CİSST

Kadınların sorunları cezaevlerinde de aynı

CİSST, cezaevlerinde tutulan kadın tutsakların yaşadığı sorun, hak ihlalleri ve toplumsal cinsiyet rollerinin cezaevlerine yansımasını ‘Türkiye’de Kadın Mahpus Olmak’ adlı kitapta derledi. CİSST üyesi Av. Ezgi Duman, toplumda kadına biçilen rollerin cezaevlerine de aynı şekilde yansıtıldığını ifade etti

DARBE PUL ZAM ZULÜM

AKP’nin elini güçlendiren darbe girişiminden önce elimde bir tomar mektupla PTT’ye gitmiştim. Başıma gelenleri yazacaktım ama darbe haberi gündemimize oturdu. Konuyla ilgili “Ne Minare gölgesi ne Postal sesi” diye bir makale yazdım. Makalenin girişinden bir bölüm aktarayım sonra Pul ve zam” konusuna gireyim:

Giresun İl İnsan Hakları Kurulu’ndan “Hak İhlali” Kararı

Görülmüştür Notu: Hapishanelerde koşulları iyileştirme doğrutusunda yapılan her çalışma kıymetlidir. CİSST'ın aşağıda detayını okuyabileceğiniz yüzde 48 engelli, abisi ve babası da hapiste olan ve üçü ayrı ayrı hapishanelerde tutulan, kalp ve şeker hastası annesinin yol nedeniyle kendilerini ziyaret edemediği bir mahpusa ilişkin başvurusu oy çokluğuyla kabul edilmiş.

Ölüme mahkûm edilenler

06.02.2016 Cumartesi

ADALET Bakanı hapishanelerde ağır ve sürekli hastalığı sağlık kurulu raporuyla tespit edilen tutuklu ve hükümlü sayısının 387 olduğunu açıkladı.

Bunların 114’ü kanser hastası imiş. Türkiye’de yılda 300’den fazla mahpusun hapishanelerde öldüğünü biliyor muydunuz? Evet, neredeyse her gün hapishanelerden bir tabut çıkıyor.

‘Ecel’ deniyor...

Ama pek öyle değil.

*

Türkiye’de kaç hapishanede hastane var dersiniz?
Sadece beş kampus tipi hapishanede 50 yataklı hastane mevcut.

Tutsak Deniz Tepeli Suruç katliamında kaybettiğimiz Murat Yurtgül'e mektup yazmış

Müebbed hapse mahkum sosyalist tutsaklardan Deniz Tepeli, CISST gönüllü çalışanı Murat Yurtgül'e "Görülmüştür" aracılığıyla mektup yazmış. Murat Yurtgül, Suruç'ta 32 yoldaşıyla katledilmeden önce müebbed hapse mahkum tutsaklara mektuplar yazmış ve durumları hakkında bilgi istemişti. Yurtgül'ün çalışması yarım kaldı. Sanırız beraber çalıştığı kurumlardan CİSST bu çalışmayı onun adına bitirecektir. Biz de Murat Yurtgül'e yazılan 2. mektubu yayınlayarak onu, onları bir kez daha saygıyla - sevgiyle anıyoruz. Mektubun bütünü aşağıdadır.