İnfaz yasa teklifinde siyasi tutuklulara yer yok

 

 

 

 

İnfaz yasası başta olmak üzere 11 yasada değişiklik içeren 70 maddelik teklif Meclis’e sunuldu. İttifak ortağı MHP’nin de imza attığı düzenlemede cinsel suçlar, uyuşturucu suçları, kadına şiddet, adam öldürme ve terör suçları kapsam dışı tutuldu. Eşitlik ilkesinin gözetilmediği teklifte siyasi tutuklular için düzenleme yer almadı.

 

***

Hapishanedekiler AKMHP’nin koronavirüs kobayı mı?

 

 

 

 

COVID-19 ile mücadele eden ülkelerin deneyimleri, bu illetin hapishanelerden uzak tutulamadığını, geç gelen ve adil olmayan tedbirlerin ise felakete yol açabileceğini gösteriyor.

***

Küresel koronavirüs salgınını dizginleyebilmek için her hükümet, bir dizi önlem aldı, almaya devam ediyor. Dünyanın her yerinde okullar, çoğu işyeri kapatıldı, karantina, izolasyon ve sokağa çıkma yasakları devreye sokuldu.

Fakat bu tedbirlerin işe yaramadığı durumlar var.

İnfaz değil ‘insafsızlık’ düzenlemesi: Suçluya af var, tweet atana yok

 

 

Korona salgını nedeniyle cezaevlerinden tahliyelerin bir an önce başlaması amaçlanıyor. Cumhurbaşkanı’na sunulan infaz düzenlemesi için kamuoyunda tepkiler oluşmuş, Recep Tayyip Erdoğan da kapsam hakkında rahatsızlıklarını dile getirmişti. Kamuoyunun en çok tepkisini çeken konular arasında ise ‘cinsel istismar’ ve ‘uyuşturucu’ suçları vardı. Erdoğan da bunları ‘kırmızıçizgisi’ olarak ele almıştı.

ETRAFINDAN DOLAŞILACAK

İnfaz düzenlemesinde yeni yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlandı !

 

 

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle, infaz düzenlemesinde yeni yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Düzenlemeyi inceleyen ÖHD’li avukat Nuray Özdoğan, “Hükümet bu düzenlemeyle düşman infaz hukuku düzenleme ve uygulamalarına devam edeceğini açık etmektedir” dedi. 

 

Siyasi tutsaklara içeride ölümü reva gören yasa

 

 

 

 

Sivil Toplum Kuruluşları ve Meslek Örgütleri koronavirüs salgını nedeniyle hapishanelere ilişkin taleplerde bulunsa da AKP’nin ayrımcı “af yasası” taslak metni Meclis’e sunuldu. Siyasi tutsaklara içeride ölümü reva gören bu yasayı, siyasi tutsaklarla sürekli iletişim halinde olan, onların sorunlarını gündemleştirmeye çalışan Görülmüştür Ekibi’nin kurucularından yazar Adil Okay’a sorduk. “Eşitlik ilkesine uyulması gerekiyor” diyen Okay’ın altını çizdiği konular şöyle:

 

"AF” YASA TASARISINDA EŞİTSİZLİK... HAPİSHANELERDE TOPLU ÖLÜMLERE DAVETİYE...

 

 

 

 

 “Geçenlerde gazetede vardı. AİHM kafeste kapalı kalan bir hayvanın mahkemesi için şu karara gitti; ‘hiçbir canlı 20 yıldan fazla kapalı bir yerde tutulamaz’ dedi. Ama bu ülkede herhalde bizi canlıdan saymıyorlar ki, bu davayı emsal bile gösteremiyoruz.” (Gülazer Akın. Elazığ Kadın Hapishanesi.)

                     ***

Sayfalar