İHD

Cezaevlerinde 370'i Ağır 900 Hasta tahliye edilmiyor

'Cezaevlerinde Yıldızbakan gibi 370 kişi var'

Cezaevinde sağlık sorunları yaşayan 65 yaşındaki Mehmet Yıldızbakan, tahliye olacağı gün hayatını kaybetti. İskenderun İHD Şube Başkanı Coşkun Selçuk, şu an cezaevlerinde Yıldızbakan'a benzer sağlık sorunları yaşayan en az 370 mahpusun olduğunu söyledi.

Bandırma'ya Sürülen Tutsak Yazar Ziyaretçi Talep Ediyor

“Dedim ya, alıştık artık alışılmaması gereken bu mekanlara. Aslında alışma, yola revan olunduğunda ölüm ve yaşam arasında gidip gelen bir sarkaç misali tüm benlikte hissedilmekten kaynağını bulmakta. Tabii en büyük eziyet ailelere. O kadar uzağa gelmeleri çok zor. Anamı artık ayakları kendisini taşıyamadığından dolayı, Siirt'e bile tekerlekli sandalyeyle anca getirebiliyorlar. Ya Balıkesir tarafları? Doğrusu Ege ellerinde -Balıkesir- hiçbir akrabamızın olmadığı bölgelerden biri. Yol yok, iz yok.

Basın Açıklaması: Nazi kamplarına dönüştürülmüş hapishaneler

İstanbul: İnsan Hakları Derneği(İHD) İstanbul binasında, Yeni Demokrasi Aileleri Birliği (YDAB) 15 Temmuz darbe girişimi sonrası OHAL uygulamalarının hapishanelerdeki devrimci tutsakları hedef alması, yoğun işkence ve baskı ortamına ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi.

Mersin İHD: 'Cezaevlerinde hak ihlalleri artıyor'

"İçinde AK Parti ve Tayyip kelimesi geçen mektuplar suç unsuru sayılıyor. Cezaevleri Nazi kamplarına çevrilmeye çalışılıyor. Suç işleyen görevlileri uyarıyoruz. İşlediğiniz suçlar için er geç yargının önüne çıkacaksınız. Bunun takipçisi olacağız." 

İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şubesi, OHAL ilan edilmesinin ardından cezaevlerindeki hak ihlalleri konusunda derneğe başvuru sayısında büyük artış olduğunu açıkladı.

Tekirdağ Cezaevi'ne Sürülenlere Yapılan İşkenceler

TEKİRDAĞ F TİPİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU

Tekirdağ Cezaevinde 15 temmuzdan önce başlayan sürgünlerin OHAL süresince daha çok arttığı, sürgünler sırasında tutsakların ring aracında yaşadıkları ihlaller, ring aracında görevli memurlar tarafından sözlü ve fiziksel şiddet gördükleri, sevk edildikleri cezaevlerinde güvenlik gerekçesi ile görevli memurların insanlık onuruna aykırı Çıplak Arama dayatması ve bu dayatmaya karşılık veren mahpusların fiziksel şiddet ve işkenceye varan uygulamalara maruz kaldıkları tespit edilmiştir.

Basına ve Kamuoyuna: 15 Temmuz’dan Bu Güne Kadar Hapishanelerde Neler Oldu?

15 Temmuz darbe girişiminin bastırılmasından hemen sonra AKP Hükümetinin ilan ettiği OHAL’in yasakları ilk önce hapishaneleri vurdu. Politik tutsakları hedefleyen hak ihlalleri, sürgünler ve işkence yaygınlaşmaya başladı. Kısa bir süre önce yaptığımız basın açıklamasında bu konuda kamuoyunu uyarmıştık.