Berkin Elvan

Tutsak yazardan 2. Çocuk romanı

Tutsak yazar Zeliha Bulut'un ikinci çocuk romanı Umut Yayımcılık’tan çıktı. 

Dans Eden Deniz Atları

***

"Güneşli bir gökyüzünün altındaki kocaman kırlarda özgürce yaşamak isteyen insanlar vardı hem de her yaştan! Büyük olanlar, gökyüzünü karartmak isteyen insanlara inat çocuklarına güzel bir dünyayı bırakmak istiyorlardı; Hrant Dink gibi… Genç olanlar ise gelecek güzel günler için kavgadaydılar; tıpkı Abdullah Cömert, Ali İsmail Korkmaz, Ethem Sarısülük ve niceleri gibi…

Koğuştan Tecrite Bakırköy Hapishanesi

Merhaba,
Öncelikle belirtmekte fayda var. Bu yazıyı hepinizin dikkati Bakırköy Kadın Hapishanesine çekilsin diye yazıyorum, eğer bana ne diyorsanız zaten boşuna okumayın… Türkiye tarihinin en büyük hapishane katliamı olan 19-22 Aralık 2000 tarihli “Hayata Dönüş” operasyonu hala hafızalarımız da acıları ile taze iken, devlet yeni bir katliamın hazırlığını yapıyor.

Dört Ödül Sahibinden Sadece Biri Ödülünü Alabildi; Çünkü...

İHD'nin “Ayşenur Zarakolu Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü” 13. yılında Bakur Belgeseli, Özgür Amed, Deniz Fırat ve Hasan Gülbahar’a verildi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nin 2002 yılından beri her 9 Mayıs'ta verdiği “Ayşenur Zarakolu Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü” bu yılki sahiplerini buldu.

Çocuklar hapishanede, suçlular nerede?

Yaklaşık iki bin çocuğun çeşitli nedenlerle hapishanelerde tutulduğu bir ülkede, bu hapishanelerin gardiyanlarının çocuklara işkence yaptığı, onlara tecavüz ettiği bir ülkede, çocukların “hırçın” yetişmesi doğaldır.

“Ürkek bir serçe gibi eğme başını/ Kaldır başını ve dimdik dur/ Bu senin değil ülkemin ayıbı/ Hırpalanmış yerlerinden öperim çocuk...” Nazım Hikmet

Cezaevine Türkçe ve Kürtçe Pencere Açtı, Ödüle Uzandı

Dev Yol davasında ağırlaştırılmış müebbet Çevirmen Tonguç Ok 17 yıldır cezaevinden Türkçe ve Kürtçe'ye 14 eser çevirdi. TYB Türkiye yayıncılığına katkılarından ötürü Ok'a Özel Ödül’ünü layık gördü.

Türkiye Yazarlar Birliği’nin (TYB) cezaevinde ürettiği eserler ve Türkiye yayıncılığına katkıları sebebiyle Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri’nde Özel Ödül’ü çevirmen Tonguç Ok'a verildi. Ok 17 yıldır cezaevinden yaptığı çevirilerle Türkçe ve Kürtçe'ye 14 eser kazandırdı.

#DünyaÇocukGünü:Pozantı Unutuldu, Sincan’da Takipsizlik

ANF-Türkiye için 1 Haziran’ın Anlamı: Utanç! Bugün 1 Haziran Dünya Çocuk Günü. Bugün, devlet eliyle katledilen yüzlerce çocuğun katillerinin ellerini kollarını sallayarak dolaştığı, çocukların “taş attı” diye onlarca yıla mahkum edilmeleri yetmezmiş gibi bir de cezaevlerinde yaşadıkları işkence, hukuksuzluk ve baskıya maruz kaldığı bir ülke için utanç günü. Bu utancın sona ermesi için, adalet için mücadele eden Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi’nin Sözcüsü Av.

SEYİT OKTAY'dan deneme tadında bir mektup

SEYİT OKTAY     E Tipi Cezaevi D-3  Ümraniye/İstanbul

Sevgili Kekê ADİL,  Değerli OKAY Ailesi  Ve tabi ki Tatlı ÖYKÜ CAN!

Sizleri Mayıs’ın Kürdi gülleri tadında selamlıyorum, baharınız “Gülan” tadında geçsin diyorum. En son göndermiş olduğunuz kartı aldım ekte bir boş kartla birlikte teşekkür ediyor, dost sıcaklığıyla kucaklıyorum.