Düzce

25 Yıllık Tutsak Mektubunda "Umut"u Betimlemiş

İnsan hayatında çığır açan ve “doğaya dönüş” tanımlamasıyla filizlenen Rönesans, baştan aşağı doğadaki ekolojik işleyişin toplumsal kültürde boy vermesi olayıdır. Da Vinci’nin her eserinde doğadan güzel bir desen, estetik bir ışık yansımıştır. Mozart’ın her notasında doğaya dair tınılar duyarız. Feqiyê Teyran şiirleri baştan başa ekolojik işleyişin yansıttığı güzellik ve estetik ölçülerin taşıyıcısıdır. (…)

Aslında paylaşılacak çok güzel değerler var. Fakat bu mektubum da diğerleri gibi kayıp dünyaya mı gider?

Resul Baltacı

Dışarının OHAL'i İçerinin Bu-Hâli oldu

“Son dönemde “otonom Marksizm, çokluk (ve tekillik), toplumsal ağ örgütlenmeleri, küresel demokrasi, biyopolitik üretim ve Queer kuram” üzerine çalışıyorum. (…) bu konularda bildiğiniz kitap, dergi, yayınlar varsa (…) önerileriniz-yardımlarınız olursa memnun olurum.

Mehmet Garip Yaş

T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu A – 24

Çilimli- Düzce

***

Sevgili Adil hoca, merhaba,

(…)

Raporlar: OHAL ile Cezaevlerinde Hak İhlalleri Arttı

Tutuklu ya da hükümleri olmaları ve OHAL ilan edilmiş olması nedeniyle mahpusların başta işkence, insanlık dışı muamele ve onur kırıcı muamele yasağı olmak üzere hak ve özgürlükleri keyfi olarak kısıtlanamaz.
 

Cezaevleri Yangın Yeri... 12 Eylül Gibi...

Cezaevlerindeki hak ihlalleri ve baskılar, darbe girişiminin ardından dayanılmaz boyutlara ulaştı. Aile ve avukat görüşünün engellenmesi, görüşlerin kamera ile kayıt altına alınması, gazete ve kitapların yasaklanmasının yanı sıra darp ve özellikle 12 Eylül’dekine benzer sistematik işkence iddiaları da gündeme gelmeye başladı.

Bebekler Bile Çırılçıplak Aranmaya Başlandı... Gelişmeler Korkunç...

 

"Gittikçe insanlık onurunun yok edilmeye çalışıldığı yerler"

TUAD, ÖHD ve ÖDAV üyesi avukatlardan oluşan cezaevi izleme komisyonunun darbe girişiminin ardından cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine ilişkin hazırladıkları rapor, hak ihlallerinin korkunç boyutlara ulaştığını gözler önüne serdi. Örneklerle paylaşılan baskı ve ihlaller üzerinden cezaevleri için "Gittikçe insanlık onurunun yok edilmeye çalışıldığı yerler" tanımlanması yapıldı.

25 Yıllık Tutsak Sürgüne Dair Yazdı

“Bir insanı sürgüne gönderdin. Tamam, ya sonra? Bir ağacı köklerinden ayırabilirsiniz fakat gündüzü gökyüzünden koparamazsınız. Yarın güneş doğacak. Bizimki de biraz böyledir. Keyiflerine göre sağa sola yolluyorlar. Dışarıdaki en ufak olumsuz bir hava, direk içeriye yansıyor.”

RESUL BALTACI

T Tipi Kapalı Cezaevi A-23   Düzce-BOLU

***

 

Yolladığınız Kitap Mazgaldan İçeri Kanatlanarak Girdi

Yolladığımız kitaplar tutsaklara ulaşıyor. Siz de bir mektup yazın. bir kitap yollayın. Bu zor günlerde tutsaklara moral vermiş olursunuz.

Aşağıda politik tutsaklardan Gülazer Akın ile Fikret Karakoç'ın mektupları ve adresleri var.

Görülmüştür Ekibi

***

Nisan 2016

Tutsak yazar Fikret Karakoç'tan faks geldi

Candostum, bu güzel ve değerli projenize (Fotoğraf Köprüsü) ortak olmak gerçekten beni mutlu etti. Bu gibi aktivitelerinizde yürek kapımız her daim sonsuza kadar açıktır ha. Tıklamanız yeterli. Tıklamasan da olur:-) ben size gelirim. Emin ol mamoste; bu başlattığınız proje, yeni bir proje üzerinde derinleşmemi sağladı.

01.02.2016

Okay Hocam, Yürek Sıcaklığında Merhabalar;

Yüreğinin nadas bahçesinde emzirerek gönderdiğin gül ve umut kokulu selamlarınla birlikte her üç kartı da aldım. Teşekkürler.

Yazar Göksu, hapishaneden aldığı mektubu paylaştı

 

Kampanyamız sonucu web sitemizden adres alıp tutsaklarla yazışmaya başlayanlar çoğaldı. Bu arkadaşlarımızdan yazar Göksu, hem aldığı adreslere kitaplarından yolladı. Hem de bir tutsakla yazışmaya başladı. Göksu, hapishaneden aldığı mektubu bizimle paylaştı.

Düzce Hapishanesi'nde yatan Mehmet Garip Yaş'ın mektubu:

“...bir selam vermek, bir merhabayla gülümsemek aslında hatırlamak, bir yönüyle anılarımızı, yaşanmışlıklarımızı yani kendimizi hatırlamak anlamına geliyor.“