Antakya

Resmiye Vatansever yazdı: "İnsan bir kere hapishaneyi tanıdıktan sonra tutsakları unutamaz"

“Düzenli mektuplar yollayıp almasak da, tutsaklıkla ilgili sendeki duygular her zaman yansıyor. Özellikle 19 Aralık ve sonrasını yaşamış olanlarda da bu duyguların daha yoğun olduğunu hep fark etmişimdir. İnsan bir kere hapishaneyi ve devletin zindanlardaki yüzünü tanıdıktan sonra tutsakları asla unutamaz, aklından çıkartamaz gibi geliyor bana.”

"Görülmüştür": Cezaevlerindeki Orantısız Artış'a Karşı Sivil Dayanışma:

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'nün açıkladığı verilere göre 2002 yılında 59.429 olan tutuklu sayısı 2015 yılında 164.461'e ulaşmış.

Özellikle son iki yılda “siyasi suç”larda gözlenen artış; iktidarın, her hakkını aramaya çalışanı kendine tehdit görmesi, gün geçtikçe artan korkusuyla geliştirdiği paranoya sonucunda her muhalifi, her bireysel ya da sivil hak arama hareketini bir darbe girişimi olarak görmesi bu artışın en önemli etmenlerinden biri olarak görülmektedir.

Görülmüştür Mahpus Resimleri Sergisi

Görülmüştür Ekibi olarak, İnsan Hakları Derneği işbirliğiyle 5 Haziran 2015 tarihinde saat 17.00'de Eğitim-Sen Mersin şubesinde (Özgür Çocuk Parkı yanı) "Görülmüştür Mahpus Resimleri Sergisi" düzenliyoruz. Herkes sergimize davetlidir.

Bu sergiyle ilgili olarak gerçekleştirdiğimiz bir söyleşiyi yararlı olacağı düşüncesiyle paylaşıyoruz.

Ali Abalı: Hocam, hangi gruplardan ve hangi cezaevlerindeki mahkumların çalışmaları sergide yer alıyor?

BİRGÜN, CUMHURİYET, EVRENSEL VE ÖZGÜR GÜNDEM YASAKLANDI MI?

“Geçtiğimiz ay birçok mahpusa okuduğum (legal) dergi ve gazete ekleri yollamıştım. Paketlerden biri de tutsak yazar Sami Özbil’e gitti. Dün postacı kapımı çaldı ve Özbil’e yolladığım paketi geri getirdi. Pakete baktım, genellikle “Sevk edildi- bu adreste bulunmuyor” ibaresi olan mühürle iade yapılırdı ama bu kez durum farklıydı. El yazısıyla “Adrese iade” yazılmış ve açıklama olarak matbu bir kâğıt yapışmıştı. Üzerinde “CTE GENEL MÜDÜRLÜĞÜNÜN 10/11/2014 TARİHLİ VE 172740 SAYILI YAZISI GEREĞİ ALINMAMIŞTIR” yazıyordu.”

Adil Okay’ın başına gelenler

Adil Okay. Hapis yatmış, işkence görmüş bir sanatçı. Bacağının biri sakatlanınca hastaneye girmiş. Hasta yatağından tekrar cezaevine alınmış. Tekrar çıkmış. Yine girmiş. Bu kez işkenceden kolu sakat kalmış. Dayanamamış cezaevinden kaçmış.

Darbe yılları. Aydınlar ve sanatçılar için bütün ülke açık cezaevi. İllegal yollardan yurt dışına kaçmış. Arkadaşları için dönmüş. Bu kez onlarla birlikte yine kaçmış.

Lübnan, Beyrut ve Kana’daki Filistin kamplarından İsrail’e karşı savaşmış.

İÇLERİNDE GÖRÜLMÜŞTÜR EKİBİNDEN SERDAR TÜRKMEN'İN DE OLDUĞU PRAKSİS GRUBU MÜZİSYENLERİ GÖZALTINDA

(İÇLERİNDE GÖRÜLMÜŞTÜR EKİBİNDEN SERDAR TÜRKMEN'İN DE OLDUĞU) PRAKSİS GRUBU MÜZİSYENLERİ ANTAKYA'DA SOMA KATLİAMI İÇİN ÇALARKEN GÖZ ALTINA ALINDILAR. FOTOĞRAFTA SERDAR TÜRKMEN İKİ POLİSİN ARASINDA GÖTÜRÜLÜRKEN GÖRÜLÜYOR. SUÇ ALETİ SAKSAFONU İLE.

Praksis'e gözaltı

Soma’da gerçekleşen madenci katliamı ile ilgili Praksis Müzik Grubu Antakya’nın Saray caddesinde bir etkinlik yapmak istedi.

Gündem Haberi - 28 Mayıs 2014 Çarşamba - 19:05

ADİL OKAY'LA DAYANIŞMAYA ÇAĞRI

Görülmüştür ekibinden yazar-şair Adil Okay'a "HAPİSHANELERE YOLLADIĞI MEKTUPLARDAN DOLAYI" soruşturma açıldı.

İddialar komplo düzeyinde. yeni bir Ahmet Şık vakası sayılabilir. Savcılık dosyasındaki iddialar, belgeler ve Adil Okay'ın yanıtı, İHD desteğiyle yapılacak basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurulacaktır. Mersin ve civarındaki tüm dostları, Adil Okay arkadaşımıza destek için düzenlenecek basın açıklanmasına bekliyoruz.

Basın açıklaması

1000 Yıl Hapse Mahkum Edilen Sosyalistlerden Naci Güner’den mektup var.

6 Nisan 2014

Sevgili ADİL,

Sevgilerimi iletiyor, coşkuyla selamlıyorum. Mektubum, 12 Mart tarihli kartlarına cevaptır. Doğru söylüyorsun, tescililer, bir bakıma ödüllendirilecek, tahliye edilirken, bizler siyasal kararlarla hapishanelerde, tutuklamaya, cezalandırılmaya devam ediliyoruz.

Şairin dediği gibi “Kürde direnmek kalıyor”. Bize uyarlarsak, ezilenlere, sosyalistlere direnmek, zülme direnmekten başka bir şey kalmıyor.

Armutlu direnişimiz yargılanamaz!

Taksim Dayanışması, Gezi sürecinde Antakya-Armutlu direnişine katıldıkları için tutuklanan ondört kişinin duruşmasına katılım çağrısı yaptı

Armutlu Direnişimiz Yargılanamaz!

Gezi Parkı direnişimizin ortaya çıkmasıyla birlikte, büyük bir panik havası yaşayan hükümet, taleplerimizi yerine getirmek yerine, başından itibaren direnişimizi ezmeye, itibarsızlaştırmaya, terörize etmeye çabaladı ama bu sefer tutmadı.

Çatışma şiddetlendi, direnişin ateşi yayıldı, büyüdü. Her yer Taksim oldu, her yer direniş oldu!

19 Kasım’da Adana’da Antakya Gezi Tutsakları davasına bekliyoruz

Merhaba,

Ben Antakya Gezi Direnişçilerinden Cihan.

Antakyalı “14 gezi tutsağı” Adana Kürkçüler F Tipi Hapishanesin de 3,5 aydır tutuklu bulunuyoruz.

Dernek üyesi olmanın ve yasal bir basın açıklamasına katılmanın suç sayıldığı bir iddianame ile karşı karşıyayız.

İddianamede yer alan “01.06.2013 günü yapılan eyleme katıldığı, Halkevleri flaması taşıdığı, polise ve güvenlik görevlilerine taş attığı tespit edilmiştir” gibi ifadeler ile demokratik haklarımızı kullandığımız eylemler yasadışı olarak gösteriliyor.