LGBT

Volta Çark: Hapiste LGBT’li olmak

Rosida Koyuncu yazdığı “Volta Şark: Hapiste LGBT’li Olmak” kitabıyla trans bireylerin cezaevlerinde yaşadıkları zulmü gündeme getiriyor. Anlatımlarıyla kitabı oluşturan 17 trans bireyden bazıları taciz ve tecavüze maruz kalırken hepsi nefret söylemini ve şiddeti yaşamış. ANF’ye konuşan Koyuncu, tek kişilik hücrelere mahkum edilen trans bireylerin hangi davadan ya da suçtan cezaevine girerlerse girsinler katmerli bir ayrımcılık yaşadıklarını vurguladı.

Kendinizi tanıtabilir misiniz?

Hapishanedeki Translar

“Cezaevinde 42 numara topuklu ayakkabı, bulmak çok zor. Ücretini ödesek de memurlar getiremiyor. Burada kurum müdürümüz bizi anlıyor, ancak Ankara’da kalanlar cımbızın bile kısıtlı verildiğinden, diğerleri de hep personel şiddetinden dert yanıyor. Sizden isteğim, bana 42 numara topuklu ayakkabı göndermeniz.” (Deniz’in Mektubundan bir parça)

ÖNDER ABAY [email protected]

Mahpus LGBT'ler Sorusuna Adalet Bakanı'ndan Cevap

CHP'li Melda Onur’un LGBT'lerin cezaevlerinde yaşadığı sorunların ortaya çıkarılması için verdiği soru önergesine Adalet Bakanı Ergin’den cevap geldi ancak birçok soru yine yanıtsız kaldı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul milletvekili Melda Onur’un, LGBT'lerin cezaevlerinde yaşadıkları sorunların ortaya çıkarılması için Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesine gelen cevapta birçok soru yanıtsız kaldı.

LGBT'liye özel cezaevi mi geliyor?

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği, Adalet Bakanlığı'na LGBT mahpusların durumunu sordu. Bakanlıktan gelen yanıttaki 'LGBT'li ifadesi şaşırttı. Bakanlığı açıklamasındaki 'LGBT durumunda bulunan hükümlü ve tutuklular için özel tip ceza infaz kurumunun yapılması planlanmaktadır' cümlesine tepki var...

"Özel İhtiyaçları Olan Mahpuslar için Politika Üretilmesi Gerek"

CİSST'ten Mustafa Eren özel ihtiyaçları bulunan mahpuslarla ilgili başlattıkları projeyi anlattı. Engelli, LGBT, yabancı uyruklu ve yaşlı mahpusların ihtiyaçlarını ve çözüm önerilerini belirleyerek devletten bu yönde politikalar talep etmeyi amaçladıklarını söyledi.