hasta mahpuslar

HASTA TUTSAKLAR İÇİN NE YAPILABİLİR *

“Politik tutsaklar (c)ezaevlerindeki keyfiyetten / eziyetten yıllardır çekiyorlar. İçlerinden binden fazlası hapishane koşullarından dolayı hastalandı. Her ay tahliye edilmeden ölenler oluyor. Ne yazık ki dışarıya tabutla çıkıyorlar. Ve “demokratikleştik” v.s. diyenler de bu dramı seyrediyor. Biz ise bıkmadan, usanmadan bizim için - sizin için, daha adil bir dünya ütopyasıyla zindana düşen ve içeride sağlığı bozulan bu insanların seslerini duyurmaya çalışıyoruz.”

***

HASTA TUTSAKLAR İÇİN NE YAPILABİLİR *

 

Cezaevlerinde 370'i Ağır 900 Hasta tahliye edilmiyor

'Cezaevlerinde Yıldızbakan gibi 370 kişi var'

Cezaevinde sağlık sorunları yaşayan 65 yaşındaki Mehmet Yıldızbakan, tahliye olacağı gün hayatını kaybetti. İskenderun İHD Şube Başkanı Coşkun Selçuk, şu an cezaevlerinde Yıldızbakan'a benzer sağlık sorunları yaşayan en az 370 mahpusun olduğunu söyledi.

Tahliye Edilip Geri Tutuklanan Hasta Tutsak İsmet Ayaz'dan mektup

Görülmüştür sayfalarında geçtiğimiz yıllarda sıkça mektubuna ve Çölyak hastalığı dolayısıyla çektiği sıkıntılara yer verdiğimiz İsmet Ayaz, hastalığı nedeniyle tahliye edilmişti. Çıktığında bizi aramış ve teşekkür etmişti. O da Hasan Gülbahar gibi, kısa bir özgürlük zamanından sonra yeniden tutuklandı.

İsmet Ayaz'ın mektubunu ekte paylaşıyoruz.

iletişim:

İSMET AYAZ 

L TİPİ KAPALI CEZAEVİ D- 5 KOĞUŞU 

Epilepsi hastası Sari: Hapishanede Tedavim Engelleniyor

300’ü ağır olmak üzere 756 hasta mahpus, cezaevlerinde adeta kaderine terk edilmiş durumda.

Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde yaşanan firardan sonra Bandırma T Tipi Cezaevi’ne sürgün edilen epilepsi hastası Eyyüp Sari, İzmir Araştırma Hastanesi’ne sevk edilmesine rağmen tedavisi engelleniyor.

***

Raporlar: OHAL ile Cezaevlerinde Hak İhlalleri Arttı

Tutuklu ya da hükümleri olmaları ve OHAL ilan edilmiş olması nedeniyle mahpusların başta işkence, insanlık dışı muamele ve onur kırıcı muamele yasağı olmak üzere hak ve özgürlükleri keyfi olarak kısıtlanamaz.
 

İki Kolu Olmayan Hasta Tutsağa İşkence

İZMİR (DİHA) - Her iki kolu olmaması nedeniyle ATK tarafından "cezaevinde kalamaz" raporu verilmesine rağmen tahliye edilmeyen hasta tutsak Ergin Aktaş, kaldığı İzmir Menemen R Tipi Cezaevi'ndeki yan hücresine konulan cinsel saldırı suçundan hükümlü eski bir askerin hakaret ve sözlü tacizlerine maruz kaldı. Bu kişinin başka yere götürülmesi için yaptığı başvurular sonuçsuz kalan Aktaş'a, üstüne sütlük bir de cezaevi idaresi tarafından soruşturma açıldı.

Cezaevleri Yangın Yeri... 12 Eylül Gibi...

Cezaevlerindeki hak ihlalleri ve baskılar, darbe girişiminin ardından dayanılmaz boyutlara ulaştı. Aile ve avukat görüşünün engellenmesi, görüşlerin kamera ile kayıt altına alınması, gazete ve kitapların yasaklanmasının yanı sıra darp ve özellikle 12 Eylül’dekine benzer sistematik işkence iddiaları da gündeme gelmeye başladı.

Aslıhan Gençay ve Tüm Hasta Mahpuslara Özgürlük!

Özgürlüklerinden yoksun bırakılan kişilere insan haklarına saygı kuralları çerçevesinde muamele edilmelidir.
Yine yetkililere, hasta mahpusların bırakılması çağrısı için bir aradayız.
Ancak bugünkü çağrının ayrı bir anlamı ve özelliği vardır. Bu çağrıyı 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından 20 Temmuzda ilan edilen OHAL-Olağan Üstü Hal koşullarında yapıyoruz.

Devlet Avcı’yı öldürmekte ısrarlı

Kanser olduğu için tahliye edilen Kemal Avcı, yeniden cezaevine konuldu.

Cezaevinde olduğu sırada mide kanserine yakalandıktan sonra tahliye edilen Kemal Avcı, tedavisi sürerken hakkındaki davanın sonuçlanması nedeniyle tekrar tutuklandı. Avcı tutuklanmadan önce ilerleyen hastalığı nedeniyle kemoterapi tedavisi görüyordu. Avcı şu an tedavi göremediği gibi ceza erteleme için gitmesi gerektiği Adli Tıp Kurumu’na dahi gönderilmiyor.

ATK'nin 'cezaevinde kalabilir' ısrarı

4 Temmuz 2016

Hasta tutsak Sabri Kaya, 2 kez açık kalp ameliyatı olmasına ve birçok hastalığı bulunmasına rağmen serbest bırakılmıyor. Doktorların ve hastanelerin "cezasının ertelenmesi" yönünde rapor verdiği Kaya hakkında, İstanbul Adli Tıp Kurumu, "Cezaevinde kalabilir" raporlarında ısrar ediyor.