Ben tahliye oldum ama hâlâ yüzlerce hasta tutsak var

İleri derece Wernicke Korsakoff hastası olan ve önceki gün Adli Tıp’tan aldığı 8’inci “cezaevinde kalamaz” raporundan sonra tahliye edilen Yıldız Gemicioğlu, birçok hasta tutsağın tahliye beklediğini söyledi

 

Türkiye’de, 2000 yılında, F Tipi Cezaevlerindeki tecridin kaldırılması, işkencenin ve zorla müdahalenin sona erdirilmesi talebi ile başlatılan ölüm oruçları nedeniyle 30’dan fazla kişi yaşamını yitirmiş, yüzlerce kişi ise kalıcı sağlık sorunu yaşamıştı. 301 gün açlık grevinde kalan Yıldız Gemicioğlu da ileri derecede Wernicke Korsakoff hastalığına yakalanan tutsaklardan. Önceki gün 8’inci ‘cezaevinde kalamaz’ raporunun ardından Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nden tahliye edilen Gemicioğlu, sağlık sorunu olan bir çok arkadaşının hâlâ cezaevinden tahliye beklediğini ifade etti.

 

Sağlık sorunundan dolayı 2000 yılı ve öncesi cezaevi sürecini hiç hatırlamadığını söyleyen Gemicioğlu, cezaevilerinde birçok hak ihlalinin yaşandığını, sevk sırasında ciddi işkenceler yapıldığını, hasta tutsaklara verilmesi gereken diyet yemeklerinin verilmediğini söylüyor ve ekliyor: “Revire gitmemiz başlı başına bir sorun zaten.”

Tarsus cezaevinden Bakırköy’e sevk edilen Gemicioğlu iki cezaevi arasında fark olduğunu da söylüyor: “Tarsus yönetimi işkenceci. Daha önce okuduğum yazılarda, Tarsus Cezaevi’nde olan müdürler Diyarbakır Cezaevi’nde işkenceleri, katliamları yapan bir müdürmüş. Dolayısıyla oradaki uygulamalar Bakırköy’e göre daha sertti. Yani Tarsus’ta hiçbir hakkın yok. Sonuçta ikisi de cezaevi; ama Tarsus’taki uygulamalar çok daha katıydı.” Son zamanlara gündeme gelen ‘tek tip’ dayatmalarına karşı tutsakların direneceğini ifade eden Gemicioğlu, son olarak da hasta tutukluların derhal özgürlüğüne kavuşmaları çağrısında bulundu.

 

Bilal Seçkin /İstanbul-MA

Kaynak: Özgürlukcu Demokrasi

 

 

İlişkili İçerik