Gezi Parkı

#DünyaÇocukGünü:Pozantı Unutuldu, Sincan’da Takipsizlik

ANF-Türkiye için 1 Haziran’ın Anlamı: Utanç! Bugün 1 Haziran Dünya Çocuk Günü. Bugün, devlet eliyle katledilen yüzlerce çocuğun katillerinin ellerini kollarını sallayarak dolaştığı, çocukların “taş attı” diye onlarca yıla mahkum edilmeleri yetmezmiş gibi bir de cezaevlerinde yaşadıkları işkence, hukuksuzluk ve baskıya maruz kaldığı bir ülke için utanç günü. Bu utancın sona ermesi için, adalet için mücadele eden Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi’nin Sözcüsü Av.

Cezaevlerinde 527 İşkence İddiası, 79 Hasta Mahkum Var

Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın (TİHV) hazırladığı 2013 yılı İnsan Hakları Raporu’na Gezi Parkı damgasını vurdu. Rapora göre geçen yıl 34 kişi güvenlik görevlileri tarafından öldürüldü, 33 kişi de yaralandı. 14 kişi polisin, dokuzu askerin, ikisi jandarmanın, biri de korucuların açtığı ateşle can verdi. 12 kişi araç çarpması, iki kişi polisin attığı gaz fişeği kapsülüyle öldü. Ölenlerden sekizi Gezi Parkı eylemlerinde hayatını kaybetti.

Burcu Koçlu ile Haziran Direnişi ve hapishanelerdeki devlet terörü üzerine konuştuk...

“Zindanda bizleri ayakta tutan öncelikle devrim davasının haklılığı idi. Devrimci bilincimiz ve sınıf disiplinimiz hapishanelerin çürütücü yönünü yenmemizi sağlayan en önemli silahtı elimizdeki…”

“Bu daha başlangıç, mücadeleye devam!”

- 31 Mayıs’ta başlayan Haziran Direnişi’nin ardından sürdürülen “cadı avı” kapsamında tutuklandınız. Direnişi nasıl değerlendiriyorsunuz? Ayrıca Türkiye’de milyonlarca insan bu direnişe ses katarken sadece 51 kişinin tutuklanmasıyla amaçlanan ne?

İHD: Erol Zavar serbest bırakılsın!

İnsan Hakları Derneği'nin F tipi hapishanelerdeki hasta tutsaklara dikkat çekmek için düzenlediği eylem devam ediyor.

Galatasaray Meydanı'nda yapılan F eyleminde bu hafta hasta tutsak Erol Zavar'ın sağlık durumuna dikkat çekildi.

Saat 13.30'da F şeklinde oturulmasıyla ve pankartların açılmasıyla başlayan eylemde ilk olarak İHD İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe bir konuşma yaptı.

Efe, hasta tutsaklara yönelik tecrit politikalarını eleştirerek biran önce tutsakların serbest bırakılmasını istedi.

Gezi tutsaklarına tahliye yok!

Gezi Parkı eylemlerine destek için İzmir’de yapılan protestolar sonrasında haklarında dava açılan 3'ü tutuklu 4 kişinin yargılandığı davanın ilk duruşmasında tahliye kararı çıkmadı...

Gezi Parkı eylemlerine destek için İzmir’de yapılan protestolar sonrasında MLSPB örgütüne üye oldukları iddiasıyla örgüt adına suç işlemek, kamu malına zarar vermek ve polise mukavemet etmek suçlarından; Savaş Karakuş’un tutuksuz Görüş Atıcı, Yasin Sünger ve Orhan Yıldız’ın ise tutuklu yargılandığı ilk duruşmadan beraat çıkmadı.