BDSP'den Burcu Koçlu için eylem

İzmir Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu devrimci tutsak Burcu Koçlu'nun hastalığına dikkat çekerek serbest bırakılması için eylem düzenledi.

İzmir BDSP, Burcu Koçlu'nun tutukluluk halini protesto etmek ve sağlık koşullarına dikkat çekmek için dün basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamadan önceki iki gün boyunca imza standı ile işçi ve emekçilere çağrı yapan sınıf devrimcileri, bir kez daha Gezi tutsaklarına sahip çıkma çağrısını yineledi.

Saat 16.00'da Kemeraltı İş Bankası önünde, “Gezi tutsakları serbest bırakılsın! Burcu Koçlu'ya özgürlük!” pankartı arkasında toplanan kitle, Burcu Koçlu serbest bırakılsın sloganları ile eyleme başladı. Eylemde Gezi tutsaklarının resimlerinin olduğu dövizler taşınırken, sık sık “Yaşasın devrim ve sosyalizm!”, “Gezi tutsakları onurumuzdur!”, “İçerde dışarda hücreleri parçala!” sloganları atıldı.

Eylem önce BDSP adına okunan açıklama ile başladı.  Açıklamada saldırılarla, baskı ve sömürü düzeninin korunmaya çalışıldığına işaret edilerek şunlar ifade edildi: “Kapitalist sömürü ve emperyalist barbarlığa karşı sosyalizmin kızıl bayrağının taşıyıcısı ve savunucusu olan Burcu Koçlu, insanlığın sınıfsız ve sömürüsüz topraklar üzerinde yaşaması için verdiği devrim ve sosyalizm mücadelesini bugün zindanların demir parmaklıkları arkasında sürdürmektedir. Elif Kaya'ya üst araması adı altında taciz ve işkence uygulayan Şakran Cezaevi idaresi, Burcu Koçlu için de girdiği ilk günden bugüne tecrit politikasını hayata geçirmektedir. Mysteria Gravis adlı kas hastalığı olan ve tuzsuz besin alması gereken Koçlu, verdiği mücadele sonucu diyet uygulamasını ancak kazanabilmiştir. Yine Şakran'da daha önce hiç uygulanmamış olan, “görüşçülerin araştırılması” adı altındaki tecrit politikası Burcu'ya uygulanmış, uygulamanın süresi olan  1 ayı aşmasına karşın, 3 aydır görüşçüleri ile görüştürülmemektedir.”

Ancak yine de direniş ruhunun devam ettiği hatırlatıldı. Açıklamada İzmir'de KYK yurtlarında öğrencilerin eyleme çıkması, Feniş Alüminyum'da işçilerin direnişi ve  çetelere karşı mücadele ederken katledilen Hasan Ferit Gedik'in binlerle uğurlanması örnekleri verilerek "Bugün ülkenin dört bir yanında Gezi'nin ruhu dolaşmaya devam ediyor.” denildi.

Ve açıklamada son olarak şunlar ifade edildi:  “İşçi sınıfının kendi elleriyle yaratacağı dünyanın, öncüsü, kurmayı ve yarınlarıyız. Buradan bir kez daha haykırıyoruz. Sizler vurdukça, tutsak ettikçe bizler çoğalmaya, iktidar koltuklarınızı sallamaya, emperyalist-kapitalist düzenini sarsmaya devam edeceğiz. Polis fezlekeleriyle hazırlanan Gezi yargılamalarını tanımıyoruz. Gezi tutsakları derhal serbest bırakılmalıdır. 3 aydır yasadışı bir şekilde görüşçüleri ile görüştürülmeyen ve sağlık koşulları uygun olmadığı halde Şakran'da tutulan Burcu Koçlu derhal serbest bıraklmalıdır.”

Basın açıklamasının okunmasının ardından Burcu Koçlu'nun annesi Fatma Koçlu söz aldı.

Anne Koçlu, kızının mücadelesinden bahsederek onunla gurur duyduğunu, tüm devrimci gençlerin ailelerin çocuklarıyla gurur duyması gerektiğini hatırlattı. “Onlar sorumluluk sahibi ve duyarlı oldukları için bugün devlet tarafından tutsak ediliyorlar.” dedi. Kızının Gezi Direnişi’ni sahiplendiğini ve kendisinin de sahiplendiğini söyleyen Koçlu, Denizlerden, Mahirlerden, İbrahimlerden gelen geleneğin sürdüğünü ve devrimci gençlerle gurur duymak gerektiğini hatırlattı.

Fatma Koçlu'nun konuşması alkışlar ve sloganlar eşliğinde sona erdi.

Ardından Burcu Koçlu'nun en çok sevdiği şiir olan Nazım Hikmet'in Sosyalizm adlı şiiri bir yoldaşı tarafından okundu.

Açıklama Gezi tutsaklarına sahip çıkma ve mücadeleyi büyütme çağrısı ile sona erdi.

Açıklamanın ardından “Burcu Koçlu'ya özgürlük” kampanyasının standı açılarak, Burcu'nun serbest bırakılmasını talep eden dilekçeler toplandı. İzmirli işçi ve emekçilerin açıklamaya ve standa ilgisi yoğundu.

Kızıl Bayrak / İzmir

Kaynak: kizilbayrak.net

İlişkili İçerik