Hasta Tutsak

AYTEN TİKİT’İN FERYADI: 5 YILDIR HASTA ABLASININ YANINA SEVK İSTİYOR… DUYAN YOK...

“11 yıldır cezaevindeyim. Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde olan ablam Pınar TİKİT’in yanına gitmek için tam 5 yıldır nakil (sevk) talebinde bulunuyorum. Her defasında talebim reddedildi. Ben de beyninde Araknoid Kisti olan ve çeşitli sağlık sorunlarıyla uğraşan ve sık sık bayılan, bakıma muhtaç olan ablam Pınar’ın yanına gitmek için ulaşabildiğim herkese ulaşma kampanyası başlattım.”

Ayten TİKİT Kadın Kapalı Cezaevi Tarsus/MERSİN 1.11.2021

***

Ağır hasta hükümlü Arslan serbest bırakıldı

22 yıldır cezaevinde tutulan müebbet hükümlüsü ağır hasta İsmail Arslan, İHD'li avukatların bugün Bakırköy Savcılığı'na yaptığı başvurunun ardından bugün serbest bırakıldı.

Etkin Haber Ajansı / 18 Nisan 2014 Cuma, 17:27

İSTANBUL- Kartal Yavuz Selim Devlet Hastanesi'nde yoğun bakım ünitesinde tutulan ağır hasta hükümlü İsmail Arslan, İHD'li avukatların bugün Bakırköy Savcılığı'na yaptığı başvurunun ardından serbest bırakıldı.

İsmail Arslan, müebbet hapis hükümlüsü ve 22 yıldır cezaevinde tutuluyordu.

Güneş’in durumu kötüye gidiyor

Hasta tutsak Halil Güneş’in avukatı İmran Gökdere, kendisi ile 2 gün önce görüştüğünü ve durumunun her görüşmede daha kötüye gittiğini ifade ederek, Adli Tıp Kurumu’nun Güneş için verdiği “cezaevinde kalamaz” raporunun dikkate alınması gerektiğini belirtti.

Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde 21 yıldır tutulan hasta tutsak Halil Güneş (46), Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi doktor heyetinin vermiş olduğu “cezaevinde kalamaz” raporuna rağmen cezaevinde tutuluyor. Halil Güneş’in avukatı İmran Gökdere Güneş’in durumunun daha ciddi bir hal aldığını ifade etti.

Cezaevlerinde Bir Tutsak Daha Öldürüldü

Defalarca sağlık durumuna ilişkin başvurular yapılmış olmasına rağmen, tahliye edilmeyen, gerekli ilaçlar verilmemesi ve tıbbi müdahalelerin yerine getirilmemesi sonucu 54 yaşındaki Muhsin Yenisöz hayatını kaybetti.

28 Ekim 2011 tarihinde Türkiye genelinde “KCK” adıyla yapılan ve  Prof. Dr. Büşra Ersanlı, Ragıp Zarakolu’nun da tutuklandığı operasyonda gözaltına alınan ve BDP Ümraniye İlçesi’nde bulunan Siyaset Akademisi’nde iki haftalık eğitim programına katıldığı için “örgüt üyesi” olmakla suçlanarak tutuklanan Yenisöz’ün pek çok sağlık problemi bulunuyordu.

Hasta tutsağa yemek işkencesi

Bağırsak hastası olan ve “cezaevi yemeklerini yiyemez” raporu bulunan tutsağın yemeğini pişirmek için talep ettiği elektrikli ocak “yangın çıkma ihtimali” gerekçesiyle reddediliyor.

Kandıra 1 No'lu F Tipi Cezaevi'nde tutulan ve "irritabl bağırsak sendromu" teşhisi konulan Cihan Güneş, cezaevi yemeklerini yiyemeyeceğine dair raporu bulunmasına rağmen cezaevi yönetiminin bunu dikkate almadığını ve kendisine elektrikli ocak vermediğini anlattı.

Şerê giran*– Türkiye Cumhuriyeti cezaevlerinde bir Kürt tutsak olmak

‘Müzakere süreci başladığından beri cenazelerin artık gelmemesine ‘en büyük kazanım’ diyenler, cezaevlerindeki bazıları ölüm sınırına gelmiş tutsakları neden görmezden geliyor?’

22 Ekim 2013

Saat 12.30: KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, Türkiye Cumhuriyeti ile Kürt siyasal hareketi arasında 10 aydır yürütülmekte olan müzakere sürecinin sonuna gelindiğini açıkladı.