürdüğü elbiseler de alınmıyor. Bugün müvekkillerini ziyarete giden avukatların aktardığına göre, her gün yapılan sayımda ince arama yapıldığı aktarılırken tutuklukların yaşananlara tepki gösterdiği belirtildi.

kaynak: Dihaber

12 Saat Ring Aracında susuz bırakıldılar

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane E Tipi Cezaevi’nde 30 tutuklu, istekleri dışında Elazığ 1 ve 2 Nolu cezaevlerine sevk edildi. Sevk sırasında tutuklulara 12 saat boyunca su verilmediği belirtildi.

Gümüşhane E Tipi Cezaevi'nde 27 Temmuz 2017 günü, siyasi tutukluların kaldıkları koğuşlarda 3 kez arama yapıldığı belirtildi. Yapılan aramaların ardından tutukluların sadece günlük ihtiyaçlarını almalarına izin veren cezaevi idaresi, kimi tutukluların bulunduğu bloğu değiştirdi. Daha sonra tutuklulardan 30’u isteklerinin dışında Elazığ 1 ve 2 Nolu Yüksek Güvenlikli cezaevlerine sevk edildi.

Osmaniye T Tipi Cezaevi’nde 17 tutuklu firar etmeye çalışırken yakalandığı iddia edildi

Osmaniye 2 Nolu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda, dün gece tutukluların duvarı kırarak firar etmeye çalışırken yakalandığı iddia edildi. C-15 koğuşundan seslerin gelmesiyle birlikte koğuşta arama yapan görevlilerin, dışa bakan duvarda delik gördükleri belirtildi.

Görevliler, yaptıkları aramada koğuşta bulunan fırça sapı, askı kolu ve boncuk işleme tablosuna el koydu. Koğuşta açılan deliğin cezaevi bahçesine çıktığı belirtilirken, olaya ilişkin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

Sayfalar