‘Cezaevlerinde B1 vitamini vermeyenler suç işliyor’

Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyesi ve TTB İnsan Hakları Kol Sorumlusu Op. Dr. Samet Mengüç, açlık grevindeki Leyla Güven ve tutsakların kritik aşamayı çoktan geçtiğine dikkat çekti. Mengüç, TTB’ye cezaevlerinden B1 vitamini verilmediğine dair başvuruların sıklaştığını aktararak, açlık grevindeki tutuklulara B1 vitamini vermeyenlerin suç işlediğini vurguladı.

“Oğlum ıslak imzalı kararla tahliye edilip Silivri’de tarlaya bırakıldı, bir gün geçmeden bu kez elektronik imzalı kararla yeniden tutuklandı”

“Mahkeme ‘Derhal Cezalandırmak’ için İki Duruşmada Mütalaa İstedi”
Tutuklu avukatın annesi Nermin Ünsal “Oğlum ıslak imzalı kararla tahliye edilip Silivri’de tarlaya bırakıldı, bir gün geçmeden bu kez elektronik imzalı kararla yeniden tutuklandı” diye yazdı.

30 YILDIR ÇOCUKLARINI ARAYAN MEKTUP ARKADAŞIM MEHMET GÖK TARSUS HAPİSHANESİNDE HAYATINI KAYBETTİ

2012’den beri mektuplaştığım, 2013 yılında yayınlanan “Ben çıkana kadar büyüme e mi… “ adlı kitabımda yer verdiğim (bir dönem benim gibi Fransa’da sürgün yaşayan sonra ülkeye dönüp tutuklanan ve müebbet hapse mahkum edilen) Mehmet Gök, bu gün 13 Şubat 2019’da Tarsus hapishanesinde kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Ölüm haberini bu gün aldım. Hüzünlendim ve öfkelendim.

RAPORLARINA RAĞMEN TAHLİYE EDİLMEYEN AĞIR HASTA MAHPUS ALİ HAYDAR YILDIZ HAPİSHANEDE YAŞAMINI YİTİRDİ

2012 Yılında ateşli silahla yaralanan, müdahalede geç kalınması nedeniyle felç olan Ali Haydar Yıldız. Adli Tıp Kurumu’nun kendine bakacak durumda olmadığı ve ihtiyaçlarını karşılayamadığı için hapishanede kalamayacağına dair raporuna rağmen tahliye edilmemişt. Sürekli yatmaktan kaynaklı vücudunda yaralar oluşan A.Haydar Yıldız’ın 10 Şubat gecesi tutulduğu Metris R Tipi hapishanesinde yaşamını yitirmiştir. (İHD İstanbul Hapishane Komisyonu)

Gazeteci Arzu Demir yıllar önce (2013) bu konuda haber yapmıştı. Etkin Haber Ajansı'nda yayınlanan haberden bir bölüm paylaşıyoruz:

Cezaevlerinde açlık grevleri: Sayı 313 oldu, ‘ilk gruptakiler kritik aşamaya yaklaşıyor’

HABER MERKEZİ – Açlık Grevleri Takip Platformu, cezaevlerinde süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde olan tutukların sayısının 313’e yükseldiğini açıkladı. Açlık grevindeki 41 kişilik birinci grubun ise eylemlerinin 58’inci gününde olduğu belirtilerek, “mahpusların sağlık durumları gelinen gün itibariyle kritik aşamaya yaklaşmaktadır” denildi.

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven’in açlık grevi eylemi 100’üncü güne yaklaşıyor. Güven tam 96 gündür açlık grevinde.

2018 yılı Ege Bölgesinde bulunan cezaevleri hak ihlalleri raporudur:

" Mevcut hapishanelerin kapasitesine göre doluluk oranı yüzde 117 artmıştır. Hapishanelerdeki çocuk sayısı ise 16 yıl boyunca yüzde 51’lik artış ile 3 bin 85’e yükselmiştir. Kadın mahpus sayısı ise 15 Mayıs 2018 tarihi itibariyle 10 bin 19’a yükselerek, yüzde 375 oranında artış yaşanmıştır. "
 
***

Sayfalar