Elektronik Kelepçeli Özge Doğan: Hayatımıza Görünmeyen Kelepçeler Hâkim

Üniversite öğrencisi Özge Doğan, 15 Mayıs’tan beri sağ ayağındaki elektronik kelepçeyle yaşıyor.
Evrim Kepenek İstanbul - BİA Haber Merkezi 24 Haziran 2019
***

“Sokakta kimisi ‘Ayağındaki spor aleti mi yürüyüşünü mü sayıyor?’ diye soruyor. Kimi ‘Çok yakışmış, yeni moda mı’ diyor. Oysa ayağımdaki devletin bana taktığı bir pranga. Ben bunun insanlara ne olduğunu anlatırken, Türkiye’deki özgürlüklere dair de farkındalık yaratmış oluyorum. Benim için adaleti dillendirmenin bir aracı.”

Bir işkence haberi de Diyarbakır’dan: Depoda başladı, karakolda devam etti

haberlerine bir yenisi eklendi. Bu kez Diyarbakır’ın Eğil ilçesinde bir polis tarafından alıkonulan Yasin Aktay önce götürüldüğü depoda, ardından götürüldüğü karakolda işkenceden geçirildi.

AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “İşkenceye sıfır tolerans” sözleriyle “Yargı Reformu” paketini duyursa da öncesinde olduğu gibi bu duyurunun sonrasında da yurttan işkence haberleri gelmeye devam ediyor.

Bu kez Diyarbakır’ın Eğil ilçesinde bir polisin Yasin Aktay isimli yurttaşa işkence yaptığı ortaya çıktı.

"Dolaylı Af" yolda

AKP, cezaevlerindeki doluluk oranını azaltmak için infaz sisteminde değişiklik planlıyor.

AKP iki formül üzerinde çalışıyor: İnfaz süresinin uygulanma oranını “beşte üçe” düşürme ve şartlı salıverilme süresine 1 yıl kalanların denetimli serbestlikten yararlandırılması. Kadın ve çocuğa şiddet, çocuk istismarı ve uyuşturucu suçları kapsam dışı kalacak ya da indirim sınırlı olacak.

"Şakran Ceazaevinde fenalaşıp hastaneye kaldırılan Abdülrahim Çetinkaya darbedildi"

Daha önce hak ihlali haberleriyle bilinen ve açlık grevleri sırasında koğuşlara baskınla adından söz ettiren Şakran Cezaevi, yeni iddialarla gündemde. Şakran T-3 Kapalı Cezaevinde kalan Abdülrahim Çetinkaya’nın yeğeni Zeynep Çetinkaya, mahpusların hastaneye kaldırılmadığını, fenalaşıp hastaneye kaldırılan amcasının da darbedildiğini söyledi.

"HASTALAR SERUMLARINI KENDİSİ TAKTI"

HAMİLE KADININ BEBEĞİ, CEZAEVİ İDARESİNİN İHMALLERİ SONUCU ÖLÜ DOĞDU!

Bandırma’da gözaltına alınan üç çocuk annesi Gülden Aşık isimli hamile kadın tutuklandıktan sonra ihmaller nedeniyle bebeğini kaybetti.

Bandırma Cezaevinde 16 Mayıs günü hücresinde bayıldığı halde revire dahi götürülmeyen Aşık, 18 Mayıs günü revir için dilekçe yazdığı halde ancak 30 Mayıs günü revire çıkartıldı. Bu süreç icerisinde ise, görüşlerde ailesine yemek dahi yiyemedigini defalarca söylediğini, şikayetleri cezaevi idaresine yazdığını açıkladı.

30 Mayıs’ta revir doktorundan 9 haftalık hamile olduğunu öğrenen Aşık’ın bir gün sonra hastaneye sevki yapılıyor.

28 yıl geç gelen adalet : Serhat Tuğan tahliye oldu

Serhat Tuğan, Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'nden çıktı. Cezaevinin önüne giden ailesi Tuğan'ı karşıladı.

Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) tarafından “PKK üyeliği” iddiasıyla 22 Temmuz 1991’de tutuklanarak cezaevine konulan Serhat Tuğan, 28 yıl sonra tahliye edildi.

“Türkiye'nin en uzun süreli mahkumu olarak" tanınan Tuğan'ın ailesini arayan cezaevi yetkilileri, bu akşam tahliye edileceğini belirtti. Verilen bu bilgi üzerine ailesi, Tuğan’ın kaldığı Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi önüne gitti. Tuğan gece saatlerinde cezaevinden çıktı.

Özgür Amed: Cezaevlerinde itibar mı vardı da ben onu düşürmeye çalışayım

Diyarbakır D Tipi Cezaevi yönetimi, Özgür Amed’in 'Böbreği Kim Yedi?' adlı kitabını, 'kurumu küçük düşürdüğü ve itibarını zedelediği' gerekçesiyle tutukluya vermedi.

Avni Uçar adlı tutukluya bir buçuk ay önce gönderilen kitap, Cezaevi Eğitim Komisyonu’na takıldığı öğrenildi.

GEREKÇE: CEZAEVİ İTİBARINI ZEDELEMEK

Cezaevine gönderilen kitapları inceleyen Eğitim Komisyonu, 'Böbreği Kim Yedi' kitabında yer alan 'Havalandırmadaki Ot' adlı öyküden yola çıkarak, 'kurumu küçük düşürdüğü ve itibarını zedelediği' gerekçesiyle tutukluya vermedi.

Sayfalar