Elazığ F Tipi Cezaevi’nde süngerli odada işkence

Elazığ Yüksek Güvenlikli 1 No’lu F Tipi Cezaevinde ‘A Takımı’ olarak anılan bir ekibin mahpuslara süngerli odada işkence yaptığı öne sürüldü.

 

Elazığ Yüksek Güvenlikli 1 No’lu F Tipi Cezaevinde kalan bir mahpusun yakını, cezaevinde ‘A Takımı’ diye anılan ekibin bir mahpusa süngerli odada işkence yaptığını iddia etti.

Elazığ Yüksek Güvenlikli 1 No’lu F Tipi Cezaevinde cezaevi idaresini ve kuralları tanımayan bir ekibin olduğunu ve mahkûmlar tarafından ‘A Takımı’ diye anıldığını iddia eden mahpus yakını, Evrensel'e konuştu. Anlatıma göre 10 gün önce bir siyasi mahpusu bu ekip tarafından ‘süngerli odaya’ çekip işkenceye maruz kaldı. Mahpusun çeşitli yerlerinde darp izlerinin olduğu ve kafasında şişliklerin bulunduğunu ifade eden mahpus yakını, işkence odasının duvarlarının seslerin duyulmaması için süngerlerle kapatıldığının bilgisini aldığını söyledi. Mahpus yakını, işkence gören mahpusun darp raporu aldığını da belirtti.

Elazığ Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’nde bu tür olayların sık yaşandığını yakınına aktaran mahpus, insan hakları örgütlerinin bu durumu gözden kaçırmaması gerektiğini ve bu cezaevinde incelemelerde bulunmak için ellerinden geleni yapmaları gerektiğini söyledi.

İlişkili İçerik