Ceylan Önkol

Tutsak yazardan 2. Çocuk romanı

Tutsak yazar Zeliha Bulut'un ikinci çocuk romanı Umut Yayımcılık’tan çıktı. 

Dans Eden Deniz Atları

***

"Güneşli bir gökyüzünün altındaki kocaman kırlarda özgürce yaşamak isteyen insanlar vardı hem de her yaştan! Büyük olanlar, gökyüzünü karartmak isteyen insanlara inat çocuklarına güzel bir dünyayı bırakmak istiyorlardı; Hrant Dink gibi… Genç olanlar ise gelecek güzel günler için kavgadaydılar; tıpkı Abdullah Cömert, Ali İsmail Korkmaz, Ethem Sarısülük ve niceleri gibi…

Kıyamete Benziyor Her Biri...

Tepemde güneş, bulut birden var. Bir güneş, bir gölge yer değiştiriyor. 12 adımlık havalandırmada duvarlar çok yüksek. Altı merdiven aşağı inerek havalandırmaya çıkabiliyorsun. Onun için burada duvarlar her yerden daha yüksek. Havalandırma çok derin. Bide tel örgüler var dört tarafta. Bir yetmemiş iki kez sarmışlar etrafımızı. O tellere takılan çok kez yaralanıyorlar. Kan damlıyor havalandırmaya. Bütün tel örgüler kan damlatır. Bütün sınırlar öyle. Rojava gibi… yan koğuşta küçücük bir çocuğun ağlayış hatta çığlık sesi geliyor. O çocuk ne arar bu derin duvarların ardında.

SEYİT OKTAY'dan deneme tadında bir mektup

SEYİT OKTAY     E Tipi Cezaevi D-3  Ümraniye/İstanbul

Sevgili Kekê ADİL,  Değerli OKAY Ailesi  Ve tabi ki Tatlı ÖYKÜ CAN!

Sizleri Mayıs’ın Kürdi gülleri tadında selamlıyorum, baharınız “Gülan” tadında geçsin diyorum. En son göndermiş olduğunuz kartı aldım ekte bir boş kartla birlikte teşekkür ediyor, dost sıcaklığıyla kucaklıyorum.

Sayılardan 17, Gerçek Hayatta Kaç Eder?

Ne kadar acı vericidir, değil mi? Her rakamı hüzünle anmak.Gelir boğazına düğümlenir…

8…boyu kadar bombalarla katledilen Ceylan Önkol’un yaşıdır.

13…Uğur Kaymaz’ın bedenine sıkılan kurşun sayısı…19 Ali İsmail’in yaşını anımsatır bizlere…

33 deyince Van, 34 deyince Roboski, 35 deyince Sivas, 38 deyince Dersim…hatıralarımızda canlanır.

Her rakama bir katliam düşen coğrafyada 17 ise Devletin Gezi Direnişine biçtiği yıl sayısı…Yani katletmeye sokaklardan başlayanlar Direniş esirlerine gelene kadar Hukuk’u da katletmişler.