1 Mayıs

"HAVA DÖNDÜ… 1 MAYIS GELDİ!"

“O süreçte salonda da olsa, yılların ardından 1 Mayıs da kutlanacaktı. Benim de katıldığım 1987 1 Mayıs’ı Emek Sineması’nda yapılmıştı.  Önlerde oturmuştuk, arkadaşlarımla birlikte. O günü hiç unutamadım. Sinema lebalep doluydu. Bir ara Can Yücel sahneye davet edildi. Emekten, işçiden yana o güzelim şiirlerini okumanın ardından yerine oturdu. (…) 1980 darbesinden sonra kutlanacak ilk 1 Mayıs’ı böyle olmuştu İstanbul’da… Öğrenci gençlik de alışkanlıklarını sürdürmekteydi. Bir sonraki yıl yani 1988’de de illa Taksim’e çıkılacak dendi ve ona göre hareket edilecekti.

DIŞARIDAN MEKTUPLAR Bir Mahpus Çocuk: Poyraz Ali

Bir Mahpus Çocuk: Poyraz Ali

Parmaklıkların ardı da, dışarısı da, 0-6 yaş grubundaki çocuklar için bir cehennemdir. Ne yasalar, ne de uygulamalar çocukları hapsettikleri bu cehennemden kurtaramaz. Söz konusu siyasi tutsaklar olduğunda ise, varolan yasalar bile uygulanmaz.

Füsun Erdoğan Amsterdam - BİA Haber Merkezi 20 Kasım 2015, Cuma

Türkiye'nin Mandela'larından HASAN GÜLBAHAR'A ÖDÜL

Ayşe Nur Zarakolu Barış Ödülü 4 kişiye verildi. biri de halen zindanda olan Hasan Gülbahar. Hasan Gülbahar'ı ve ödül alan diğer arkadaşları kutluyoruz. Bu vesileyle Hasan'ın bize yolladığı 1 Mayıs mesajını da paylaşıyoruz.

İletişim: T Tipi Hapishane Osmaniye.

Not: resimlere tıkladığınızda büyüyecektir.

Üniversiteli ‘Erkin’ Hapiste Üçüncü Yılını Doldurdu

Bir ‘İleri Demokrasi’ Hikâyesi
Bugün bayram. Tüm okurlarımıza sağlık ve mutluluk dolu bir bayram dileriz.
Son yıllarda her bayramda, başta kendi meslektaşlarımız olmak üzere Ergenekon, Balyoz, KCK, Odatv gibi özel yetkili mahkemeler eliyle yürütülen davalarda, haksız ve hukuksuz yere cezaevinde yatan yüzlerce kişinin bir an önce özgürlüklerine kavuşmaları dileğinde bulunduk.

Gardiyan dayağı aklandı

Kırıkkale Cezaevi’nde siyasi hükümlü Erkin Kocaman’ın gardiyanlar tarafından dövülmesi olayı ilginç bir senaryo yazılarak kapatıldı. Savcılığa göre Erkin cama kafa, kapıya yumruk atarak kendisini yaraladı, masadan düştü. Karşılığında ise savcılık, Kocaman’ı cama kafa atarak kamu malına zarar vermekle suçladı.

Utku Kalı'dan: "Herkes Her Şeyi Hatırlamalı!"

Utku Kalı'dan Mektup

Herkes her şeyi hatırlamalı!

Hiçbir şeyi unutmak istememiştim ben. Hep hatırlamak, hep hatırlamak! Bellek, o ne güzel, ne müthiş sözcük! Ama bellek, beden yazısı, bedenine kayıtlı ve sınırlı, ne yazık ki, evrenin ve insanın tüm tarihini kapsamayacak kadar sınırlı!

Hiçbir şeyi unutmak, unutturmak istememiştim ben. Herkes her şeyi hatırlamalı! Tıpkı o pankartlardaki gibi, '...unutulmadı, unutulmayacak!'

Aşır öğretmen: “Öğrencilerim de aileleri de ‘terör’ yalanına inanmazlar”

Şubat ayında 28 ilde gerçekleştirilen DHKP-C operasyonu adı altında KESK üyesi 59 kişi tutuklandı. Tutuklananlar arasında TOKİ Halit Öge İlkokulu’nda öğretmen olan ve şu anda Edirne F Tipi hapishanesinde bulunan Aşır Emir ile operasyon günü neler yaşadığını, tutuklanma nedenlerini konuştuk.

Öncelikle bize kendinizi tanıtır mısınız?

Kamu Emekçileri Cephesi Tutsaklarının Çocukları Basın Açıklaması Yaptı

Kamu Emekçileri Cephesi  ve tutsak çocukları 23 Nisan’da anne ve babalarının tutuklanmaları ile ilgili İstanbul, Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda bir açıklama yaptılar. Daha sonra tutsak öğretmen Aşur’un yeğeni ‘Kapıları Çalan Benim’ şiirini okudu.

ODTÜ Öğretim Elemanları Derneği: Tutuklu ODTÜ Öğrencisi İlhan Kaya'ya Kayıt Yapma Hakkı Geri Verilsin

Orta Doğu Üniversitesi Öğretim Elemanları Derneği 1 yıldır tutuklu olan ODTÜ İnşaat Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi İlhan Kaya'nın kayıt yaptırmak için yaptığı başvurunun üniversite yönetimi tarafından reddetmesini eleştirdi.