Mehmet Yamaç

Hasta Tutsak Mehmet Yamaç’a Parmak İzi İşkencesi

Hapishanelerde dijital ortama geçiliyor gerekçesiyle tutsaklardan parmak izi ve göz filmleri zorla alınıyor. Bundan sonra tutsaklar koğuşlara parmak izi ve göz taraması ile girecek. Siyasi tutsaklar da bu keyfi uygulamaya tepki göstererek direniyor. Tedavisi hala engellenen Mehmet Yamaç, ekibimize yolladığı mektupta, mektup ile kitaplarının gitmediğini ve keyfi bir biçimde engellendiğini belirtti. Ayrıca parmak izi uygulamasını kabul etmediği için işkenceye maruz kaldığını ifade eden; Yamaç'ın mektubundan bir bölüm paylaşıyoruz.

Sevgili Gamze yoldaş,

Hasta Tutsak Yakını Tanık Olduğu İşkenceyi Anlatıyor

Sincan 1 No'lu F Tipi Hapishanesi'nden Bandırma Hapishanesi'ne sürgün edilen hasta tutsaklardan Ali Şimşek'in ablası, kardeşinin gördüğü işkence konusunda kamuoyuna açıklama yaptı. Açıklamayı paylaşıyoruz...

****

Kardeşimin 28 Mart'ta Bandırma'ya sürgününden sonra kıyafetlerini gidip Sincan Hapishanesi'nden aldık, kendi evi, yani annemlerin evine getirdik.

Hasta Tutsaklardan Mehmet Yamaç'ın yeni yıl mesajı

SERSALA WE PİROZ BE

Merhaba Yürek Yoldaşlarım

Sevgili Gamze yoldaş sermaye düzen bekçileri ve gerici yobaz çetelerinin elleriyle katliamlarla, katletmelerle ve sürgünlerle dolu bir yılı geride bırakıyoruz.

2015 yılı ezilenler için ölüm, kan ve gözyaşından başka bir şey getirmedi sermayedar haydutlar kâr hırsıyla insanlığı tüketmeye insanları öğütmeye ve dünyadaki tüm canlıları tehdit etmeye devam ediyor.

İHD Ocak ayı hapishaneler raporunu açıkladı

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, Ocak ayı cezaevleri insan hakları ihlalleri raporunu açıkladı. Türkiye’de 365 cezaevi bulunduğu bilgisi verilen raporda Ocak ayı boyunca derneğe yapılan başvurular sonucunda 53 hak ihlalinin tespit edildiği belirtildi.

İHD İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu, dernek binasında yapılan basın toplantısı ile Ocak Ayı Cezaevleri İnsan Hakları İhlalleri Raporu’nu açıkladı. Basın toplantısında ilk sözü alan İHD İstanbul Şubesi Başkanı Abdülbaki Boğa, raporu Kürtçe olarak özetledi.

Hasta tutsaklara “Git görün gel” işkencesi

Hasta tutsakların tedavi hakları gasp edilirken hastane sevkleriyse sadece ‘görünüp gelme’ sınırında kalıyor. Bugün gerçekleştirilen F oturması eyleminde bu tutum bir kez daha teşhir edilerek hasta tutsak Mehmet Yamaç’ın durumuna dikkat çekildi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, hasta tutsakların tedavilerinin engellenmesini ve F tipi tecridi protesto etmeye devam ediyor.