Süngerli Oda

Tutuklu annesi anlattı: Önce işkence sonra süngerli oda

DİYARBAKIR - Kırıkkale F Tipi Kapalı Cezaevi'nde hücrelerde kalan tutukluların, elleri arkadan kelepçelendikten sonra işkenceye maruz bırakıldığı, ardından da süngerli odalara kapatıldığı bildirildi. 

Kırıkkale F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutuklulara dönük işkence ve kötü muamele iddiaları ortaya atıldı. Ailelerin vermiş olduğu bilgiye göre, OHAL’le artan keyfi uygulamalar sürerken, gardiyanlar tarafından odalara baskın düzenlenip, tutuklular işkence ve darp ediliyor. 

"Oğlumu Tanıyamadım"

 "4 Ağustos tarihinde oğlum ve iki hücre arkadaşını ellerinden ve ayaklarından kelepçeleyerek çırılçıplak soyup süngerli odaya atmışlar. 4 saat bu süngerli odada en az altmış kişi gelip tekme, tokat, yumruk, cop gibi buldukları her araç ve yöntemle oğlum ve hücre arkadaşlarını döverek işkence etmişler."

Darbe girişiminin ardından Sincan Cezaevi’nde yer açmak için başka cezaevine nakledilen hükümlünün annesi, oğlunun yaşadıklarını Cumhuriyet’e anlattı.

Devlet hapishanelerde daha da saldırganlaşıyor

Şakran Hapishanesinden Evrim Erdoğdu'nun söyledikleri insanı müthiş umutlandırıyor. Bu sözleri ondan, yani tutsaklardan duymak için, onlara yazmak gerekiyor. Yazdıkça, direnişle beraber umut ta paylaşılıyor.

İHD’nin Mart ayı hak gaspları raporu ve Tecrite Karşı Mücadele Platformu'nun Şubat ayı raporu tutsakların uğradıkları hak gasplarını sayfalarca anlatmış.

İki eli olmayan tutsak Engin Aktaş hapishanede darp edildi

Her iki eli de olmayan hasta tutsak Ergin Aktaş, durumunu belgeleyen sağlık raporu olmasına rağmen Silivri 9 Nolu Cezaevi girişinde X-Ray cihazından geçerken “Ellerini kullanıp kemerini çıkartamadığı” gerekçesiyle cezaevi müdürü ve gardiyanların fiziki şiddetine maruz kaldıktan sonra “Süngerli oda”ya konuldu.

Şakran Çocuk Cezaevi'nde Bulunan 'Süngerli Oda'da Kurumuş Kan Lekeleri Tespit Edildi

İzmir'in Aliağa ilçesindeki Şakran Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda, işkence ve cinsel taciz iddialarıyla ilgili olarak avukatlar inceleme yaptı. Kamuoyunda "mavi oda" ya da "süngerli oda" olarak bilinen yerde, kurumuş kan lekeleri tespit edildi.

İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Nuriye Kadan, avukatlar Derya Durmaz, Birsen Şimşek, Nilgün Coşkuner ve Emel Yeşildağ’dan oluşan heyet, yaptıkları incelemenin ardından rapor hazırladı.

Gardiyan dayağı aklandı

Kırıkkale Cezaevi’nde siyasi hükümlü Erkin Kocaman’ın gardiyanlar tarafından dövülmesi olayı ilginç bir senaryo yazılarak kapatıldı. Savcılığa göre Erkin cama kafa, kapıya yumruk atarak kendisini yaraladı, masadan düştü. Karşılığında ise savcılık, Kocaman’ı cama kafa atarak kamu malına zarar vermekle suçladı.

“Süngerli Odada İşkence” Davası

Kırıklar F Tipi Hapishanesi’de tutukluları darp eden, yaralayan gardiyanlara önce “zor kullanma yetkisinin aşılmasıyla yaralama” davası açıldı. Mahkeme görevsizlik kararı verdi, gardiyanlar işkenceden yargılanacak.

Ayça Söylemez İstanbul - BİA Haber Merkezi 30 Mart 2014, Pazar

İzmir Kırıklar 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Gökhan Çoban ve Mustafa Özüsağlam’ın şikayeti üzerine sekiz gardiyan hakkında “işkence” suçlamasıyla dava açıldı.

Hastane Yerine Süngerli Oda Hapsi

Bolu T Tipi Cezaevi’nde kapılara vurarak arkadaşlarının hastaneye götürülmemesini protesto eden mahpuslar dövüldü, elleri plastik kelepçeyle bağlandı. Dördü süngerli odada, altısı güvenlik odasında 24 saat tecrit edildi.
 

Barış ve Demokrasi Partisi Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu, Bolu T Tipi Cezaevi’nde darp edilen mahpuslarla yaptığı görüşmenin ardından açıklama yaptı.