Balıkesir

"Tüm ısrarımıza, tepkimize rağmen tek bir kişiyi bile revire çıkarmadılar. Korona testi istedik yaptırmadılar"

Kitap ve dergiler konusunda ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Kitap kotaya tabi ve 15 ile sınırlı. Bu kotanın içinde sözlükten ders kitaplarına kadar her şey dahil. Dergi ise dış kantin üzerinden alınırsa veriliyor. Kendilerine göre bir liste hazırlamışlar ve bu listede magazin türü dergiler dışında hiçbir dergi yok. Kısacası edebiyat, kültür-sanat ve bir fikir dergisine ulaşmamız yasaklı. TV yine aynı durumda. Yandaş medya ve birkaç müzik kanalı dışında hiçbir yayın yok. Sağlık konusunda da sıkıntılar yaşanmakta. Sevkler bazen ayları bulabiliyor. Sağlık konusunda bir örnek vereyim. Temmuz ayı sonlarında bir arkadaşımız rahatsızlandı. Kusma, ishal falan oluştu, önce gıda zehirlenmesi dediler, ardından grip veya bahar nezlesi dediler. Sonra hepimiz hastalandık. Günlerce ateşler içinde yattık. Kusma, titreme, eklem ağrısı, mide bulantısı, kanlı ishal vb. şikayetler oluştu. Tüm ısrarımıza, tepkimize rağmen tek bir kişiyi bile revire çıkarmadılar. Korona testi istedik yaptırmadılar. Hâlâ da tam atlatabilmiş değiliz ve bu hastalıktan kaynaklı ciğer, böbrek, mide ve bağırsak sorunu yaşayan arkadaşlar var.

Bandırma'ya Sürülen Tutsak Yazar Ziyaretçi Talep Ediyor

“Dedim ya, alıştık artık alışılmaması gereken bu mekanlara. Aslında alışma, yola revan olunduğunda ölüm ve yaşam arasında gidip gelen bir sarkaç misali tüm benlikte hissedilmekten kaynağını bulmakta. Tabii en büyük eziyet ailelere. O kadar uzağa gelmeleri çok zor. Anamı artık ayakları kendisini taşıyamadığından dolayı, Siirt'e bile tekerlekli sandalyeyle anca getirebiliyorlar. Ya Balıkesir tarafları? Doğrusu Ege ellerinde -Balıkesir- hiçbir akrabamızın olmadığı bölgelerden biri. Yol yok, iz yok.

Hasta Tutsak Kuling Sevilgen hapishanede yaşamını yitirdi

Siirt E Tipi Kapalı Cezaevi’nden 2012 yılında Bandırma T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sürgün edilen Kuling Sevilgen adlı tutsak cezaevinde kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi.

1957 doğumlu 7 çocuk babası 36 yıl cezası olan 20 yıldan beri cezaevinde bulunan siyasi tutsak Kuling Sevilgen Bandırma T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi.

Sarıyıldız: Hasta Mahpustan 7 bin TL Sevk Parası İstendi

HDP’den Sarıyıldız, Balıkesir’den Şırnak’a sevk edilmek isteyen hasta mahpus Mehmet Kutli’den 7 bin TL masraf istenmesini Meclis’e taşıdı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, sevk talebinde bulunan hasta mahpus Mehmet Kutli’den nakil için 7 bin TL masraf istenmesini Meclis’e taşıdı.

Sarıyıldız, Balıkesir L T Tipi Cezaevi’nde bulunan, 12 yıldır PKK davasından hükümlü ve Akdeniz Anemisi dışında birçok hastalığı olan Mehmet Kutli’nin, yaşadığı sağlık sorunlarından ötürü defalarca sevk talebinde bulunduğunu belirtti.

123. F Oturması: Mehmet Emin Özkan ve Hasta Mahpuslar Serbest Bırakılsın

İHD (İnsan Hakları Derneği)-İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu, 123.F oturmasını 26 Temmuz günü hasta tutsak Mehmet Emin Özkan ve tüm hasta tutsaklar için gerçekleştirdi.

İHD  her hafta olduğu gibi bu hafta da, hasta mahpusların sorunlarını duyurmak için Galatasaray Lisesi önünde 123. F oturumunu gerçekleştirdi. Devletin yetkili kurum ve kişilerinin hukuk ve adaletin gereklerini yerine getirmesi, toplumunda bunun takipçisi olması için seferber ve itici güç olunması gerektiği vurgusu yapıldı.