Muğla

Tarsus'a Sürgün Edilen Gazel Bulut'tan mektup geldi

Merhaba Adil Okay,

Sizi dışarıda iken sosyal medya üzerinden sürekli takip ediyordum. Paylaşımlarınızı ve tutsaklar için gösterdiğiniz çabaları takdir ediyorum. Paylaşımlarınız sayesinde uzun süredir görmediğimiz arkadaşlarımızın fotolarını görebiliyor onlardan haber alabiliyorduk.

Hapishaneler, Cinsel İstismar ve Çocuklar

Çocuklara yönelik istismar hapishanelerde de sürüyor. Yakın tarihteki örneklere rağmen bakanlıklar bağımsız izleme taleplerini dikkate almıyor. Oysa bir an önce STK’ların ve bağımsız araştırmacıların sorunların çözümüne dahil edilmesi gerekiyor.

Alper Yalçın İstanbul - BİA Haber Merkezi 04 Nisan 2016

******

Muğla E Tipi Cezaevi’ndeki sorunlar

Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan beş kişi, iki buçuk yıl önce Muğla E Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Sadece kendilerinin siyasi tutsak olduğu bu cezaevinde adli tutukluları etkilemesinler diye, müşahedenin basık tavanlı bir odasında tutuluyorlar. Çıktıkları havalandırma o kadar küçük ki, doğru dürüst volta bile atamıyorlar. Bakanlığın ilgili yönetmeliklerinde yer alan sosyal faaliyetlerin hiçbirinden yararlanamayan okurlarımız, müşahade bölümünün üst katlarında bulunan psikopat kişilerin küfürlerine ve gece yarısı sonrasında gürültülerine maruz kalıyor.

İçerideki duyarlılık çok yüksek!

On aydır cezaevinde bulunan Serbest Ekeren’in bir ayağında protez var. Bu protezin her ay kontrol edilmesi ve 6 ya da 12 ayda bir değiştirilmesi gerekiyor. Ancak okurumuzun tedavi için Diyarbakır’a sevki olduğu halde, iki aydır gönderilmiyor. Cezaevi idaresi ve savcısı, her hafta göndereceklerine dair söz veriyorlar; ancak sonra da “asker yok, güvenlik sorunları var,” diyerek göndermiyorlar. Böylesi bir vicdansızlık olur mu?

123. F Oturması: Mehmet Emin Özkan ve Hasta Mahpuslar Serbest Bırakılsın

İHD (İnsan Hakları Derneği)-İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu, 123.F oturmasını 26 Temmuz günü hasta tutsak Mehmet Emin Özkan ve tüm hasta tutsaklar için gerçekleştirdi.

İHD  her hafta olduğu gibi bu hafta da, hasta mahpusların sorunlarını duyurmak için Galatasaray Lisesi önünde 123. F oturumunu gerçekleştirdi. Devletin yetkili kurum ve kişilerinin hukuk ve adaletin gereklerini yerine getirmesi, toplumunda bunun takipçisi olması için seferber ve itici güç olunması gerektiği vurgusu yapıldı.

CHP'li Nurettin Demir: "Cezaevlerindeki Çocuklar Fısıldayarak Uğradıkları Taciz ve Tecavüzleri Anlattılar"

CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, CHP Cezaevi İnceleme ve İzleme Komisyonu olarak bugüne kadar ziyaret ettikleri 130′a yakın cezaevindeki 100′e yakın çocukla ilgili incemelerinden hiç de iç açıcı olmayan izlenimlerini aktardı. “Çocukların zor koşullarını kendilerine “fısıltıyla” anlattıklarına dikkat çeken Demir, hazırladıkları raporlara tüm bu iddiaları yansıttıklarına dikkat çekti.

25’lik delikanlı!

Güncellenme : 25.04.2014 07:54

22 Nisan 2014 günü 25 yaşıma bastım! Nitekim, Ankara bürodaki arkadaşlarımız, sağ olsunlar, o gün özel bir yemek düzenlediler ve pasta keserek beni kutladılar. Şimdi çoğunuz, “Hah, sonunda Hüseyin hocayı delirttik; adam 60 yaşını geçeli çok oldu ama kendini 25 yaşında sanıyor!” diye telaşlandınız, değil mi?

Emekli Orgeneral Aytaç Yalman "Hayata Dönüş Operasyonuyla Cezaevlerinde Huzur Sağlandı" Dedi, JİTEM'i İtiraf Etti

Jandarma eski Genel Komutanı olan emekli Orgeneral Aytaç Yalman, Bayrampaşa Cezaevi'ndeki "Hayata Dönüş" operasyonu kapsamında 12 tutuklunun hayatına kaybetmesine ilişkin davada, Muğla’nın Bodrum ilçesinde şahit sıfatıyla hakim karşısına çıktı.

Yalman, Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği karar doğrultusunda, söz konusu operasyon sırasında görev sınırlarını aşarak 12 kişinin ölümüne sebep oldukları ve 29 kişiyi öldürmeye teşebbüs ettikleri öne sürülen, dönemin 39 jandarma görevlisinin yargılandığı dava kapsamında bugün Bodrum 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde ifade verdi.