10 Aralık İnsan Hakları Haftası Haksızlıklarla Başlıyor

 

 

Haklarımız Var (mı)?

10 Aralık İnsan Hakları Gününde hangi temel hakların ne şekilde ihlal edildiğini derlerken, bu ihlallerin geç de olsa kabul edildiği mahkeme kararlarından da bahsettik.

Ayça Söylemez

İstanbul - BİA Haber Merkezi

10 Aralık 2019, Salı 00:00

* Çizim: 26 yıldır hapishanede olan yazar ve çizer Ahmet Bilge’nin bianet için çizdiklerinden.

Hapishanelerden hak ihlali ve şiddet haberleri gelmeye devam ediyor. Hasta tutukluların durumu kritik

HABER MERKEZİ – Cezaevindeki en büyük sorunlardan birinin hasta tutukluların durumu olduğunu belirten CİSST’ten Hilal Başak Demirbaş, “Revirler ve doktor sayıları yetersiz. Sağlık problemleri ile ilgili ihlallerde artış gözlemliyoruz” diyor. LGBTİ+ mahpuslar için de sorunların tutuklandıkları andan itibaren başladığını kaydeden Demirbaş, “Yapısal olarak çok büyük sorunlar var. Hapishaneler ikili cinsiyet sistemine göre yapılmış durumda. Öncelik erkeklere veriliyor” diye belirtiyor.


Haber: Pelin Özkaptan

Ne duyabiliyorlar ne de konuşabiliyorlar Engelliler Günü'nde anne ve babaları tutuklandı

HDP Elbistan İlçe Örgütü yöneticisi 70 yaşındaki Ali Kısa ve eşi Elif Kısa, kongre öncesi "HDP'den ayrılın" tehditlerine boyun eğmedikleri için gözaltına alınıp tutuklanınca, bakmakla yükümlü oldukları zihinsel, duyma ve konuşma engelli 2 çocukları evde yalnız başına kaldı. 

İşkencede kolu kırılan Avukat tedavi edilmeyip kirli hücreye atıldı...

 

 

 

 

 

Tutuklu avukat Engin Gökoğlu’nun kolunun kırıldıktan sonra tedavi edilmediğini ifade eden Halkın Hukuk Bürosu, “Gökoğlu şu anda kirli bir koğuşta tutuluyor. Koğuşta masa, sandalye, çarşaf, yastık, battaniye yok” açıklamasını yaptı.

İstanbul - BİA Haber Merkezi

15 Kasım 2017, Çarşamba 15:54

Tutuklu avukat Engin Gökoğlu’nun Tekirdağ 2 Nolu T Tipi Hapishanesinde kolunu kırılmasının ardından, maruz kaldığı hak ihlallerinin devam ettiği açıklandı.

Gazeteciler hedefte: En az 14 gözaltı, 4 tutuklama, 46 yıl hapis cezası

Basın ve basın çalışanlarının hedefte olduğu Kasım ayında en az 14 gazeteci gözaltına alındı, bunlardan dördü tutuklandı. Hakim karşısına çıkan gazetecilerden 13’üne ise toplam 46 buçuk yıl hapis cezası verildi. Saldırılara da maruz bırakılan gazetecilerin Kasım’da neler yaşadığının çetelesini tuttuk.

 


Basın ve basın çalışanları, Kasım ayında da doğrudan ve dolaylı olarak hak ihlallerinin hedefindeydi.

Gazetemize ve diğer medya kuruluşlarına yansıyan haberlere göre gazeteciler önceki iki ayda olduğu gibi Kasım’da da adliye koridorlarını doldurdu.

Sayfalar