ANF

Volta Çark: Hapiste LGBT’li olmak

Rosida Koyuncu yazdığı “Volta Şark: Hapiste LGBT’li Olmak” kitabıyla trans bireylerin cezaevlerinde yaşadıkları zulmü gündeme getiriyor. Anlatımlarıyla kitabı oluşturan 17 trans bireyden bazıları taciz ve tecavüze maruz kalırken hepsi nefret söylemini ve şiddeti yaşamış. ANF’ye konuşan Koyuncu, tek kişilik hücrelere mahkum edilen trans bireylerin hangi davadan ya da suçtan cezaevine girerlerse girsinler katmerli bir ayrımcılık yaşadıklarını vurguladı.

Kendinizi tanıtabilir misiniz?

GAZETECİ ÖZGÜR AYDIN ‘GÖRÜLMÜŞTÜR EKİBİ’NDEN ADİL OKAY’LA SÖYLEŞİ YAPTI

Okay: Savaş politikası cezaevlerine de yansıyor!

ÖZGÜR AYDIN - İZMİR / ANF

Yazar, insan hakları aktivisti Adil Okay, AKP hükümetinin hasta tutsaklara rehin politikası uyguladığını ve açlık grevlerinin başlamasıyla birlikte işkence ve şiddetin arttığını belirtti. Okay, tutsaklar için başlatmış oldukları “Sizin hâlâ bir mektup arkadaşınız yok mu? Oysa onlar sizin için içeride. Unuttunuz mu?” kampanyasını da hatırlatarak, destek olma çağrısında bulundu.

İskenderun’da üç çocuğa hapishanede işkence

İnsan Hakları Derneği’nin 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde “1 Ocak 2014-19 Kasım 2014 arasında başvurular ve tespitler itibariyle 49 çocuğun hapishanelerde, 64 çocuğun ise gözaltı yerlerinde işkenceye uğradığı”nı açıklamasının ardından bir işkence haberi de İskenderun’dan geldi.

ANF’nin haberine göre, Kobanê eylemlerinden sonra tutuklama dalgası kapsamında Hatay Dörtyol’da gözaltına alınarak tutuklanan 15 yaşlarındaki A.A, R.O ve A.B.B. adlı üç çocuğun, tutuklu bulundukları İskenderun T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde işkence, şiddet ve hakarete maruz kaldığı belirtildi.

Ağırlaştırılmış müebbet cezalıların dikkatine!

Ağırlaştırılmış müebbet cezalı Metin Güven (Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi); Ramazan Tanrıverdi (Kalkandere L Tipi Cezaevi); Basri Kılınç (Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi) ve Hamit Orbay (Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi). Bu okurlarımız, ilgili belgelerini, söz konusu kurumlara gönderdikleri halde, 12 Eylül 2014 günü yayınladığımız listede adlarını bulamamışlar. Bu durumda, bilgi ve belgelerini, ilgili kurumlara yeniden göndermek zorundalar.

2013 insan hakları ihlalleri verileri açıklandı

ANKARA /ANF    : 27.02.2014

İHD 2013 insan hakları ihlalleri verilerini açıkladı. Buna göre bir yıl içinde 44 kişi yargısız infaz sonucu katledildi, 33 kişi ise cezaevinde yaşamını yitirdi. Kadın katliamları da artış gösterdi; bir yılda tam 269 kadın katledildi.

İHD 2013 İnsan Hakları İhlalleri Raporunu, genel merkezindeki basın toplantısıyla duyurdu.

İHD MYK Üyesi Sevim Salihoğlu ve İHD Siirt Şube Başkanı Vetha Aydın’ın da katıldığı toplantıda raporu İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan açıkladı.

Bolu Cezaevi'nde saldırı: Hasta tutsakların da olduğu 10 yaralı var

Bolu T Tipi Cezaevi'ndeki siyasi tutsaklar "kapıya vurma eylemi" yaptıkları gerekçesiyle saldırıya uğradı. Saldırıya uğrayan tutsaklar arasında ağır hastalar da var. Cezaevi İdaresi, müvekkilleriyle görüşen avukatlara da saldırı girişiminde bulundu. Tutsaklar uygulamayı protesto amacıyla 3 günlük açlık grevi başlattı. 

Özgürlükçü Hukukçular Derneği'nin görüştüğü, Urfa Cezaevi'nden Bolu T Tipi Cezaevi'ne sürgün edilen PKK'li 30 tutsağın cezaevi yönetiminin gardiyan ve jandarmaları yönlendirmesi sonucu dün darp edildiği ortaya çıktı.

Sanatçılardan hükümete 'hasta tutsaklar' çağrısı

Sanatçılar, yasal düzenlemelere rağmen cezaevlerinde halen hasta tutsakların bulunmasına tepkili. Mert Fırat, Altan Erkekli, Aylin Aslım ve Ezel Akay, AKP hükümetine çağrı yaparak tüm hasta tutsaklarını serbest bırakılmasını istedi ve "insanlık ayıbı işleme" dedi.

Türkiye ve Kürdistan'daki cezaevlerinde yüzden çok hasta tutsak var. Bunlardan bazıları da ölüm riski altında. 

ANF'ye konuşan sanatçılar, hasta tutuklu ve hükümlülerin tahliye edilmeyerek bir tür işkence görmelerinin son bulmasını istedi.

Şerê giran*– Türkiye Cumhuriyeti cezaevlerinde bir Kürt tutsak olmak

‘Müzakere süreci başladığından beri cenazelerin artık gelmemesine ‘en büyük kazanım’ diyenler, cezaevlerindeki bazıları ölüm sınırına gelmiş tutsakları neden görmezden geliyor?’

22 Ekim 2013

Saat 12.30: KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, Türkiye Cumhuriyeti ile Kürt siyasal hareketi arasında 10 aydır yürütülmekte olan müzakere sürecinin sonuna gelindiğini açıkladı.