Sevk

Sarıyıldız: Hasta Mahpustan 7 bin TL Sevk Parası İstendi

HDP’den Sarıyıldız, Balıkesir’den Şırnak’a sevk edilmek isteyen hasta mahpus Mehmet Kutli’den 7 bin TL masraf istenmesini Meclis’e taşıdı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, sevk talebinde bulunan hasta mahpus Mehmet Kutli’den nakil için 7 bin TL masraf istenmesini Meclis’e taşıdı.

Sarıyıldız, Balıkesir L T Tipi Cezaevi’nde bulunan, 12 yıldır PKK davasından hükümlü ve Akdeniz Anemisi dışında birçok hastalığı olan Mehmet Kutli’nin, yaşadığı sağlık sorunlarından ötürü defalarca sevk talebinde bulunduğunu belirtti.

Sürgün ve sevk dönemi

Vahit Aslanhan, Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde bulunuyor. Defalarca sevk istemesine rağmen memleketi Diyarbakır yakınlarındaki bir cezaevine gönderilmediği gibi, cezaevindeki odasına kabul etmediği halde ‘bağımsız’ biri verilmiş. İtirazları üzerine, süngerli odaya götürülmüş. Cezaevinde kendisine yönelik baskılara karşı 12 Ocak 2015 günü açlık grevine başlayan Vahit Aslanhan’ın durumu hakkında ailesi çok endişeli. İnsan hakları kuruluşları, bu sorun ile ilgilenebilir mi?

Sürgün ve sevk mevsimi

Mehmet Başçı, 2005 yılında bir patlama sonucu ağır şekilde yaralandı ve bir bacağı kesildi. Ardından tutuksuz olarak yargılanmaya başlandı; ancak 2012 yılında tutuklanarak cezaevine konuldu. Ardından altı cezaevi gördü: Metris T Tipi Cezaevi, İnebolu M Tipi Cezaevi, Tekirdağ T Tipi Cezaevi, Tekirdağ F Tipi Cezaevi ve 2013 yılında Metris R Tipi Cezaevi. Tedavi amaçlı olarak gönderildiği Metris R Tipi Cezaevi’nden, yeniden Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi’ne geri gönderilen okurumuz, “Ben sevk talebinde bulunmadım. Beni, Tekirdağ’a sürgün ettiler. Arkadaşlarımın dikkatine!..” diyor.

Mavi Ring

Bir mendile damlatılmış bir damla suyun, insanın dudaklarına değmesiyle güçlenen ve süren direnişin en acı insani öyküsüdür, Mavi Ring.

1989 yılının Türkiye’sinde kanayan yaraydı cezaevleri. Çözüm üretmek istemiyorlardı devleti yönetenler; aksine direnişteki tutuklu ve mahkûmları çözmek istiyorlardı. Bu yüzden şiddetle ve öldüresiye cezaevindekilerin üzerlerine gidiyorlardı.

İHD, Kürt mahpuslara uygulanan sevkler toplumsal bir işkenceye dönüştü

Cezaevleri 12 Eylül darbesiyle birlikte hiç gündemden düşmeyen toplumsal, kanayan bir yara olmaya devam ediyor. Ulusal ve uluslararası düzeyde oluşan tepki sonucu çıkarılan iyileştirmeyi ifade eden genelgelerde uygulanmıyor, kağıt üzerinde kalıyor. Egemenlerin acımasızca uyguladığı vahşet görünümündeki katliamlara dönüşen operasyonlar ise hala hafızalardaki yerini koruyor.

19 Yıllık Tutsak Yazar Gülazer Akın'dan Önemli Açıklamalar

Değerli Adil abi, 11 Kasım 2013

İçtenlikle Merhaba, Epey oldu yazamadım, dilerim bu arada iyisindir ve herşey yolunda gidiyordur öyle yazmamazlık edeceğim bir durum yok, sen bizim değerli abimiz, yoldaşımız, dostumuzsun… En umulmadık anda, zor zamanda hep senden umut dolu satırlar aldık. Ağırlaşan yüreğimiz hafifledi. Sadece bu aralar kendimizle, içeriyle fazla uğraşır olduk yani zindan bu dönemde her zamankinden daha fazla zindan...

Sevk için para istiyorlar