Hassas bir konu

Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımız, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın hapiste tutulmasını protesto etmek için kendini yakan Mahsun Özen’ın anısına bir kitap yazmak istiyorlar. Henüz 22 yaşında olan Mahsun Özen’in iki yıl boyunca yanlarında hapis kaldığını belirten okurlarımız, onunla ilgili bilgi ve anıların kendilerine ulaştırılmasını istiyorlar. Öcalan’ın kendisi için böylesi eylemlere karşı olduğunu defalarca açıkladığı için bu kitap yazma isteğine, -Mahsun Özen’in tercihine saygı duymakla beraber- kimsenin katılacağını hiç sanmıyoruz. Dahası, bu konuda gelen anma yazısı ve ilanları da, yayınlamamayı tercih ediyoruz.

Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yatmakta olan 5 okurumuz, havalandırmaya birlikte çıkamama, görüşe gelen ailelerini hep birlikte değil de, ancak teker teker görebilmeleri gibi sorunlarını hatırlatıyor. Yemek tabaklarını, labavoda değil, de banyo yerinde yıkamak zorunda kalışları gibi birçok sorunlarını cezaevi yönetimine ilettiklerinde, “siz bunu hak ettiniz” anlamına gelen yanıtlar almaları ise, idarenin sorunlara ideolojik olarak yaklaştığını ortaya koyuyor.

Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 17 Aralık 2010 günü 7 yıl 5 ay hapis cezası verdiği Ali Konar’ın cezası Yargıtay tarafından bozulmuştu. Azadiya Welat çalışanı Ali Konar, yeniden yargılandı ve aynı cezayı aldı. Basın ailemiz kendisine “geçmiş olsun” diyor.

Bolu T Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımızdan İsmail Kaya, ameliyat için Ankara’daki Numune Hastanesi’ne sevk edildi. Ameliyat sonrası götürüldüğü Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde insanlık onurunu çiğnemek amacıyla yapılan çıplak aramaya karşı çıktığı için darp edildi ve şimdi de kendisi görevlilere karşı çıktığı gerekçesiyle disiplin soruşturması açılmış. Yuh, desem ayıp olur herhalde.

Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi’nden Silivri 6 nolu L Tipi Cezaevi’ne sürgün edilen 12 okurumuz, birbirinden uzak hücrelere dağıtılmış ve psikolojik sorunları olan kişilerin bulunduğu odalara verilmiş. İdarenin tutumu, adeta onları tahrik etmeyi amaçlıyormuş. Buradaki okurlarımıza kitap göndermek isteyenler için isim verelim: Mehmet Akıntı, Alaattin Öncü, Jandost Günel...

Gazeteci arkadaşlarımız Kenan Karavil ve Seyithan Akyüz’ün 5 Şubat 2014 günü Yargıtay’da duruşmaları var. Arkadaşlarımız, gazeteci ve avukatların bu duruşmaya ilgi göstermesini bekliyor.

Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi idaresi, gazetemizi ve Azadiya Welat gazetesini, kafasına göre, sık sık okurlarımıza vermiyormuş. Bugünlerde savcı ve polisler, bulundukları yerden alınıp, başka yerlere sürgün gönderiliyor. Boşluk varsa, cezaevi yönetiminde bulunan görevlilerden yararlansınlar bari.

Çanakkale E Tipi Cezaevi’ndeki Özgür Çakır, başta Kürtçe sözlük olmak üzere kitap sıkıntımız var, diyor. Okunmuş kitaplarınızı gönderebilirsiniz. Adres: Özgür Çakır / E Tipi Cezaevi / B-6 / ÇANAKKALE

Tekirdağ 2 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Mehmet Ali Çayıroğlu’nun mali durumu çok berbat, kendisine kazak, eşofman göndermek isteyen olabilir mi? Adres: 2 nolu T Tipi Cezaevi / A-24 / TEKİRDAĞ

İskenderun M Tipi Cezaevi’nde olduğunu bildiğimiz Ali Bilen’e gönderdiğim kart, “Bu kurumda yok” notuyla geri geldi. Nerede olduğunu bildiren bir kartı bana gönderebilir mi?

Gerek bana, gerekse İstanbul’daki merkez adresimize gönderdiğiniz mektupların sahiplerini “Mektubu gelenler” sütununda yayınlıyoruz. Mektubunuzun bize ulaşıp ulaşmadığını öğrenmek için bu listeyi kontrol etmeyi unutmayın!

Gazetemizin eş genel yayın yönetmeni Eren Keskin, İstanbul’da yaşıyor (Ben Ankara’da yaşıyorum). O nedenle Eren Keskin’e mektup yazmak isteyenler, mektuplarını İstanbul’daki merkez adresimize göndersinler.

Bingöl M Tipi Cezaevi’nden Mart 2013’te Gebze M Tipi Kadın Cezaevi’ne sürgün edilen Süreyya Bulut’un durumunun ağırlaştığını duyduk. Acaba arkadaşları Süreyya Bulut’un durumunu bana bir mektupla iletebilirler mi? O, bu durumları pek yazmaktan hoşlanmaz, biliyorum.

Daha önce Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde bulunan Fecriye Benek, ceza (kaç yıl olduğu okunmuyor) aldıktan sonra Siirt E Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Yeni adresini arkadaşlarının dikkatine sunuyorum.

Ümraniye T Tipi Cezaevi’nde bulunan Yılmaz Kahriman’ın adresini geçenlerde yanlış yazmışız. Düzeltiyoruz!

Ümüş Eylül dergisinin Ocak-Şubat-Mart 2014 tarihli nüshasını aldım. Hasan Şahingöz’e teşekkürler...

DUYURU:

DİHA editörlerinden Alper Atalay’ın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almış kişilerle ilgili kitap çalışması olduğunu duyurmuştuk. İstek üzerine konuyu yeniden duyuruyoruz. Böylesi insanlarımızın, kısa yaşam öykülerini, niçin ve nasıl böyle bir ceza aldıklarını ve cezaevlerindeki günlük yaşamlarının nasıl geçtiği gibisinden bilgileri içeren mektuplarını benim adresime göndermelerini bekliyoruz.

MEKTUBU GELENLER:

Aysel Doğan - Elbistan E Tipi Cezaevi
Yüksel Genç - Bakırköy L Tipi Cezaevi
Gamze Erol - Bakırköy L Tipi Cezaevi
Çimen Türk - Bakırköy L Tipi Cezaevi
Fecriye Benek - Siirt E Tipi Cezaevi
İsmail Kaya - Bolu T Tipi Cezaevi
Özgür Çakır - Çanakkale E Tipi Cezaevi
Mahir Doğan - Çanakkale E Tipi Cezaevi
M. Nedim Tatlı - Diyarbakır D Tipi Cezaevi
Hasan Göksungur - Elbistan E Tipi Cezaevi
Rıdvan Sayak - Erzurum H Tipi Cezaevi
Resul Kocatürk - Giresun E Tipi Cezaevi
Hasan Düzce - Göynük K1 Tipi Cezaevi
Murat Eser - Gümüşhane E Tipi Cezaevi
Ejder Doğan - Karabük T Tipi Cezaevi
Murat Yıldız - Kastamonu M Tipi Cezaevi
Özgür Bakır - Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi
Necmettin İnan - Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi
Mehmet Develi - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Kenan Karavil - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Kenan Karavil - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
M. Nimet Yılmaz - Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi
A. İhsan Polat - Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi
Memet Yıldırım - Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi
İbrahim Yağız - Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi
Eyüp Aygen - Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi
Müslüm Sarıtaş - Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi
Yalçın Targut - Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi
M. Sait Zambak - Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi
Ali Konar - Malatya E Tipi Cezaevi
Rıdvan Tanış - Mardin E Tipi Cezaevi
İzettin Yıldız - Mardin E Tipi Cezaevi
Veysi Biçen - Metris 2 nolu T Tipi Cezaevi
Mehmet Akıntı - Silivri 6 nolu L Tipi Cezaevi
Eyüp Turğay - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi
A. Hamit Babat - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi
Vedat İdiz - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Hasan Şahingöz - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi
Muzaffer Yılmaz - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi
M. Ali Çayıroğlu - Tekirdağ 2 nolu T Tipi Cezaevi
Ahmet Koç - Trabzon E Tipi Cezaevi
Yılmaz Kahriman - Ümraniye T Tipi Cezaevi
İhsan Abo - Van F Tipi Cezaevi
Behçet Eginci - Van F Tipi Cezaevi
Baran Karadağ - Van F Tipi Cezaevi
Abdulmenaf İpek - Bolu T Tipi Cezaevi
Haydar Okan - Bafra T Tipi Cezaevi
Recep Bal - Kalkandere L Tipi Cezaevi
Şirvan Kutluk - Van F Tipi Cezaevi
Erkan Karataş - Edirne F tipi Cezaevi
Türkan İpek - Kocaeli M tipi Cezaevi
Muzaffer Halisdemir -Edirne F tipi Cezaevi
Özgür Aydın - Edirne F tipi Cezaevi

OKURLARLA BAŞBAŞA

Hüseyin AYKOL
[email protected]

Mithatpaşa Cad. No: 36-3
 06420 Kızılay - ANKARA
Tel: 0 312 230 43 18 Faks: 0 312 230 43 17

Kaynak: www.ozgur-gundem.com

İlişkili İçerik