Midyat

ÜZERİNDE PUŞİ VE PARKA OLDUĞU İÇİN TUTUKLANAN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİNDEN MEKTUP VAR

Kuşların kanadı  kırılırsa yaşayamaz, atların ise bacakları, insanın ise özgürlüğü elinden alınırsa yaşayamaz! Hayatımı her daim bu inanç doğrultusunda şekillendirdim. Bağımsız, özgür, demokratik bir Türkiye kuşkusuz en büyük hayalimdi ve bu hayalimi bir çocuğun annesini sevdiği gibi yüreğimde her geçen gün büyüttüm. (…)

Tutsak Yazarın Yasal Kitabı Bir Başka Tutsağa Yasak

Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi son sınıf öğrencisi olan Deniz Aksakal gönüllü muhabirlik yapmak için gittiği Şırnak'ın İdil ilçesinde bulundukları aracın durdurulması ile 28 Aralık günü gözaltına alındı. Önce savcılığa ardından nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Deniz Aksakal "terör örgütü üyesi olmak" ve "terör örgütüne eleman kazandırmak" bahanesiyle tutuklandı ve Midyat M Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderildi. Araçta bulunan 4 kişiden 2 kişi tutuklanıp 2 kişi serbest bırakıldı.

Hastalar ve doktorlar

Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde bulunan ve şimdiye kadar 22 yıldır hapis tutulan A. Vahap Yılmaz, kalp-astım ve bel fıtığı hastası. Kendisinin talebi üzerine, çok zor olsa da cezaevi yönetimi, okurumuzu hastaneye sevk ediyor. Orada da bir doktor, “Niye buraya geliyorsunuz. Yaptığınız, sizi buraya getiren güvenlik güçlerini yormak” diyebiliyor. Kaldı ki, aynı doktor, okurumuzun kabul etmesi halinde, kendisini ameliyat edebileceğini söylemiş.

Cezaevinden çıktı ama…

Devlet, bugün 61 yaşında olan İsmail Arslan'ın ömründen neredeyse çeyrek asır çaldı. Sonra O'nu ölümün sınırında tahliye etti. 14 Nisan'dan bu yana ailesinin yanında. Midesine açılan bir delikten besleniyor, konuşamıyor, yutkunamıyor, boyun ve çene kaslarını kullanamıyor. Şimdi, köyüne dönme umudu ile yaşıyor. Ancak devlet köye dönüş koşullarını yaratmazsa, belki de toprağına hasret, İstanbul'un yoksul bir semtinde hayata veda edecek!

Israrla gözaltına alındığı tarihi söylemeye çalışıyor belli belirsiz; 27 Mart 1992. 

Şuurunu Yitirince Tahliye Edildi

Midyat'ta hükümlü bulunan 65 yaşındaki Şehmus Yetek’e üç yıl gecikmeli kanser teşhisi konulmuştu. Önceki gün şuurunu yitiren Yetek, Adli Tıp Kurumu’nun “cezaevinde kalamaz” kararıyla tahliye edildi.

Midyat E Tipi Kapalı Hapishanesi'ndeki 65 yaşındaki hasta mahpus Şehmus Yetek Adli Tıp Kurumu raporu sonucunda tahliye edildi.

Yetek’in kardeşi Sıdık Yetek, önceki gün Dicle Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, ağabeyinin şuurunu kaybettiğini söylemişti.

11 çocuk babası Yetek’e üç yıldır yaşadığı rahatsızlıklar sonucunda kan kanseri teşhisi konuldu.

Hasta tutuklu yaşamını yitirdi

İstanbul Silivri 6 No’lu Cezaevi'nde tutulan tüberküloz (verem) hastası Ferhat Diri, cezaevinde yaşamını yitirdi.

İstanbul Silivri 6 No’lu Cezaevi'nde tutulan Ferhat Diri isimli adli tutuklu, 8 aydır yakalandığı tüberküloz (verem) hastalığı nedeniyle tedavi edilmeyi bekliyordu. Diri'nin dün sabaha karşı koğuşunda fenalaştığı, herhangi bir müdahale yapılmadan müşahede odasında yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Ceyhan M Tipi Cezaevi boşaltılıyor

Ceyhan M Tipi Cezaevi’nde bulunan Zübeyit Kil, Selim Akseki, Taner Taş, Refik Öztunç 23 Haziran 2014 günü Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi’ne; Abdullah Bahadır, Abdurrahim Özdemir, Abdurrahim Behçet, Cumali Araz Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi’ne; Kemal Demirsoy, Mazlum Kopan, Mehmet Ümit, Ekrem Şaşmaz Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Bu sürgünde yola çıkarılan Mehmet Ümit bir eli daha önceden kopmuş biri, Ekrem Şaşmaz ise şizofreni hastası. Sürgün edilenlerin aileleri Ceyhan’da oturuyor.

Hasta Tutsaklara Özgürlük 3 - Ferda İldan

Füsun Erdoğan'a Tahliye Kararı
"görülmüştür" web sitemizde köşe yazılarına yer verdiğimiz Gazeteci Füsun Erdoğan için sekiz yıl sonra tahliye kararı verildi.
Erdoğan ile birlikte gazeteciler Arif Çelebi ve Bayram Namaz ile Turaç Solak, Mehmet Ali Polat, Naci Güner, Seyfi Polat, Erkan Özdemir de tahliye edilecek.
 
FÜSUN ERDOĞAN'IN SON "GÖRÜLMÜŞTÜR" MEKTUBUNU YAYINLIYORUZ.