Elazığ

Tutsak Yazar Ergin Doğru Elazığ Hapishanesi'nden Yazıyor

Değerli hocam bizler için çok anlamlı olan çalışmalarınızdan dolayı mahpusluk yaşamı ve zindanların durumunu biliyorsunuz. Koşullarımız zor olsa da yaşama anlam katmak için umudumuz ve emeğimiz her zamankinden güçlüdür.

Sevgili hocam buradan duvarların ötesini pürdikkat takip ediyoruz. Yaşama bütünlüklü bakmadan bu soğuk betonlar arasında sıcak kalmanın mümkünü yok. Yaşanılan zorluklar, giderek artan karanlığa karşı yaşamı aydınlatan ve gecelerin kabusu olan güneşe inanmak gerekiyor. Var olan ışığı büyük umut kaynağına çevirmeden karanlıklara son vermek yaşamı aydınlatmak mümkün değil. Her ne kadar bugün yalnızlığı daha fazla hissetsek de yeniden tomurcuklanan yaşamın maviliğinin buralardan varacağına inanıyoruz.

Zindan Yalnızlığını Parçalayacak Ses Sizin Mi?

Yaşamın dışına kurulur esaretin bahçesi. Etrafı yalnızlıkla çevrilir. Betonlar kuşatır yaşamı. Tellere takılır uçurtmalar, kuşlara yasaklanır gökyüzü. Böcekler ötmez, ses çıkmaz yalnızlıkla sınırları çizilmiş mahpusluğun.

Dört duvar arasında hücrelere konulur düşler, prangalar vurulur ucuna uzaklara düşmesin diye. Yıldızlar atlastan bir örtü ile kapatılır. Gözlere görünmesin diye.

OHAL‘in cezaevlerindeki özeti: Anne ağlama, vaktimiz az

Elazığ Cezaevi'nde telefon ve mektup hakkının kısıtlanması nedeniyle tutuklular yakınları ile hasret gideremiyor.

Cezaevlerinde yaşanan mağduriyetler, her geçen dün daha da büyüyor. Elazığ E Tipi Cezaevi’nde haftalık 10 dakikalık telefonla görüşme hakkı, iki haftada 10 dakikaya düşürüldü. Üstelik cezaevinde yaşanan mağduriyet bununla da sınırlı değil. Tutukluların avukatlarla görüşmesi engelleniyor. Görüştürülseler dahi kamera ile her konuşmaları kayıt altına alınıyor. Kitap okumaları ve mektup yazma hakları engelleniyor.

6 Tutsağın Firarı Üzerine Diyarbakır Hapishanesi'nden 28 Sürgün

Görülmüştür Ekibi'ne verilen bilgiye göre Diyarbakır çevre yolunun Elazığ - Şanlıurfa bağlantısı üzerinde bulunan yüksek güvenlikli D Tipi Cezaevi'nden dün sabah yapılan sayımda önceki gece kaçtıkları ortaya çıkan 6 PKK'li tutsağın (Diyar Kaydu, Ulaş Arslan, Beşir Arcagök, Osman Kılıç, Devrim Kavak ve Ramazan Aslan) firari ile ilgili soruşturma sürerken, cezaevinde kalan tutsaklara baskı arttı. ve 28 Tutsağın apar topar sürgüne yollandığı öğrenildi.

“İşkence Gördük, Hastaneye Götürülmedik, Sürgün Edildik”

Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi Van’dan Sincan’a nakledilen çocuklarla yaptıkları görüşmeyi duyurdu. Çocuklar kötü muamele ve işkencenin sürdüğünü anlattı.

Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi 13 Mart’ta Van’daki cezaevinden Ankara Sincan Çocuk Cezaevine sevk edilen çocuklarla görüştü, çocukların yine saldırıya uğradığının ve işkence gördüğünün tespit edildiğini duyurdu.

Çağdaş Aktepe Elazığ Hapishanesinde Hayatını Kaybetti

Elazığ E Tipi kapalı hapishanesinde hükümlü olarak kalan Çağdaş Aktepe 03.11.2014 tarihinde hapishanede şehit düştü. Hapishane idaresi ailesini bugün arayarak Çağdaş Aktepe'nin “yatağında ölü bulunduğunu” söylemesi üzerine ailesi Elazığ E Tipi hapishanesine giderek Çağdaşın naaşını teslim alıp otopsi yapmak için Elazığ Fırat Üniversitesi Eğitim ve Araştırma hastanesine götürüyorlar. Otopsi işleminin bitmesi üzerin yaşadığı Şahinkaya köyüne götürüp Çağdaşı toprağa veriyorlar.

Cezaevinden çıktı ama…

Devlet, bugün 61 yaşında olan İsmail Arslan'ın ömründen neredeyse çeyrek asır çaldı. Sonra O'nu ölümün sınırında tahliye etti. 14 Nisan'dan bu yana ailesinin yanında. Midesine açılan bir delikten besleniyor, konuşamıyor, yutkunamıyor, boyun ve çene kaslarını kullanamıyor. Şimdi, köyüne dönme umudu ile yaşıyor. Ancak devlet köye dönüş koşullarını yaratmazsa, belki de toprağına hasret, İstanbul'un yoksul bir semtinde hayata veda edecek!

Israrla gözaltına alındığı tarihi söylemeye çalışıyor belli belirsiz; 27 Mart 1992.