Zeliha Bulut

Tutsak yazardan 2. Çocuk romanı

Tutsak yazar Zeliha Bulut'un ikinci çocuk romanı Umut Yayımcılık’tan çıktı. 

Dans Eden Deniz Atları

***

"Güneşli bir gökyüzünün altındaki kocaman kırlarda özgürce yaşamak isteyen insanlar vardı hem de her yaştan! Büyük olanlar, gökyüzünü karartmak isteyen insanlara inat çocuklarına güzel bir dünyayı bırakmak istiyorlardı; Hrant Dink gibi… Genç olanlar ise gelecek güzel günler için kavgadaydılar; tıpkı Abdullah Cömert, Ali İsmail Korkmaz, Ethem Sarısülük ve niceleri gibi…

32 Yıllık Tutsak Yazdı: Elimizdeki olanakları kısıp durmasalar!

“Önce temizlik malzemelerini topladılar, ardından yazın 8:30 – 9:00'a kadar uzayan havalandırma saatini 6:30'a çektiler. Şimdi 2-2,5 saat akşam hücre sıcağına mahkum etmiş oldu bakanlık. Çatı boşluğu olmayınca, çatılarda teneke olunca hücre içi sauna gibi oluyor. Bunlara şimdi de kitaplarımızı toplama eklendi. 10 veya 20 kitap-dergi bırakıp gerisini alacağız, ailelerinize yollayın dediler. Kabullenilecek bir şey değil bizler için gerçekten.”

Hasan Gülbahar, 2 No'lu F tipi Hapishane. Tekirdağ

KUŞLAR BİLE TEDİRGİNKEN

“Taşınmayı biliriz hepimiz. Eşyaları kolilemek günler alır. Yeni eve, semte-komşulara ısınmak-alışmak! Belki aylar. Hapishanelerde taşınmak! Bir an şöyle çırılçıplak bilmediğiniz bir şehirde sokağa çıktığınızı tasavvur edin. Hem çıplaksınız, hem de bilmediğiniz bir şehirde. Yanınızda hiçbir eşyanız yok, giysileriniz bile. Öyle bir hal bile, bir tutsağın apansız sürülmesinden daha iyidir. ‘Betimleme Sanatı’ değil bu, bizzat kendi tecrübelerimden biliyorum! ‘TAŞINDI’, değil de ‘SÜRÜLDÜ’ denmesinin sebebi budur.”

BEN DE HASTA TUTSAKTIM BİR ZAMANLAR

 (Görülmüştür Ekibi'nden yazar Adil Okay'ın yakında yayınlanacak olan “Hapishanelere Esinti Yollayalım” adlı kitabından bir yazıdır. Siyah beyaz fotoğraf ise Okay'ın tutsak olduğu 1978 yılına aittir. Ankara Numune Hastanesi'nde ameliyat sonrası onu ziyarate gelen babası Süleyman Okay'la birlikte.)

****

Sincan Kadın Hapishanesi'nden Mektup Var: "Askerler muayenehaneden çıkmıyor".

"Burada, ‘askerin muayene mahallinden çıkmama’ dayatması oluyor. Geçtiğimiz hafta ben gitmiştim Kadın Doğum’a. Asker çıkmadı. Doktor çıkmasını istedi, kadın subay çıkmayacağını belirtti, protesto ettim. 'Tedavi  hakkımız engellenemez' diye. Kadın subay beni iterek: 'Terbiyesiz, burası hastahane, hastalar var. Bağırarak insanları rahatsız etme! Şuna bak, hasta olsan böyle slogan atar mıydın' deyip durdu."

"Şair Kapıları"na atfen Sincan Hapishanesi'nde yazılmıştır

Bu şiir Adil Okay’ın "Şair Kapıları"na atfen; 10 Nisan 2015 tarihinde Sincan Hapishanesi'nde yazılmıştır.

 

KAPILARA

                               Kapılar hep içe açılıyor

                               dışarıya değil.

                               Bazısı süslü

             bazısı değil.

                 Oymalı da, işlemeli de olsa

                        kapı işte.

                                      Kapanınca,

                                  kilit yerine oturuyor.

HASTA TUTSAK AYNUR’UN YEŞİL YAPRAĞI

Aynur Epli, “Özgürlük ve Eşitlik” talebini yüksek sesle söylediği için 18 yıldır zindanda. İçeride büyümüş deyim yerindeyse. El yordamıyla yön tayin etmeye çalışmış. Daracık hücresinde eline geçen kitapları okumuş. Günde birkaç saat gökyüzüne bakma imkânı olmuş. Beraber olduğu koğuş-hücre arkadaşlarıyla paylaşmaya çalışmış bildiklerini.

Tutsak yazar ZELİHA BULUT'un adresi değişti

"Beyaz Benek" adlı çocuk romanının yazarı Zeliha Bulut'un adresi değişti. Bulut, yazdığı mektupta hem adres değişikliğini hem de hapishanede yer sorunu olduğunu, yerde yattıklarını ve 2 kişi bir yatakta uyumaya çalıştıklarını anlatıyor.

Yeni Adres:

ZELİHA BULUT

GEBZE KADIN KAPALI HAPİSHANESİ A-10

GEBZE- KOCAELİ

Hasta Tutsaklardan Zeliha Bulut hastanede yaşadıklarını anlatıyor

"Son çıkan yasa kapsamında hasta tutsaklar listesinde olduğumdan numuneye sağlık raporu için birçok bölümün kuruluna çıkarılmak için gidişlerim oldu. Resmen burnumuzdan getirmek için her şeyi yaptılar. Sabah buradan çıktık. Evrim’le, evrim varis ameliyatı olmuş bir ay geçmişti. Evrim gitti. Giriş katında muayene yerinde asker çıkmadığı için dördüncü kattı sanırım oraya çıkarmışlar. Doktor oraya çıkmamış. Hemşire dikişlerini almış o kadar. Halbuki evrimin ağrıları-hissizlik sorunu vardı.  Bense saat 9 da oradaydık 4 de kadar ringde bekletildim.