F Tipi

30 yıllık bir direnişin yıldönümü: TAYAD

Yıllardır siyasi tutsakların sesi olan Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TAYAD) kuruluşunun bugün 30. Yıldönümünü. “12 Eylül faşizmine karşı birlikte direndik. 90’ların kontrgerilla saldırılarına karşı direndik. 2000’lerin F Tipi tecrit saldırılarına direndik. AKP faşizmine karşı direnmeye devam ediyoruz” şiarıyla, bugün Şişli Kent Kültür Merkezi’nde saat 17.00‘de gerçekleştirilecek 30’uncu yıl gecesi öncesi, TAYAD Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Keskin ve TAYAD üyesi Naime Emlik Kara BirGün’e konuştu.

Hapishaneler ve devrimci mücadele

Gündemi izlemek, işçi eylem-direnişlerine, etkinliklerine mesajlar göndermek, gündelik yaşamı politikleştirmek, eğitim çalışmaları yapmak, yazı yazmak vb. her biri devrimci kimliğin geliştirilmesi ile beraber, hapishanelerin mücadele mevzilerine dönüştürülmesinin parçalarıdır.

Dünyamız yüzlerce yıldır birbirine karşıt iki sınıfa bölünmüş durumda; işçi sınıfı ve burjuvazi... Ustaların da dediği gibi tarih, her daim bu sınıfların birbirleri ile mücadelesini yansıtıyor.

Eski hapishaneler yok...

"Yıllardır hapishanede bulunan çok sayıda insanın varlığı, hapishanelerle dışarıdakiler arasında farklı bir ilişki geliştirdi. www.gorulmustur.org gibi önemli işlev yerine getiren bir site bu farklı ilişkinin sonucudur. Şimdi kim nereye sürülmüş, kim kaç yıldır içerde, kim ne yazmış öğrenebiliyorsunuz.

Kim hastadır, kimin acilen tahliyesi için çaba gösterilmesi gerekir; biliniyor.

Eskiden kişinin örgütünün dışında bunu bilen olmazdı."

Eski hapishaneler yok...

Türkiye’nin Nelson Mandela’sı, Hasan Gülbahar’a Özgürlük

Hasan Gülbahar 30 yıldır tutsak. Hasan Gülbahar 17 ay serbest kaldı, alışmaya çalıştı az buçuk. Hasan Gülbahar şimdi 7 yıl daha yatacak. 7 yıl daha yüksek duvarların dibinden gökyüzüne bakacak. 30 yıl yetmezmiş gibi 7 yıl daha takvim yapraklarını yırtıp, günleri sayacak.

‘’Haberin Var mı Soğuk Duvar Demir Kapı…’’

12 EYLÜL’DE METRİS’TEN YOLU GEÇENLER

‘12 Eylül’de Metris’ten Yolu Geçenler’ Avrupa Buluşması, 19 Eylül’de Frankfurt’ta  Gerçekleşti

Aradan geçen 30 yılı aşkın koca bir zaman dilimine rağmen, Türkiye topraklarındaki hapishaneler bugün hala ve ısrarla, 160.000 tutuklu ve hükümlüyle;  yeni Metris, Mamak, Diyarbakır zindanlarına dönüştürülmeye çalışılıyor.

“Kaçıncı davadansın?”, “1.davadanım, sen kaçıncıydın?”

Sincan 1 Nolu F Tipi’nden mektup var!

Dersim’in Kayıp Kızları ve Hay Way Zaman gibi yakın tarihin leş çamaşırlarını ortaya döken ve mutlaka izlenmesi gereken filmlerin yönetmeni Kazım Gündoğan, Sincan F Tipi Hapishane de ağırlaştırılmış müebbet yatan ağabeyinden bir mektup almış. (F Tipi’nin ne olduğunu gerçekten az biraz hissetmek, öğrenmek için lütfen ayrıca F Tipi adlı filmi de izleyin.) Halil Gündoğan’ın son çalışması olan “Türkiye ve Sosyalist Devrim Gerçekliği” isimli kitap taslağına keyfi olarak el konulmuş durumda.

Kadın tutsaklar zorunlu sevk ve operasyonla karşı karşıya

Adalet Bakanlığı yeni yayınladığı bir genelgeyle hapishaneleri yeniden tasnifleyerek başta kadın siyasi tutsaklar olmak üzere çok sayıda siyasi tutsağı F Tipi hapishanelere kapatmaya çalışıyor.

İstanbul’da Bakırköy ile Kocaeli Gebze’deki kadın hapishanelerinde de kadın siyasi tutsakların Silivri’de yeni açılan F Tipi (Yüksek Güvenlikli) hapishaneye zorla sevkleri gündemde.

Tayyar Eroğlu Ankara Hapishanesinden Anti-depresanları ve... yazıyor

“Sadece satırlarınızda yanımızda olmanız değil bizi güçlü kılan bizim için dışarıda olan, olanların evrensel inancıdır aynı zamanda. Böyle olmasaydı tecritin tadı olmazdı :)”

TAYYAR EROĞLU ANKARA 1 NOLU F TİPİ CEZAEVİ

Hewal Adil, Merhaba

26 Mayıs 2015

Yazamadım. Biraz işten, biraz “tembellik hakkından”, ve disiplin cezasından dolayı.