Kürdistan

Gazeteci Sami Tunca: Hapisteyim

HAPİS GAZETECİLERDEN MEKTUPLAR

Sami Tunca: Hapisteyim

Açıkçası, bu 50 yıllık hapis benim için cezadan çok ödül sayılır. Gezi halk ayaklanmasının her özgür günü değil 50 yıla, idama bile değer.

Sami Tunca Tekirdağ - BİA Haber Merkezi 04 Mayıs 2016,

Türkiye de, bu günlerde, bir gazetecinin nasılsın sorusuna vereceği genel cevaplardan biri bu olsa gerek;

- Hapisteyim…

"Baba sen de benimle gel"... Hapisteki babaya sesleniş...

“Nora’m birkaç ay önce bir açık görüş sonrası, tam ayrılık vaktinde, “baba sen de benimle gel” dediğinde, sözcüklerin nasıl da anlamını yitirebileceğiyle, kızımın sözcüklerine eşlik eden o bakışlarda gördüğümde, yüzleşmiştim.”

Yusuf Demir.

Adil Heval Merhaba,

Gri gökyüzü bugün yine maviliğini kuşandı; ama sonbahar kendini hatırlatırcasına tatlı-sert bir esintiyi de içimize işlesin diye emaneti olarak bıraktı sanırım. Hazır yağmur dinmişken, kalemi-kağıdı elime alarak yollara düşme vaktidir dedim.

Cezaevinde tutsaklara saldırı

Türkiye'de yaşanan hak ihlalleri had safhaya ulaşırken, hasta tutsaklar gündemden düşürülerek ölüme terk edildi.

ANKARA / DİHA - Düzce T Tipi Kapalı Cezaevi'nde kalan tutsaklardan Fikret Karakoç, cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine karşı kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulunurken, cezaevinde gardiyan ve jandarmaların taciz ve şiddetine maruz kaldıklarını söyledi.

Mahmut Alınak: Ben Mehmud Avdo’yum

Ben devletin dedeme verdiği ALINAK soyadını ve Mahmut olarak değiştirdiği adımı altmış iki yıl boyunca üstünde iğreti bir elbise gibi taşıyan sözde özgür, ama özde esir Mehmud Avdo’yum.

Misak-ı Milli sınırları içinde işgal altında tutulan ve ezilen kardeş halklar Türkler, Kürtler, Kürt ve TürkAleviler, Çerkesler, Araplar, Lazlar, Ermeniler, Romanlar, Süryaniler, Ezidiler, Rumlar ve diğer esir halklarla aynı talihsiz kaderi paylaşan bir esirim.

Adil Okay’la mektuplaşması yasaklanan KASIM KARATAŞ’ın bir yazara mektubu

KASIM KARATAŞ

T TİPİ HAPİSHANE KARABÜK

10.3.2014

 

Saygıdeğer Dost HASAN MANTICI, Merhaba,

Sizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

“Filistin Güncesi” için eline yüreğine sağlık demekle, söylenecekleri karşılayacağını düşünüyorum. Tarihin bu kesitinden bizleri mahrum bırakmadığın için minnettarlığımı iletiyorum. Deyim yerinde ise bir solukta okuyup-bitirdim.

BİA Medya Gözlem Raporu: "59 Gazeteci ve 23 Dağıtımcı 2014'e Cezaevinde Girdi"

Bağımsız İletişim Ağı (BİA) Ekim-Kasım-Aralık 2013 Medya Gözlem Raporu'nu açıkladı.

Rapora göre, gazetecilere tanınan haklar yine birçok yönden ihlal edildi. Yasadışı telefon dinlemelere neden olan kamu görevlileri yargılanamazken gazetecilik iddianamelerde hala suç olarak tarif ediliyor. Devlet sırrı, kişisel verilerin korunması yasal olarak bile tanınmazken, haber kaynaklarının gizliliği hakkı sadece kağıt üzerinde kaldı; 301. madde hala yürürlükte.

Sanatçılardan hükümete 'hasta tutsaklar' çağrısı

Sanatçılar, yasal düzenlemelere rağmen cezaevlerinde halen hasta tutsakların bulunmasına tepkili. Mert Fırat, Altan Erkekli, Aylin Aslım ve Ezel Akay, AKP hükümetine çağrı yaparak tüm hasta tutsaklarını serbest bırakılmasını istedi ve "insanlık ayıbı işleme" dedi.

Türkiye ve Kürdistan'daki cezaevlerinde yüzden çok hasta tutsak var. Bunlardan bazıları da ölüm riski altında. 

ANF'ye konuşan sanatçılar, hasta tutuklu ve hükümlülerin tahliye edilmeyerek bir tür işkence görmelerinin son bulmasını istedi.