Tekirdağ Cezaevi

Tutsak yazar Hacı Nahsan’dan Baş Sağlığı Mesajı: “Başınız sağ olsun diyor, acınızı yürekten paylaşıyorum.”

"Kasım Karataş bugün telefonda aileye sordu. Ailesi de senin bazı akrabaların da vefat edenlerin içinde olduğunu belirtmişti. Böyle durumlarda insan ne diyeceğini bilemiyor. Bizim gibi mahpusların elinden hiçbir şey gelmiyor. Dışarıda olsaydık belki gidip bu acılı insanlara yardım ederdik, acılarını paylaşırdık."

"Başımız Sağ Olsun, Hepimizin."

Acılar asla yarıştırılamaz, karşılaştırılamaz. Hepimizin sol yanı kasıldı-dağlandı. Başımız sağ olsun, hepimizin. Halkımız enkaz altında…
Deprem bir afet, doğal olması, doğanın bir iç kuvveti olması nedeniyle, önlenemez-kaçınılmaz olan bir afet. Fakat bunu felakete, bir kıyıma dönüştüren depremin kendisi değildir. Bilim insanları hemen her konuşmasında bu gerçekliğin altını çiziyor, üstüne basa basa vurguluyor. Deprem öldürmez. 
Maddi olanı hiçbir suretle kabul etmeyen düşünüş tarzı, kapitalizmin azami kâr hırsıyla bütünleştiği yerde kitlesel kıyımların         gerçekleşmesi de bir o kadar kaçınılmazdır. 
Ekonomi-politiği kendisine rehber edinen, kulağını Marksizme veren herhangi bir insan on ilde yaşanan felaketin ekonomik-politik analizini yapmak durumundadır. Bu bir görev değil zorunluluktur. Bu kapsamda meseleye daha ilk bakışımızda karşımıza; devlet, hükümet, siyasi iktidar çıkar. Onu da eşelediğimizde kapitalist-emperyalist sistemin kendisine ulaşırız. 
 

Seyit Soydan'dan Mektup Var

15.10.2022

Sevgili Adil Okay

               Kıymetli kartınızı ve fotoğrafı aldım, çok teşekkür ediyorum.

               Göndermiş olduğunuz kitapları teslim almama rağmen kitap sınırlamasından dolayı henüz elime geçmediler, yine de ilginiz ve gönderdiğiniz kitaplar için çok teşekkür ediyorum, en yakın zamanda ben de size imzalı kitaplarımı göndereceğim.