Kürtçe

Tutsak Yazar Fikret Karakoç'tan Uzun Bir Aradan Sonra Mektup Geldi

Ben de, biz de iyi olmaya çalışıyoruz. Tahmin edeceğiniz gibi neredeyse 28-29 yılım içerde doldu. Ama bırakılmıyoruz. Üstelik infazımı da yaktıkları için daha 10-15 yıl beni içerde bırakmaya niyetliler! Ama ben şuan bunları düşünmüyorum. Esas düşüncem özgürlüğün çok yakın olduğudur.

Bu yıl başka anlamlar yüklediğimiz 8 Mart Dünya “Özgür” Kadınlar Günü ve direniş, diriliş bayramınız olan Newroz bayramınızı kutluyor, barışa ve özgürlüğe vesile olmasını diliyorum.

Orhan Çaçan Şakran'dan Mektup Gönderdi: Kitaplarımızı Sorun Haline Getirdiler

Bizim burada son birkaç aydır kitaplarımızı sorunsallaştırdılar. Geçen hafta tüm kitaplarımızı toplayıp İdare Kütüphanesi’ne götürdüler. İçlerinde 21 tanesine sakıncalı görüp el koydular. Kişi başına on kitap düşecek şekilde yeni bir düzenlemeye gittiler ve odalarımıza kitapları bu şekilde verdiler. Bu sınırlamadan dolayı çoğumuz yaptığımız araştırma-inceleme çalışmalarından soğuduk. Çünkü içeride çok az kitap oluyor araştırmak için. Bu da soğutuyor. 21. yy. da halen kitap sınırlamasıyla uğraşıyoruz.

Cezaevine Türkçe ve Kürtçe Pencere Açtı, Ödüle Uzandı

Dev Yol davasında ağırlaştırılmış müebbet Çevirmen Tonguç Ok 17 yıldır cezaevinden Türkçe ve Kürtçe'ye 14 eser çevirdi. TYB Türkiye yayıncılığına katkılarından ötürü Ok'a Özel Ödül’ünü layık gördü.

Türkiye Yazarlar Birliği’nin (TYB) cezaevinde ürettiği eserler ve Türkiye yayıncılığına katkıları sebebiyle Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri’nde Özel Ödül’ü çevirmen Tonguç Ok'a verildi. Ok 17 yıldır cezaevinden yaptığı çevirilerle Türkçe ve Kürtçe'ye 14 eser kazandırdı.

TEKİRDAĞ F TİPİNDE HAK İHLALLERİ SÜRÜYOR

Kitap Sınırlaması Bitti, Hak İhlalleri Sürüyor

ÇHD’li avukatlar, Tekirdağ F tipi hapishanelerindeki hak ihlallerinin sürdüğünü, 10 kitap sınırlamasının da mahpusların direnme ihtimaline karşı geri çekildiğini anlattı.

Ayça SÖYLEMEZ [email protected] İstanbul - BİA Haber Merkezi   01 Nisan 2013, Pazartesi

Tekirdağ 1 ve 2 Nolu F tipi cezaevlerindeki 10 kitap sınırlaması cezaevi idaresinden gelen açıklamayla kaldırıldı.