Tokat

Cezaevlerinin O’hali

"Sonbaharı beklerdik, yapraklar düşecek, rüzgarla savrulanlardan birkaçı da bizim havalandırmaya düşecek. Biz de kurutup mektuplara katacağız. sonbaharı, bir yaprağımız olur diye beklemek ne demektir, yazılmalı, anlatılmalı insanlığa."-Meral Çiçek-
 
 

Tedavisi yapılmayan tutuklu kör oldu

Tokat T Tipi Cezaevi kalan tutsaklardan, Önder Al, Mazlum Tonka, Ferhat Pervane, Cahit Çadıroğlu, Seçkin Çetin, Ali Kılınç, Süleyman Yıldırım, M. Serhat Güllü, Mustafa Akkuş, Hasan Orta, Hasan Bayram, Cemal Ölgüç, Rojhat Aydın, Bayram Sevgin, Fırat Dari, Hamit Acu, Mert Sönmez ve Sıddık Aydın tüm tutuklu ve hükümlüler adına İnsan Hakları Derneği’ne (İHD) gönderdiği mektupta cezaevi idaresi tarafından yaşatılan hak ihlallerini sıraladı.

Bir kişi gözünü kaybetti

Maltepe Çocuk Cezaevi hakkındaki TBMM raporu açıklandı

TBMM İnsan Hakları Komisyonu, Maltepe Cezaevi’nde akran şiddetine maruz kalan Onur Önal’ın ölümünü raporlaştırdı.

Rapora göre, 324 tek kişilik odanın 102’sinin kilidi bozuk. Raporda, “Ünite içerisinde çocukların tek kaldıkları odaların kapılarının kilitlerinin bozuk olması ciddi bir güvenlik zafiyeti oluşturmaktadır” denildi ve kilitlerin bir an önce onarılması ve fiziki kontrollerinin sık aralıklarla yapılması gerektiğine dikkat çekildi.

Artık başlık bulamıyorum!

Şakran 3 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Şehmus Çingü’nün babası Ahmet Çingü, 16 Mayıs 2014 günü vefat etti. Okurumuz babasının cenazesine katılmak için gerekli belgeleri sunarak başvurdu. Ancak cezaevi idaresi, yasalarda yer alan, söz konusu son derece insani talebi, güvenlik gerekçesiyle reddetti. Yasalarda bulunan haklar, Kürtler söz konusu olduğunda, genellikle kullanılmıyor maalesef. Bu arada, Çingü ailesine başsağlığı; geride kalanlara ise sabır diliyoruz.

Açlık Grevindeki Trans Mahpus: Ölmek İstemiyorum!

60 gündür açlık grevinde olan trans mahpus Avşa yaşadığı cinsel saldırıları, şiddeti, sürgünleri anlattı: 60 gündür açım ve ölmek istemiyorum. Çünkü ben daha yeşeremeden cezaevine girdim.
Bafra T Tipi Cezaevi’nde uğradıkları hak ihlallerinden dolayı açlık grevine başlayan translardan biri olan Avşa, Kaos GL Derneği’ne bir mektup yazarak yaşadıklarını anlattı.