Elazığ hapishanesinden mektup var: "aynı vefasızlık, vicdansızlığın tekerrür ettiğini görmek çok üzücü. "

“Yaşadığımız acının üstüne gelen seçimler hesap sorma açısından önemli bir fırsat olabilirdi, lakin demokratik güçler bu imkanı yeterince kullanamıyor. Kıt imkanlarla zindandan görebildiğimiz kadarıyla. Oysa rantiyeci, betoncu, insan ve doğa düşmanı zihniyeti teşhir etmek yaşanan acının sorumlularından hesap sormanın güçlü zemini vardı.”

Ergin DOĞRU

8 Nolu Yüksek Güvenlikli Hapishane C-21

ELAZIĞ

***

Merhaba Hocam,

                İyi olmanızı diliyorum.

                Yaşadığımız deprem acısının izleri hala yüreğimizi yaksa da sorumluluğu olanlarca çoktan unutuldu. Artık deprem sadece soğuk rakamlar ve yıkılan yanan yüreklerin acısı üzerine inşa edilecek olan beton yığınlarının hesaplamasına kalmış durumda. Ne acıdır ki yüreği yananlar dışında toplumda yönetenlerin bu basitliğini, hesapçılığını kanıksamış durumda. Evet, acının siyaseti olmaz, ama yaşanan acıların sorumlularından hesap sormak da insani-vicdani bir görevdir.

                Daha önce 99 Gölcük-İstanbul depremi sonrası mağdur olan, yüreği yanan insanların unutmuşluğu ve çektikleri zorlukları gören biri olarak bu depremde de aynı kaygılarım vardı. Maalesef çok geçmeden aynı vefasızlık, vicdansızlığın tekerrür ettiğini görmek çok üzücü. Ne zaman yaşananlardan ders çıkarıp tekrarının önüne geçeceğiz. Sanırım toplum değişmeden bunu başarmak imkansız. Şimdi kültürler beşiği yaşayan tarih Hatay yok oldu. Evet, yaşam bir şekilde sürer ama eskinin ruhu çoğulculuğu ve dağılan kültürel birikimi nasıl yerine konulacak. Hepimize çok iş düşüyor.

                Değerli hocam yaşadığımız acının üstüne gelen seçimler hesap sorma açısından önemli bir fırsat olabilirdi, lakin demokratik güçler bu imkanı yeterince kullanamıyor. Kıt imkanlarla zindandan görebildiğimiz kadarıyla. Oysa rantiyeci, betoncu, insan ve doğa düşmanı zihniyeti teşhir etmek yaşanan acının sorumlularından hesap sormanın güçlü zemini vardı. Meseleyi basit bir oy sorununa indirgediğinde var olan fırsatı da kaçırırsın. Depremin sorumluluğunu taşıyanlar hiçbir şey olmamış gibi deprem bölgesinde geziyor, yeni vaat ve aldatmacaların içerisindeyse herkesin şapkasını önüne koyması gerekiyor.

                Değerli hocam ekte 4 tane yazı gönderiyorum. İşinize yararsa, değerlendirirsiniz.

                Mektubuma son verirken sizi en içten duygularla özlem, sevgi, saygıyla kucaklıyorum. Tüm Görülmüştür ailesine, içten selamlar, saygılar. Güzel yüreğinize iyi bakın. Dostlukla…

Ergin DOĞRU

8 Nolu Yüksek Güvenlikli Hapishane C-21 ELAZIĞ

Fotoğraf: Özcan Yaman

İlişkili İçerik