Çin

Yalınayak: "Direnişin Yalınayak Halleri"

İktidarın inşasında ve sürdürülmesinde en yaygın kullanılan ve en eski yöntemlerden biri, bedene müdahaledir. Hiyerarşinin temel ürünlerinden ve en sağlam dayanaklarından olan tek tanrılı dinlerin söylenceleri iktidar olgusunun temel özelliklerinin kodlanmış, hikayelendirilmiş halidir aslında. Mesela Havva ile Adem, söylencesinde iktidar-beden ilişkisinin de özünü, özetini buluruz: Havva ile Adem cennette özgürce yaşarlarken (ki aynı zamanda çıplaktırlar da), tanrıya (iktidara) karşı suç (itaatsizlik) işleyince cennetten kovulurlar; özgürlükleri ellerinden alınır.

TUTSAK DENİZ TEPELİ YAZDI: HEVAL’E KARKER’İN (RIFAT HOROZ) ANISINA

Deniz Tepeli

Ankara Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu

Sincan\ANKARA

“Çin’den İspanya’ya Ümit Burnu’ndan Alaska’ya kadar / Her milli bahriyede, her kilometrede dostum ve düşmanım var. /Dostlar ki bir kere selamlaşmadık /Aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz.”  (Nazım Hikmet)

Türkiye Gazeteci Hapsetmekte Dünyanın 10. Ülkesi

Türkiye Gazeteci Hapsetmekte Dünyanın 10. Ülkesi

CPJ’ye göre Türkiye, en çok gazeteci tutuklayan ülkeler açısından Çin, İran, Eritre, Etiyopya, Vietnam, Mısır, Suriye, Miyanmar ve Azerbaycan’dan son geldi. Dünyadaki tutuklananların yüzde 60’ı “terör”den...

Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), dünyada tutuklu gazeteci sayısının geçen yıla göre 9 artışla 220’ye ulaştığını bildirdi.

DÜNYA HAPİSTEKİ YAZARLAR GÜNÜ: Yazarlar Hapiste, Sürgünde, Kayıp

Dünya Hapisteki Yazarlar Günü’nde ortak basın toplantısı düzenleyen PEN Türkiye, Türkiye Yazarlar Sendikası ve Türkiye Yayıncılar Birliği, meslekleri yüzünden özgürlükleri ellerinden alınan yazarların sorunlarına dikkat çekti.

PEN Türkiye Merkezi, Türkiye Yazarlar Sendikası ve Türkiye Yayıncılar Birliği Dünya Hapisteki Yazarlar Günü’nde meslekleri yüzünden özgürlükleri ellerinden alınan yazarların sorunlarına dikkat çekti.

"Gazetecilik Faaliyeti Yaptığı İçin Hapiste Yatan Kimse Yok" Diyen Başbakan'ı Raporlar Yalanlıyor

HIDIR TOK/Başka Haber

Başbakan Erdoğan'ın Avrupa Parlamentosu üyelerine “Dünyada Türkiye gibi basın özgürlüğü olan başka yer yok. Ben ve ailem hakkında gazetelerin manşetlerinde neler yazıyor görseniz, inanmazsınız. Gazetecilik faaliyeti yaptığı için hapiste yatan hiç kimse yok. Basın sektöründe olan 28 kişi terör suçu işledikleri için cezaevlerinde” savunmasını yaptığı ortaya çıktı.

Türkiye Birinciliğini Korudu: Dünyada En Çok Sayıda Gazeteciyi Hapse Atan Ülke Türkiye

Türkiye, dünyada en çok sayıda gazeteciyi hapse atan ülkeler sıralamasında, geçen yılki birinciliğini kaptırmadı.

Basın özgürlüğü ve gazetecilerin haklarının korunması konusunda dünyanın en saygın uluslararası basın kuruluşlarından Gazetecileri Koruma Komitesi'nin (Committee to Protect Journalists-CPJ) '2013 yılında hapiste olan gazeteciler' raporunda, Türkiye, gazetecileri hapse atan ülkeler sıralamasında, geçen yıl olduğu gibi listenin en tepesinde yer aldı.