İskenderun'da tutuklulara zorla Türk bayrağı öptürülmeye çalışılıyor

ADANA/MERSİN – İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevi'ne sevk edilen tutuklulardan Ebedin Aktaş’ın babası Diyadin Aktaş, "Tutukluların Türk bayrağını zorla öpmeleri isteniyor. Bunu kabul etmeyen tutuklular gardiyanların saldırısına uğruyor ve çırılçıplak bir şekilde tek tek hücrelere konuluyor” dedi.

79 yaşındaki Mehmet Emin Özkan, 21 yıldır adalet bekliyor

Lice davası iddianamesinde olayla ilgisinin olmadığı açığa çıkmasına rağmen Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ı öldürmekle suçlanan 79 yaşındaki Mehmet Emin Özkan, 21 yıldır cezaevinde. Yeniden yargılanma talebi kabul edilen ancak tahliye edilmeyen ağır hasta Özkan, cezaevinde hafızasını kaybetti ve kulakları duymuyor.

CHP’li Şenal Sarıhan’dan 25 Kasım-1 Aralık hak ihlalleri raporu

 

CHP Ankara Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkan Vekili Şenal Sarıhan 25 Kasım-1 Aralık arasında yaşana insan hakları ihlalleri ile ilgili raporunu açıkladı.

Raporunda, Nuriye Gülmen’e açlık grevinin 269. gününde örgüt üyeliği iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası verilirken tahliye edildiğini ve Semih Özakça’nın ise tüm suçlardan beraat ettiğini belirten Sarıhan, dokunulmazlıklarının kaldırılması istenen 121 yeni milletvekili fezlekesinin daha Meclis’e geldiğini kaydetti.

Sarıhan’ın raporu şu şekilde:

Cezaevinde köpekli arama

ADANA - Baskı ve ihlallere karşı süresiz-dönüşümlü açlık grevinin sürdüğü Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nde tutuklu odalarında aramalarının köpeklerle yapıldığı belirtildi. Avukat Turgay Bek, duruma tepki gösteren tutuklulara “Bomba arıyoruz” yanıtının verildiğini söyledi. 

Sayfalar