İbrahim Karakaş’tan mektup var

 

Gazetemizin çalışanlarından İbrahim Karakaş, bir ifade vermek için gittiği Adana Adliyesi’nde 6 Kasım 2020 günü tutuklanmıştı. Daha sonra hakkında açılan davada hızla yargılandı ve kendisine 11 Ağustos 2021 günü (Yani Adli Tatil’de, yani yargıçların ve neredeyse tüm adliye mensuplarının tatilde olduğu bir dönemde) kendisine tam 9 yıl 9 ay hapis cezası verildi. Bir itirafçının yaşamın gerçeklerine uymayan ifadelerine dayanılarak verilen bu hızlı ve haksız cezanın hiç olmazsa İstinaf ya da Yargıtay’da bozulmasını beklerken, İbrahim Karakaş’tan bulunduğu Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nden mektup geldi. 20 Eylül 2021 tarihli bu mektupta moralinin bozuk olmadığı anlaşılıyor. 

 

 

Karakaş, bulunduğu cezaevinin koşullarını şöyle anlatmış:”Pandemi kısıtlama gerekçe gösterilerek birçok hakkımızı kullanamıyoruz. Spor, sohbet, atölye, kurs ve görüş haklarımız verilmemekte. Bulunduğumuz cezaevinde iki doz aşımızı olduğumuz halde, dışarıda uygulanan esnetilme bize uygulanmıyor. Esneklik konusundaki taleplerimiz karşılanmıyor. 1.5 saate çıkarıldığı söylenen kapalı görüş, halen 45-50 dakika uygulanıyor. Yeni Yaşam ve Evrensel içeriye verilmiyor. Gazetecilik faaliyetleri kapsamında istediğim kimi makale, röportaj gibi yazılara sakıncalı denilerek el konuldu ve bana verilmedi. Gönderilen kitap ve dergiler toplatma kararı var gerekçesiyle verilmiyor. Telefonla yaptığımız konuşmalar kayıt altına alınıp, soruşturma konusu yapılıyor.”

 

 

* * *

 

 

HDP’nin Kobanê Davası’nda yargılananlardan biri de partinin merkez yöneticilerinden Bülent Parmaksız. Kendisi partili birçok yoldaşı gibi Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde tutuluyor. İki doz Sinovac aşısından sonra üçüncü doz olarak Biontech aşısı olmuşlar. Odada Alp Altınörs ve İsmail Şengül ile birlikte üç kişi kalıyorlar. Üç kişinin odada 12 kitap bulundurma hakkı varmış ve bu kitaplar ancak iki ayda bir değiştirilebiliniyormuş. Yani hem sayı hem de zaman kısıtlaması var. Ama bu arada, ek klasörlerle birlikte 5 bin sayfayı bulan iddianameye karşı hazırlık yapıyorlar; her ne kadar davanın hukuki değil siyasi olduğunu biliyor olsalar da...

 

 

* * *

 

 

İzmir-Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Güven Usta’nın gönderdiği Ağustos ayı hak ihlalleri raporuna göre, Bekir Şimşek, Hacı Demir, Remzi Uçucu’ya 3 ay ziyaret yasağı ve Hakan İnci’ye 1 ay ziyaret yasağı başlatılmış. Rıza Özçolak ve Şerif Turunç’a ise 3 ay iletişim cezası başlatılmış. Gasp edilen haklarını talep etmek için oturma eylemi yapan Bekir Şimşek, Şerif Turunç, Rıza Özçolak ve Güven Usta’ya 1 gün hücre cezası verilmiş. Bekir Şimşek, Hacı Demir, Remzi Uçucu, Şerif Turunç, Servet Göçmen, Rıza Özçolak, Hakan İnci ve Güven Usta’ya slogan attıkları için 3 ay ziyaretçi kabulünden men cezası verilmiş. Güven Usta’ya hapishane idaresinin iki soruşturma açmasını ve haklarının gasp edilmesini protesto amacıyla havalandırma pencerelerini kırdığı için 11 gün hücre cezası verilmiş.”Sözünü tutmamak şerefsizliktir” sloganı atan ve bu ve benzeri sloganları havalandırma duvarına yazan Bekir Şimşek, Hacı Demir, Remzi Uçucu, Şerif Turunç, Servet Göçmen, Rıza Özçolak, Hakan İnci ve Güven Usta hakkında iki soruşturma daha açılmış. Daha önce açılan böylesi soruşturmalar için mahkemede savunma yapmak isteyenler mahkemeye götürülmüyormuş. 

 

 

* * *

 

 

Şakran 3 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan İslam Tüner, 15 Eylül 2021 tarihli faks mesajında şöyle diyor:”Size her iki bayramda da kart göndermiştim; ancak öyle anlaşılıyor ki, kartlarım size ulaşmamış. Dışarıdaki Pandemi, burada bizi de sıkıştırıyor. Tüm cezaevlerinde olduğu gibi burada da tüm sosyal faaliyetler yapılamıyor. Neredeyse iki yıldır açık görüş yapamadık. Sadece ayda iki kez kapalı görüş hakkımız var. Bu hafta spora çıkarılabilecekmişiz. Umarım diğer sosyal faaliyetler de başlar. Ancak en önemli sorunumuz denetimli serbestlik hakkımızı kullandırmamaları. Cezaları son bir yıla düşmüş mahpusların ilçe cezaevine sevki yapılmıyor. Bu uygulama yüzünden pek çok arkadaşımız mağdur edilmiş durumda.”

 

 

* * *

 

 

Burhaniye T Tipi Cezaevi’nde kalmakta olan az sayıdaki siyasi mahpuslardan biri olan A. İhsan Dost, 21 Eylül 2021 günü postaya verilen faks mesajında 15 günlüğüne açlık grevine başladığını yazmış. Oysa açlık grevleri 12 Eylül 2021 günü sona erdirilmişti. Umarız bu arada, cezaevi idaresi, açlık grevlerinin sona erdirildiğini haber vermiştir. Burhaniye T Tipi Cezaevi’nde çok az siyasi mahpus bulunuyor ve onların siyasilerin daha kalabalık bulunduğu cezaevlerine sevk talepleri kabul edilmiyor her nedense. 

 

 

* * *

 

 

Özgür Gündem gazetesini özlediğini söyleyen Kırıkkale F Tipi Cezaevi’ndeki mahpuslardan Bager Sayak 20 Eylül 2021 tarihli faks mesajında şöyle diyor:”El konulan romanım konusunda şu an herhangi bir gelişme yok. Sorup ilgilendiğiniz için teşekkürler. Bir belge AYM’den tarafıma ulaştı. O da başvuru formumun ellerine ulaştığına dair alındı belgesi idi. Artık başvurumu ne zaman işleme koyacaklar bilemiyorum. Umarım lehte bir kararla sonuçlanır ve fazla uğraşmak zorunda kalmayız.”

 

 

* * *

 

 

Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde bulunan Yusuf Kenan Dinçer, 14 Eylül 2012 tarihli mektubunda Van’da 2016 yılından bu yana ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almadıkları halde tek kişilik hücrelerde tutulduklarını hatırlattıktan sonra şöyle diyor:”Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Ali Osman Köse, 38 yıldır tutsaktır. Yüksek tansiyondan prostata pek çok kronik rahatsızlığı vardır. Hayatını tek başına sürdüremez haldedir. Sol böbreğinin tamamının alınmasıyla bir de kanser olmuştur. Hızlı bir şekilde tedavi olabilmesi için infazının ertelenerek tahliye edilmesi gerekmektedir.”

kaynak: Yeni Yaşam

İlişkili İçerik