Şırnak

400 öğrenci demir parmaklılar arkasında

TODA'nın verilerine göre, Türkiye cezaevlerinde 400 öğrenci katıldıkları demokratik eylemler nedeniyle tutuklu. 

Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma Ağı'nın (TODA) verilerine göre, Türkiye'de 400'ü aşkın öğrenci, halay çektikleri, slogan attıkları, basın açıklamasına katıldıkları gerekçeleri ile "örgüt üyeliği" iddiasıyla tutuklu. Üstelik bu sayı sadece tutuklu öğrencileri kapsıyor, ceza almış öğrencileri öğrencileri kapsamıyor. Hükümlü öğrencilerin sayısına geçmiş dönemlerde gözaltına alınıp tutuklandıkları için tam olarak ulaşmak bir hayli zor. 

Burak Yiğit'ten Mektup ve Rica Var

“Mevcut sokağa çıkma yasaklarının olduğu bölgede bu sene, durumdan kaynaklı ajanda ve not defterleri gelmedi bize...”

***

Adil Okay'a ve Redfotoğraf ile Görülmüştür Ekibi'ndeki arkadaşlara

Öncelikle yaşamın kısıtlandığı yerde, yaşamla kurmaya çalıştığınız bağ için verdiğiniz emeklere teşekkür eder, yaşamdan beklentilerinizin gerçekleştiği, eşit ve özgür bir yaşam diliyorum.

Burada yaşamın kolu kanadı kırık...

Görülmüştür Ekibi'ne

Redfotoğraf Grubu'na

Başlarken en derin duygularla selamlıyor, sonsuz sevgilerimi yolluyorum diyar-ı Botan’dan.

Mektubunuzu aldım... Duyarlılığınız için tekrardan teşekkürlerimi yolluyorum. Sergi Kitapçığı daha ulaşmadı elime. Sokağa çıkma yasaklarından dolayı posta gecikebiliyor bu aralar. Şırnak Merkez de diken üstünde. Ha bugün ha yarın yasaklar başlayacak deniliyor. Haliyle etkileri içeriye yansıyor...

Mahpusane mektubudur - İçi yanıktır

Gazetedeki posta kutusuna elinizi uzattığınızda dergi, broşür, kitap, mektup kalabalığının içinde onları hemen tanır, ayırt edersiniz: “Mahpusane mektubu”durlar.
Çok eski günlerde masum aşk mektuplarının ucu “Senin için yanıp tutuşuyorum” anlamında hafiften yakılırdı. “Ah yine yakmış yar mektubun ucunu” diye türküleri bile vardır.
Mahpusane mektubunun ucu yakılmaz. Ama bilen bilir, "içi" yanıktır…

Şırnak Hapishanesinden mektup var

Binbir emekle hazırlayıp, düzenlediğin sergimizin Davetiye Kartı’nı aldım Sevgili Dost. Kuşkusuz güzel ve çok anlamlı bir çağrı biz tutsaklar için, ama zamanın ölüm ve acıların gölgesinde karardığı bugünlerde, bu emeğin hakettiği sevinç ve heyecanını hissedemiyor insan...

30.12.2015

Sevgili Adil Dost Özlem ve Sevgiyle MERHABA

Başlarken yeni yılınızı en derin duygularla kutluyor, yeni yılın direnen mazlum halkların özgürlüğüne vesile olmasını diliyorum.

Hapis 30 Meslektaşımızın Yeni Yılını Kitapla Kutluyoruz; Siz?

Önümüzde 20 günde bir değişiklik olmazsa 30 gazeteci 2016 yılına hapishanede girecek.

bianet olarak hapis gazeteci arkadaşlarımıza yeni yıl hediyesi olarak kitap göndermeyi düşündük. bianet'e 2015 boyunca yayınevlerinin bize yolladıkları kitapları derleyip paketledik.

İşin kolay yanı buydu. Sonrasında zor kısım başladı. Şu an kaç gazeteci hapisteydi ve adresleri neydi?